С идването на първите топли дни изведнъж се сещаме, че лятото се задава и искаме бързо да се отървем от килограмите, натрупани през зимата. Но дали бързото отслабване е полезно за тялото ни? Кой е най-ефикасният и бърз начин да отслабнем и същевременно да изваем тялото си? Съществува ли перфектният хранителен режим?
Всъщност е невъзможно да се определи точно откъде е най-добре да започне човек, който иска да се храни по-здравословно, без индивидуална консултация със съответния специалист. Точно поради тази причина ви срещаме с Ина Данчева от Видин, която е нутриционист и хранителен специалист, работила е в немска компания, а от 2019 година е главен хранителен експерт в една от водещите фирми по здравословно хранене в България. Тя е сертифицирана към световната програма "Steel programs" като инструктор по "steel training" (силова тренировка с движения от бойните изкуства). Треньор е по табата от 2015 година. Също така Ина провежда и кондиционни тренировки.
В последните години гладуването стана много популярно. Има редица доказателства за ползите от това да се подлагаме на периодично гладуване, но при всеки човек работи различно, казва Ина.
"Това, което аз препоръчвам на хората, е - има едно разпространено твърдение "яжте често и по малко", когато приемаме храна постоянно, ние вдигаме инсулина си с нея. И когато инсулинът е висок, ние блокираме производството на много хормони от тялото, а когато инсулинът спадне под ниски нива, ние позволяване на тези хормони да работят, да се произвеждат, да функционират правилно... А когато инсулинът е висок, ние пък стимулираме производството на мазнини. Затова е хубаво да имаме три основни хранения през деня, от три до четири и между тях да има интервал от три, четири часа. Защото самото смилане на храната е около два часа, два часа и половина, после оставяме инсулина да падне. Когато инсулинът падне, се случват тези процеси в тялото."
Според Ина е хубаво да оставяме веднъж или два пъти седмично тялото на 14-16-часов интервал, в който да се случват тези промени.
"Хубаво е да бъде нощният интервал. Много често хората, да кажем в петък, вечерят в 7 часа. В събота стават малко по-късно, вместо да закусват рано, излежават се в леглото и първото им хранене в деня идва към 10-11 часа и ето го този интервал, в който ние напълно позволяваме на тялото и организма да има това гладуване и да се случват тези процеси."
Най-разпространените режими на хранене са фастингът, кето и житната диети.
"Със сигурност имат техните ползи, има и минуси. Кето диетата не знам колко е позната на хората, но тя е измислена, може би, преди повече от сто години от лекар, който иска да излекува деца с епилепсия, т.е. тя е лечебна диета и не би трябвало всеки да я спазва. Има хора, които им понася, но все пак при кето диетата ние махаме голямо количество от въглехидратите и съответно много хора не ядат плодове и зеленчуци, а те са в основата на всяко хранене. Те съдържат много витамини и минерали, от които организмът ни има нужда. В основата на кето диетата знам, че е високо мазнинното хранене... Със сигурност едно високо мазнинно хранене, с ниско съдържание на всякакви въглехидрати, не би било полезно. Всичко трябва да е в баланс."
Комбинацията от правилно хранене и спорт, съчетано с качествен сън е най-добрата формула за всеки, казва Ина.
"Най-хубавия спорт е този, който ни харесва, т.е. няма тренировка, спорт, движение, което да е най-добре. Всичко е, може би, като маркетингов трик, ако видим някъде: "С тази тренировка горите 500 калории", с друга пък - 1000, това са си маркетингови трикове. А спортът трябва да е част от ежедневието ни, от начина ни на живот и не бива да бъде задължение. Ако не обичаме да ходим на фитнес, трябва да си намерим друго занимание, което ни доставя удоволствие. Разходки в планина, групови тренировки, групови спортове, разходка с куче - каквото и да е, всяко едно движение, всеки един вид спорт е полезен спорт, няма по-добър, няма по-лош. Движението е в основата на всичко."
Вижте активностите на Ина тук
Чуйте цялото интервю в звуковия файл
Нова училищна библиотека има в Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра. В нея има различни видове учебници, но фонда се попълва и с книги. Към момента книгите са 704 броя, до Коледа ще станат 1000, тъй като се получават постоянно дарения, каза директорът Мирослав Павлов: "Ние имаме вече сърце в училището - това се случи..
Доброто дентално състояние на детето е основата за неговото добро общо здравословно състояние. Това обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист ортодонт със собствена практика в Португалия, един от организирането на Дентална академия у нас. По думите ѝ колкото по-рано се установи даден ортодонтски проблем, толкова по-лесно ще се..
Община Видин предвижда увеличение на местни такси и цени на някои от услугите, които предоставя на гражданите. Основната причина за изготвяне на проекта за изменение на действащата в момента Наредба е увеличението на размера на минималната работна заплата за страната от 710 лева до 1077 лева от 01 януари 2025 година. По-голяма част от..
Учениците от СУ "Козма Тричков" във Враца подготвят театрална пиеса в стихотворна форма със заглавие "Недоволни по Коледа" . В нея взимат участие 20 ученици от 5-и до 8-и клас, разказва Горица Маджарска , преподавател в учебното заведение и автор на представлението: "Пиесата ще бъде част от коледното ни тържество в училище... Децата ще..
Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..
Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година . С всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..
Все по-често ставаме свидетели на рушащи се бивши учебни заведения в малките, обезлюдени населени места, а това е доста тъжно, ако се замислим как някога животът в тези здания е кипял. Така е и във видинското село Рупци. В центъра на селото, в непосредствена близост до кметството, се намира сградата на старото училище, която е в окаяно състояние...