"Стартираме с надежда, че ще успеем да завършим един успешен сезон... Рано е за първия пчеларски преглед, но към момента може да се направи оглед на пчелина, да се почистят дъната, да се сортира инвентара, да се прецени силата на пчелните семейства, на които пчеларите могат да разчитат през годинат, както и да се изброят „жертвите“ от смъртността при пчелите и да се вземат адекватни мерки", казва Петър Младенов.
Заради ниски изкупни цени има непродадени количества добит мед, но по думите на Петър Младенов, качеството на меда не се променя с годините, не е проблем да престои в очакване на по-добра цена.
"... По складовете на колегите има доста непродаден мед, но така ще се засили стремежът на колегите за продажби на дребно, да успеят да поработят върху маркетинга и рекламата на своя продукт, защото не е тайна, че медът е бутикова стока и е ценен от хора, които ценят своето здраве... Няма проблем със съхранението, важното е да е добит правилно и да се съхранява добре... Медът е безкрайно траен хранителен продукт... Качеството на меда се задържа с годините и няма проблем... Въпросът е не да го задържим спекулативно...", посочи Петър Младенов и допълни, че всеки иска достойно заплащане за труда си и за качествената продукция, а в крайна сметка това, което ще получат пчеларите, ще го вложат в бъдещата си работа.
Пчеларството е един от секторите, които ще бъдат подпомагани, включен е и в новата Обща селскостопански политика, и в Стратегическия план. Според Петър Младенов подкрепата за сектора е недостатъчна, няма как да се спре и навлизането на украински мед, но пчеларите не спират да се борят, за да изведат на пазара качествения български мед и пчелните продукти.
До 17 март пчеларите могат да подават заявления за помощ, необходима за справяне с последиците от войната в Украйна. Помощта ще се изплаща след предоставена справка от Агенцията по храните за броя на наличните пчелни семейства, установен при есененния преглед и отразен в протокол за извършен профилактичен преглед от ветеринарен лекар. Необходимо е пчеларите да са регистрирани като земеделски производители, а пчелните семейства е необходимо да се отглеждат в собствен животновъден обект.
Смъртността на пчелите ли остава най-големият проблем на пчеларите и адекватна ли е подкрепата за сектора - чуйте в звуковия файл.
Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов , който дълго време е бил кмет на село..
Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..
Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" . В 23- ото издание на конкурса участниците са 59 от различни краища на България, каза Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището: "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..
Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения. Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..
13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев". Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..
В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..
На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..