Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ситуацията е много заплетена малка е възможността за съставяне на правителство

Светлин Тачев, политолог: Хората са уморени, държавата има нужда от редовно правителство

Истинско стабилизиране и прекратяване на политическата криза ще има след местния вот

Светлин Тачев
Снимка: Личен архив

„При пети поредни избори е нормално да има умора и дори раздразнение у хората, защото поредицата от предсрочни избори изхабява българския избирател, чувството на неудовлетвореност от невъзможността за съставяне на правителство рефлектира върху избирателната активност, а от друга страна изхабява политическите формации, които вече трудно могат да представят нещо ново, при положение че изборите са в такъв кратък срок.“ Това каза в „Посоките на делника“ по Радио Видин политологът от агенци „Галъп интернешънъл болкан“ Светлин Тачев и добави:

„Оттук насетне политическите формации трябва да мислят за това как могат да направят правителство, което поне временно да може да закрепи политическата стабилност в страната, защото задълбочаването на политическата криза със сигурност рефлектира и върху всички процеси в страната- както върху демокрацията, така и върху отношението на българските краждани към политическата ситуация. Разбира се, това изглежда много трудно на този етап. Както на предишните предсрочни избори, и сега ми се струва, че създаването на правителство ще е много трудно, но това, което виждам като разлика спрямо предишните избори, е, че има някакво смирение и анализ на политическите лидери. Липсват преките сблъсъци, които се случиха след изборния ден на предишните избори. Сега запазиха мълчание, което е някакъв символ на това, че изглежда се мисли повече какво да се прави и се анализира ситуацията. Граденето на мостове, а не чертаенето на червени линии, е пътят към сформиране на правителство. Разбира се, това го коментирахме и след предишните избори. Видяхме, че не можа да се случи. Предизборната кампания преди тези избори също показва, че трудно могат да се градят мостове, но българските граждани задължават българските политици да намерят начин, защото ситуацията, в която се намираме, изисква стабилност, Народно събрание и редовен кабинет, който да изведе страната от кризата, която не е само политическа. Разбира се, резултатът от изборите отново много трудно дава възможност за съставяне на кабинет, защото това минава основно между първите две формации. Те са тези, които могат да създадат стабилен кабинет, но разделителните линии между тях са много и трудно може да се създаде мост- поне да комуникират или да тъсят някаква формула за нещо иновативно, защото изглежда много невъзможна пряка коалиция между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.“

Победата на ГЕРБ в тези избори е символна, каза още политологът:

„Ако Продължаваме промяната-Демократична България бяха спечелили, можеха да кажат „ето, ние сме обединени и ви победихме“. В случая ГЕРБ-СДС победиха и са в позицията да кажат „ето, дори и обединени отново загубихте от нас“. Това поставя възможността ГЕРБ да налага дневния ред. Разбира се, те са и които ще носят най-голямата тежест за съставяне на правителство, но в някаква степен поставят в зависимост Продължаваме промяната и Демократична България да решат дали да да подкрепят първия мандат.“

Местните избори тази есен също ще пречат за съставяне на правителство, смята Светлин Тачев.

„Тогава ще се види много тежка битка между първите две формации, защото ГЕРБ държи голяма част от местната власт, а Продължаваме промяната-Демократична България ще търсят начин как да пробият на местно ниво. Основната битка ще е за София. Тя е и най-важната за тях. Заради това ми се струва, че всеки опит за някаво управление ще рефлектира върху електоратите и на двете формации. Заради това вероятно първо ще се прецени какви ще са ползите и какви- загубите преди да се пристъпи към някакъв опит дори за диалог по отношение на бъдещо управление на страната. Струва ми се, че истинско стабилизиране на ситуацията и прекратяване на политическата криза ще има евентуално след местния вот.“

Новото в изборите на 2 април е резултатът на „Възраждане“ и завръщането в парламента на „Има такъв народ“.

„Партия „Възраждане“ продължава да увеличава своята подкрепа и вече са трета политическа сила, което ги поставя като нов фактор в политическото пространство. На практика се оформят като алтернатива на останалите политически формации. Мобилизацията, която направиха около подписката за референдум, със сигурност им е донесла допълнителен бонус подкрепа. За „Възраждане“ и за риториката, която имат, политическата криза им дава възможност да събират периферия, която да продължи да увеличава подкрепата за тях. Другата изненада е „Има такъв народ“. Политическата формация, която от първото място през юли 2021 година стигна до там, че на предсрочните парламентарни избори на 2 октомври 2022 година да не влезе в Народното събрание. Сега ще е шестият участник в 49-ото Народно събрание. Това вероятно отново се дължи на факта, че те също инициираха подписка за създаване на референдум относно президентска република, което може би е увеличило подкрепата за тях. Ситуацията е много заплетена и много трудно ми се струва от днешна гледна точка да говорим за възможност за съставяне на правителство. Личната ми надежда е това да се случи и по този начин да се отговори на очакванията на българските граждани. Разбира се, тук трябва да изключим всякакъв вариант за правителство с третата политическа сила- „Възраждане“. За тях по-добре е да няма правителство и да има поредни предсрочни избори, на които да се опитат да продължат да увеличават подкрепата си.“

Светлин Тачев призова новите депутати да загърбят тяснопартийните си интереси, за да изведат страната от политическата кризата:

„Повече комуникация, повече смирение. Да преодолеят личните партийни очаквания заради общото дело. Тук говоря не като политолог, а като гражданин, защото хората са уморени, държавата има нужда от редовно правителство, което да взима важни решения особено в настоящата ситуация.“

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45