Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едва 20% от домакинствата в страната са с централно отопление

Във Видин централно парно никога не е имало

Снимка: Радио ВИДИН

Над 90% от българите живеят в собствени жилища, повечето- двустайни и тристайни, построени преди 1990 година. Това показват данни на Националния статистически институт. Съществена е разликата в битовите условия на домовете в градовете и селата. Централна канализация имат 39.4% от жилищата в селата, докато в градовете този процент е 96.1%. Тоалетна вътре в жилището имат 87.5% от домакинствата в селата и 98 на сто в градовете. Според статистиката едва 20% (20,6%) от жилищата в страната са с централно отопление. Видин е сред градовете, където такова никога не е имало, въпреки че когато строели апартаментите, поставяли и тръбите за парно. Само в някои от блоковете ползвали локално отопление, но и то повече от 30 години не работи.


"Навремето беше започнало да се прави тръбопровод от ТЕЦ-а на химкомбината до Видин. Стигнаха до КАТ и след това изрязаха тръбите доколкото зная".


"Имаше радиатори, имаше всичко, всичко изрязахме. Сега кандидатстваме за други, за пелети кандидатстваме, за ток. Парното никога не е работело. Не сме чували да е работело. Не сме усещали. То беше оставено като някоя статуя, някоя мебел в апартаментите ни".


Според видинчани, централното отопление за тях щеше да е облекчение:


"Най-малкото въздуха няма да е толкова замърсен".


"Много по-добре щеше да бъде не всеки да си води грижа по отделно как да се отопли през зимата".


Според статистиката доходите през миналата година са се увеличили средно с почти 17 на сто, но и разходите са значително повече- с над 19% в сравнение с предходната 2021 година. Покупателната способност на домакинствата е намаляла в сравнение с 2021 г. при повечето от основните хранителни продукти. Консумирали сме по-малко тестени изделия, плодове и зеленчуци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22