С Божията помощ продължаваме поста или по-точно постния подвиг. Подвиг е поста, защото е волево усилие, за да се лишим от нещо което е необходимо за плътта, за да има полза за душата. И на пръв поглед като че ли няма връзка, защото можем да кажем: "Аз мога да не постя, но да живея според Божия закон". Добре казано, но на практика едното без другото е непостижимо, защото за да има резултат в духовния живот задължително трябва да има лишение на тялото или някаква жертва, или ограничение от нещо. Простичък пример е ученето в каквато и да е насока – медицина, дърводелство, физика, химия, математика, музика, спорт и т. н. За да има големи резултати, в което и да е от посочените направления, трябва да има усърдие и ограничение, трябва например спортистът да се лишава от много от "удоволствията", които си позволяват тези, които не спортуват, за да постигне добри резултати. Всеки ден целеустремено да тренира по определен брой часове, докато неговите приятели прекарват времето си в развлечение.
И така, мисълта ни беше за подвига на поста. Когато Христос е излекувал нямото момче, учениците Му го попитали: "Учителю, защо ние не можахме да изгоним беса, който не му разрешаваше да говори"? Спасителят отговаря, че "…този род излиза с пост и молитва". А и самият Той, преди да отиде да проповядва сред народа, е отишъл в пустинята и 40 дни не е ял нищо, като с това ни дава пример за подражание, как ние трябва да постъпваме в нашия живот. За да има промяна в духовния живот, трябва задължително да има не жертва, а доброволна саможертва за нещо, което за нас е важно, от което се ползваме тук на земята и което ни доставя удоволствие на тялото. Комфортът, към който се стремим всички, се оказва че вреди, че не е полезен за духовното издигане и изграждане на човека. И точно поради тази причина Христос учи нас, своите ученици чрез 12-те апостола как трябва да постъпваме и кое е важно за духовното ни изграждане и преуспяване.
В рубриката "Съвременна Библия" – учени от Университета Рутгърс, в съвместна научна инициатива с градския колеж на Ню Йорк решиха, че са открили протеина, изиграл критична роля за появата на живота. Животът – химично съединение. Ако животът е химичен продукт не мисилите ли, че в един момент може да се окаже твърде евтин?
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..
Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..
В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..
Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят. "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..
Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..
Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът Христо Божков :..
Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията . "Тази инициатива за закупуването на картини започна..