Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Говорещата азбука на българите

Снимка: Александра Делова

Александра Делова по професия е юрист, а по призвание изследовател на българска история. Тя търси факти за българите и България и ги представя пред широката публика, като администратор на блог и Фейсбук страница за история. Тематa за Глаголицата - първата старобългарска азбука, проучва над 10 години. 

Тъй като "глаголати" означава говоря, глаголицата поетично е наричана „знаците, които говорят“. В цялото изговаряне на старобългарската азбука, известна ни като "Глаголица" и в този ред, в който тя е наредена според Раковски, някои учени мислели, че се скрива в нея старото съкратено българско вероизповедание - „Верую-то” на някогашната ни стара религия, казва Александра Делова:

"Аз считам, че Глаголицата е едно съвършено творение на един изключително подготвен филолог. Тя е пропита с християнска вяра, символика, симетрия, с премислен ред и голямо познаване на старобългарската реч с цялото ѝ изобилие на специфични звукове. В графичната система на Глаголицата са залегнали три елемента със символно значение - кръстът, който е символ на спасението, кръгът, който е символ на Божията вечност, защото Бог е без начало и без край и триъгълникът, който е символ на Светата Троица. Така всяка една от буквите, освен, че е много красива като графика, представлява един своеобразен, неповторим духовен символ, който е сътворен така, че да изразява символика и свързаност на понятията. Символите в Глаголицата са свързани в един абсолютен порядък."

Според Александра Делова може да се каже, че светите братя Кирил и Методий заимстват много от прабългарските рунически символи, за да оформят глаголическите букви, с които да запишат, както специфичните звукове от езика на мизите, словенските племена и тези от езика на племената от "българската група". Това означава, че в своята специфична езикова характеристика, всичките тези езици, на всички тези многобройни племена, безспорно са притежавали една и съща звукова основа, което сочи и към техния общ произход:

"За мен е безкрайно ясно, че Глаголицата е създадена именно за записване на българския език. Българите много трудно разбират какво притежават. Тя е вид свещено писмо, буквите на което излъчват много сила, вътрешен символизъм и смисъл... На този факт, че Глаголицата има връзка с Бог, с най-съкровеното за нас като народ - християнството и с мисията ни, като държава, много малко внимание се отделя. И делото на двамата братя е прославено, не като християнско и свещено, а като просветителско, научно на много места дори като политически акт. За това дори и църковният празник на Кирил и Методий, 11-и май, е разделен от общодържавния 24-и май. Така не се набляга на истинската същност на сътвореното, което е преди всичко - християнство."


Безкрайната мъдрост на предците ни в Глаголицата:

"ЖИВЕЙТЕ КАТО ЕДНО ЦЯЛО СЪС ЗЕМЯТА"
Аз буки веди. - Аз буквите се уча да познавам,
Глаголи добро есть, - Говорят те "Доброто съществува”.
живети дзяло земля,  - Живей като едно цяло със земята. 
и йота иже гервь . - И не по-малко от нея ще си плодовит.
Како люди мислите, - Каквото хора да си мислите,
наш онъ покой. - наш ще е покоя/ наша ще е радостта!
Ръци слово твърдо - Кажи твърдо думите:
оукъ фрьтъ хѢръ. - който се учи, хвърля божията светлина.
Отъ ша ци! Чръв ща! - Въздигайте духа си! Знание жънете!
Еръ, ер, ери! - Изправени бъдете! И се възвисете към простора необятен!
Ят! Юс! Йо! - С Божията помощ! Както (Той) ни учи, пристъпете -
Ен - он, йен, йон! - към първоизвора, богодарен и благодатен.“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08