Врачанските съкровища вече ще носят наслада не само за очите, но и за още три сетива - слуха, обонянието и осезанието. Това е възможно с представянето им в обновената експозиция „Врачанските съкровища – традиционни златарство от Враца и региона“, която днес беше представена официално. Според директора на музея Георги Ганецовски тя е без аналог у нас и с нея се очертава каква трябва да е визията на експозициите в съвременните български музеи.
„Не случайно имаме един девиз „Враца – град на съкровища“, защото освен Рогозенското съкровище, имаме още три съкровища - Врачанското, Букевското и Галишкото. В случая освен Рогозенското, останалите три бяха ощетени от гледна точка тяхното представяне, остаряло с около 40 години. Ето защо тази идея за реновиране, и то цялостно, в изискванията на съвременните технологии, в последните 2 години постепенно набираше сила, докато накрая не се реализира… Ние сме представили и експонати, свързани с обработка на този тип метали и през по-късните периоди – Тракийски, Римски, Византийски, Българско средновековие, та чак до Възраждането. Всъщност експозицията представя и развитието на тази традиционна врачанска школа от нейните корени по времето на траките до 20 век. Изпълнена по един интерактивен начин, тя е без аналог в България. Експозицията предлага 4 сетивни възприятия, или казано на модерен език 4D... Един от акцентите ни е прекрасният златен венец на тракийската принцеса от Врачанското съкровище, тъй като венецът е лавров, посетителите могат да усетят миризмата на дафинов лист. Всичко това е потопено в една мистична космическа обстановка на едни движещи се светлини, на едно озвучение, което добавя силата на тази мистика. В общи линиi на хората няма да им се излиза от там."
Обновяването е изпълнено с подкрепата на Фондация "Америка за България". Посветено е на 70 години от създаването на врачанския музей.
За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...
Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..
"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..
Осем души са получили подслон и подкрепа от началото на зимата в Центъра за временно настаняване във Видин . До края на днешния ден още един човек ще бъде настанен и ще може да изкара зимата на топло. Приютените са мъже и жени, на възраст от 49 до 70 години. Двама от тях - мъже на 49 и 63 години, споделиха как са стигнали до решението да потърсят..
Частично блокирана е работата на общинската администрация в Бойница . Обслужването на населението обаче не е възпрепятствано. Това увери кметът Анета Генчева , след като стана ясно, че токов удар на Бъдни вечер е причинил щети на част от техниката и отоплителните уреди в Общината. Засегнати са също училището, някои от социалните услуги в селото,..
Документален филм, посветен на живота и чудесата, извършени от Свети Ефрем Нови - „Светецът светкавица", ще бъде представен утре във Видин. Лентата е създадена от водещия на новините „По света и у нас“ по БНТ Ангел Бончев. Същия ден в митрополитския храм "Св. Николай" ще бъдат донесени за поклонение иконата и чудотворните мощи на светеца. Кой е..