"В раздел "Видеоматериал" създадохме заедно с екип от ученици два продукта за преследването и спасението. В раздел "Презентации", по интерактивен начин, представихме българи, почетени с високото звание "Праведник на народите на света" на института "Яд Вашем". Другата презентация беше за паметта за Холокоста в нашето училище... Във видеоматериала "Шели" показваме живота на едно дете, пораснало в жестоко време и да покажем спасението. Продължителността му е 7 минути, а във видеоматериала за преследването представяме решимостта на една жена да помага на обречените и да излага на опасност живота си. Това е Надежда Василева, тя е от град Лом... "
Учениците от СУ "Отец Паисий" в Медковец участват за поредна година в Националната ученическа конференция, от нейното второ издание, казва Маша Викторова, преподавател по история:
"За конференцията винаги се подготвяме изключително отговорно. Защото ние сме единственото училище от малко селище в България... Това за нас е предизвикателство, защото обучението трябва да води децата напред. Аз се старая да правя точно това. Участието ни в конференцията е резултат от труда ни по темата за Холокоста... Тази година ние създадохме продукти на темата за Холокоста, за българските праведници и един доклад, който представи съдбата на ромите в епохата за Холокоста. Върнахме се с куп отличия, гордея се с моите ученици..."
Националната конференция се организира за осма поредна година от ръководството на СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали и е свързана с ученически исторически теми и разработки, казва историкът Димитър Димов, съорганизатор на форума:
"Идеята е да дадем възможност за изява на младите историци на България, защото има липса на форуми, на които да покажат какво умеят... Тази проблематика е малко засегната в българското образование и темата провокира интереса на много училища в България... Имаме участници от две селски училища - едно от Ямбол и от село Медковец. Виждам, че там се работи много и това дава възможност на децата да видят какво са направили, да се сравнят и да се види, че в България се работи навсякъде. Фактът, че това селско училище във всички категории е на призови места, означава, че децата на България имат бъдеще, стига да им се дава шанс."
Участието на учениците от Медковец стана възможно с помощта на Общината, уточняват от училището.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..