Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домакинствата могат да кандидатстват за фотоволтаици

Парламентарната криза засегна енергийните и климатични политики

Снимка: БГНЕС

От около две години партиите са в една непрекъсната предизборна кампания, в страната няма действащ законодателен орган и редовно правителство, а това засегна и климатичните, и енергийните политики в държавата.

"Най- сериозният производител на парникови газове, на въглероден диоксид и на метан в атмосферата, това е сектор енергетика, който се задвижва от изкопаеми горива. И само преди няколко месеца предишното Народно събрание, почти с пълно единодушие, се съгласи, даже задължи служебното правителство да предоговаря Плана за възстановяване заради заложената цел за намаляване на въглеродните емисии. Малко по-късно се оказа, а и самият министър на енергетиката излезе с такова съобщение, че да, започнал е процесът, има стъпки в Европейската комисия, но оттам имат определени условия, които по никакъв начин не позволяват да се пренебрегнат тези високи цели. Т.е. стигнали сме вече до момента, в който нещата не са пожелание, не са и насила, разбира се, но решения трябва да се вземат осъзнато. Защото, ако не бъдат предприети мерки, е ясно какви  ще са последиците. Т.е. климатичната криза вече в много територии дава своите проявления. Има ги и в България. По-често ги усещат хората, които са близо до земята, които са близо до водата, които си изкарват прехраната там. Те виждат и количеството на валежите или пък сушата там, където я има. Т.е. климатичните промени имат много и най-различни проявления, които обикновено, обаче, са крайни. Както и сега в едната част на Европейския континент имаме суша, а в другата- много дълъг валежен период. И двете излизат от нормата и имат своите последици", коментира Балин Балинов- координатор кампания "Енергийни решения" в "Грийнпийс"- България.

Домакинствата вече могат да кандидатстват по процедура "Подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата - Покана 1". Целта на процедурата е да се увеличи използването на възобновяема енергия в крайното потребление на енергия в сектор домакинства чрез предоставяне на финансиране за закупуването на най- доброто оборудване за слънчеви инсталации и за фотоволтаични системи. Има интерес към тази програма, заяви Балин Балинов и посочи, че някои от условията, подложени на критики, остават същите:

"Има едни условия, в имота, за който се кандидатства, да има неефективен източник на отопление, например камина, печка на дърва или на въглища, но за съжаление в условията няма информация, няма достатъчно яснота дали тази печка трябва да бъде декларирана по време на кандидатстването, да бъде изпратена снимка или да бъде отворен домът, за да види комисията, че тя съществува там, на място, само информативно или тази печка трябва да бъде изхвърлена от дома. Защото, ако е второто, това означава че, да, има известна помощ за домакинството, но пък в този дом, на това семейство ще му се наложи да изхарчи още не малко пари, за да замени тази своя стара печка и да купи климатици, термопомпа, конвектори или каквото друго реши, за да има смисъл поставянето на тази фотоволтаична централа, ако приемем, че такъв е случаят".

Програмата предвижда две възможности- едната е за фотоволтаична централа за производство на електричество, другото е за соларна система за производство на топла вода. И в двете има огромен смисъл и много сериозен потенциал, допълни енергийният експерт. Ефектът от мерките за енергийна ефективност при домакинствата може да бъде усетен веднага, особено с реновирането на домовете.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00