Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как България загуби своя параклис до Божи гроб

На Светла сряда ще посетим Базиликата "Възкресение Христово" в Йерусалим, за да разберем, как изгубихме нашия параклис там. Това е един от първите християнски храмове в света, построен на мястото, където според преданието е разпнат, погребан, а сетне и възкръснал Иисус Христос. Точно в този храм в съботата срещу Великден вярващите станаха свидетели на най-голямото тайнство на църквата - слизането на Благодатния огън.

Първата църква на Божи гроб е издигната през 335 г. по инициатива на света Елена - откривателката на Животворния кръст и майка на Св. Константин Велики.

По разкази на монаси става ясно, че българите са били сред първите народи със свое храмово пространство непосредствено до Божи гроб. 

В своите спомени от Йерусалим през 1858 г. родният възрожденец Димитър Паничков предава разказа на български свещеник, според когото още по времето на цар Симеон Велики в Светия град е съществувал и голям български манастир "Свети Симеон".

Когато Йерусалим бива завладян от кръстоносците, в голямата църква над Божи гроб "различни народности" имали вече свои "параклиси и вътрешни църкви". Това пише немският монах Йоан Вюрцбургски след посещението си в Йерусалим между 1160 и 1170 г. В списъка на народите, имащи параклиси при Божи гроб, той поставя българите на второ място след гърците.

В своето "Описание на Светите места“ руският търговец и дипломат Василий Позняков пише: "...И пред малката църква на гроба стои български престол (олтар) и над него ден и нощ гори кандило."

Именно в този български навремето храм са се намирали изсечени в скалата гробовете на Свети Йосиф Ариматейски и Свети Никодим- наричани тайните ученици на Христа, които са свалили тялото му от кръста и са го положили в гробницата. 

Георги Милков
Как губим българския параклис в Базиликата "Възкресение Христово", разказва роденият във Видин известен журналист, пътешественик, издател и водещ на "Религията днес", Георги Милков, който многократно е посещавал Йерусалим и Божи гроб.

"Това е една много дълга история. Ние съдим по останали исторически данни за това, че сме имали такъв параклис и знаем точното място, на което се е намирал от свидетелството на един пратеник на руския цар Иван Грозни при Йерусалимския патриарх. Това е свидетелство от 1583 година, а пратеникът се казва Трифон Коробейников. Той пише, че до самия гроб е имало голяма българска църква, в която са се намрали гробовете на Свети Йосиф Ариматейски и Свети Никодим. Този пратеник, описвайки цялата архитектура и развитието на храма по това време, обяснява много подробно за българския параклис и дори уточнява, че там горели 15 златни кандила...

Защо нямаме вече български параклис там, е отговор, който също се нуждае от малко историечски препратки. Всъщност, след погиването на Търновската патриаршия, тоест, след падането на Втората българска държава и превземането й от османците, а след това и краят на Охридската епископия, се оказва, че българите вече нямат своя църква. И трябва да мине доста време, за да възстановим своята църковна независимост. В тези векове, в които не сме имали своя църква, сме загубили и присъствието си в Базиликата "Възкресение Христово". И това е съвсем накратко историята за българския параклис до Божи гроб..."

Защо е почти невъзможно да възстановим този българския параклис и подробности за Йерусалим- в продължението на разговора с Георги Милков в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18