Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученичка подготвя информационен сайт за деца и младежи без родители

Получава подкрепа от фондация "Благотворител"

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител" и Ралица Коларова от НПМГ "Академик Чакалов"
Снимка: Ралица Коларова, Личен архив

Фондация "Благотворител" подкрепя едно 18-годишно момиче в намирането на решение на значим социален проблем. Ралица Коларова, ученичка в 12 клас в  Националната природо-математическа гимназия "Академик  Любомир Чакалов" работи по създаването на информационен сайт, който да се ползва от деца и младежи, лишени от родителска грижа. Инициативата е сред отличените в конкурса „Млад благотворител“, разказва Станислава Рашева, председател на Управителния съвет на Фондация „Благотворител“.

"Фондация "Благотворител" е вече на 19 години и ние подкрепяме деца, лишени от родителски грижи още от самото начало. В този проект Ралица съчетава две много силни наши каузи. Едната е да помагаме на деца и ученици, лишени от родителски грижи, а втората кауза е "Млад благотворител". Това е национален конкурс, в който даваме възможност на ученици да кандидатстват със собствени идеи и проекти за доброволчески каузи и те да реализират с нашата финансова подкрепа своите идеи. Така Ралица съчетава двете програми "Постигам по-висок успех", стипендиантската програма за деца без родители, с отличен успех и второто място,  което тя спечели в конкурса "Млад благотворител". Действително осем човека оценяваха тази година проектите. Комисията беше много сериозна, с много сериозни критерии. В проекта на Ралица беше оценено това, че тя прави проект с национална значимост от една  страна, а от втора страна, тя решава социален проблем. Действително има недостиг на информация към децата, които са бенефициенти на възможни програми за стипендии, за дарения, за помощ, за подкрепа, тъй като подкрепа би могла да бъде и материална, нематериална. Би могла да бъде също под формата на обучения и всъщност Ралица, която сама се е сблъскала с този проблем, е решила да вложи в тази идея своя труд и умения. Тя е изключително организиран човек, изключително умна и амбициозна."

Идеята за създаването на информационния сайт е от началото на тази година, когато учениците от класа на Ралица получават задача по гражданско образование да подготвят социален проект, който да осъществят. 

"Тъй като аз съм част от целевата група на моя проект, именно деца, ученици, студенти, които са загубили единия или двамата си родители и отрастват, оставени на грижите на близък роднина, или роднини, или специализирана държавна институция като центровете за настаняване от семеен тип. Това е личният мотив да направя нещо, от което виждам, че има нужда, защото аз самата преминах през доста бюрокрация и доста административни трудности, за да получа държавната подкрепа, която съществува, а именно - наследствени пенсии, еднократна помощ при смъртен случай в семейството и други подобни държавни механизми, които съществуват. За едни млад човек, дори биха казала дете, е много трудно да се справи с цялата документация. Аз минах през това нещо и видях къде наистина са проблемите. Най-вече те са свързани с достъпа до информация, информацията да е представена по един лесен, достъпен начин, така че да разбереш къде, в какъв срок, какви документи трябва да попълниш, за да можеш да получиш подкрепа, която ти се полага по закон. Имаш право на нея, но тъй като не знаеш, никой не те информира, няма, за съжаление, такива структури и такива хора в социалните институции, които да се занимават с това да информират, да напътстват, да казват това тук е така и можете да се възползвате от него по следните начини. Същото важи и за частната подкрепа за целевата група, а именно - това са различни стипендии, които се отпускат от различни фондации или частни лица."

Преди да е активен сайтът, Ралица е подготвила анкета, проучваща доколко са запознати младите хора с възможностите, които могат да ползват. 

"Като цяло първият етап на проекта е събирането на информация, да събера в един огромен документ цялата информация, която ще бъде в сайта. Анкета съм направила. Тя е анонимна. Може да се попълни от целевата група, от тези деца и младежи, които са без един или двама родители или пък от преживелия родител, или настойника, попечителя. В нея се съдържат въпроси относно това, до каква степен се чувстват информирани от държавата за възможностите за подкрепа, какви фондации за частна подкрепа познават, познават ли изобщо, вземат ли детски надбавки. Те, детските надбавки, не са свързани специално с целевата група, но все пак са помощ, която може да вземе на държавно ниво, също за еднократните помощи дали знаят и дали са получавали. Разбира се, последният въпрос от анкетата е отворен, просто да споделят какви трудности са имали. Той, разбира се, не е задължителен. Вече 150 отговора имам на анкетата, за което съм благодарна, защото има изключително подробни отговори, от които виждам, че има още по-фрапиращи случаи на дезинформация." 

Анкетата може да се намери на сайта на Фондация „Благотворител“ и да бъде попълнена. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22