Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

29 април - Световен ден на имунологията

Снимка: Радио Видин

На 29 април се отбелязва Световният ден на имунологията. Той е обявен през 2005 година от Европейската федерация на имунологичните дружества в Европа. От 2007 година се отбелязва в световен мащаб. Целта е да се обърне внимание на важната роля на имунната система, обясни вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова:

"Никой от нас не може да съществува без своят имунна система, но ние като че ли не знаме достатъчно за нея, не и обръщаме достатъчно внимание. Тя наистина има своите уникални свойства, без които и без която ние не бихме могли да просъществуваме. Едно от нещата, които имунната система прави, това е да обучи своите "сътрудници", да речем Б и Т-клетктите да разпознават своето и чуждото. Така че тя  е тази, която ни помага да запазим своята идентичност, тя е тази, която ни помага да се преборим с различни инвазии, било то с инфекции с вируси, с бактерии, паразитни инвазии. Тя е тази, която очакваме да ни пази от туморни формирования."

 Проф. Радостина Александрова

Науката търси решения на някои смущения в работата на имунната система, каквито са  първичните имунни дефицити, алергиите и автоимунните заболявания. Първичните имунни дефицити са редки състояния, които трудно се диагностицират. 70% от тях остават недиагностицирани, обясни проф. Александрова. По отношение на алергиите тя посъветва хората да не се самолекуват, за да не провокират нова алергия, вместо лечение. Работи се по създаването на ваксини за справяне с автоимунните заболявания. Опитът, натрупан по време на пандемията от коронавирус, помага изключително много, поясни проф. Радостина Александрова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 31 юли 2024 година

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. 400 000 лева са осигурени от Министерстовто на културата за 12-ия археологически сезон в Рациария. Парламентът прие..

публикувано на 31.07.24 в 17:55

Пожар изпепели 10 декара сухи треви край квартал „Кошарник"

Пожар горя днес край Монтана. Огънят е изпепели към 10 декара сухи треви и храсти между квартал „Кошарник" и гробищния парк.  Сигналът е подаден преди 12 часа. На място първоначално е изпратен един пожарен автомобил, а в последствие и още три. Близо 3 часа огнеборците са се борили с пламъците. Гробището е било силно обгазено, огънят не е..

публикувано на 31.07.24 в 17:35

Над 100 археолози ще участват в международна конференция във Видин

През септември Видин ще бъде домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема „Граничен ландшафт по Дунав“. Подготовката за нея е в ход, обясни доц. д-р  Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който е един от участниците.  "През август сме буквално в последния месец на организацията..

публикувано на 31.07.24 в 17:00

Археологическите разкопки в крепостта "Алмус" ще продължат през есента

През есента ще продължат редовните археологически разкопки на кастела "Алмус" в Лом. Това съобщи гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН. "Предстои проучване на една ранна за Римската епоха постройка, която най-вероятно е била конюшня, датира се във втората половина на I век, части от нея са..

публикувано на 31.07.24 в 15:45

Заради жалба е спрян изборът на проектант за тунел под “Петрохан“

Комисията за защита на конкуренцията не допусна предварително изпълнение по обществената поръчка за избор на изпълнител за „Изработване на разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и парцеларен план за скоростен път „Монтана-София“ с тунел под Петрохан“. Искането за предварително изпълнение е на Агенция "Пътна..

публикувано на 31.07.24 в 15:08

Разследват умишлен палеж на орехови насаждения в село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров. Те са унищожени при пожар, който е горял в района преди два дни.  Пожарът е загасен от пожарникари, горски служители и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в..

публикувано на 31.07.24 в 12:56

350 декара гора засегната от пожара край село Калина

350 дка горски територии са засегнати от пожар във Видинско. В потушаването са участвали горски служители и пожарникари, съобщават от Северозападно държавно предприятие- Враца.   Два дни горските служители и пожарникарите са се борили с низов пожар. Той е възникнал  около 16.00 ч на 29 юли  в местността „Пчелина“ в землището на село Калина ...

публикувано на 31.07.24 в 12:46