Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Говорещата азбука на българите

Снимка: Александра Делова

Александра Делова по професия е юрист, а по призвание изследовател на българска история. Тя търси факти за българите и България и ги представя пред широката публика, като администратор на блог и Фейсбук страница за история. Тематa за Глаголицата - първата старобългарска азбука, проучва над 10 години. 

Тъй като "глаголати" означава говоря, глаголицата поетично е наричана „знаците, които говорят“. В цялото изговаряне на старобългарската азбука, известна ни като "Глаголица" и в този ред, в който тя е наредена според Раковски, някои учени мислели, че се скрива в нея старото съкратено българско вероизповедание - „Верую-то” на някогашната ни стара религия, казва Александра Делова:

"Аз считам, че Глаголицата е едно съвършено творение на един изключително подготвен филолог. Тя е пропита с християнска вяра, символика, симетрия, с премислен ред и голямо познаване на старобългарската реч с цялото ѝ изобилие на специфични звукове. В графичната система на Глаголицата са залегнали три елемента със символно значение - кръстът, който е символ на спасението, кръгът, който е символ на Божията вечност, защото Бог е без начало и без край и триъгълникът, който е символ на Светата Троица. Така всяка една от буквите, освен, че е много красива като графика, представлява един своеобразен, неповторим духовен символ, който е сътворен така, че да изразява символика и свързаност на понятията. Символите в Глаголицата са свързани в един абсолютен порядък."

Според Александра Делова може да се каже, че светите братя Кирил и Методий заимстват много от прабългарските рунически символи, за да оформят глаголическите букви, с които да запишат, както специфичните звукове от езика на мизите, словенските племена и тези от езика на племената от "българската група". Това означава, че в своята специфична езикова характеристика, всичките тези езици, на всички тези многобройни племена, безспорно са притежавали една и съща звукова основа, което сочи и към техния общ произход:

"За мен е безкрайно ясно, че Глаголицата е създадена именно за записване на българския език. Българите много трудно разбират какво притежават. Тя е вид свещено писмо, буквите на което излъчват много сила, вътрешен символизъм и смисъл... На този факт, че Глаголицата има връзка с Бог, с най-съкровеното за нас като народ - християнството и с мисията ни, като държава, много малко внимание се отделя. И делото на двамата братя е прославено, не като християнско и свещено, а като просветителско, научно на много места дори като политически акт. За това дори и църковният празник на Кирил и Методий, 11-и май, е разделен от общодържавния 24-и май. Така не се набляга на истинската същност на сътвореното, което е преди всичко - християнство."


Безкрайната мъдрост на предците ни в Глаголицата:

"ЖИВЕЙТЕ КАТО ЕДНО ЦЯЛО СЪС ЗЕМЯТА"
Аз буки веди. - Аз буквите се уча да познавам,
Глаголи добро есть, - Говорят те "Доброто съществува”.
живети дзяло земля,  - Живей като едно цяло със земята. 
и йота иже гервь . - И не по-малко от нея ще си плодовит.
Како люди мислите, - Каквото хора да си мислите,
наш онъ покой. - наш ще е покоя/ наша ще е радостта!
Ръци слово твърдо - Кажи твърдо думите:
оукъ фрьтъ хѢръ. - който се учи, хвърля божията светлина.
Отъ ша ци! Чръв ща! - Въздигайте духа си! Знание жънете!
Еръ, ер, ери! - Изправени бъдете! И се възвисете към простора необятен!
Ят! Юс! Йо! - С Божията помощ! Както (Той) ни учи, пристъпете -
Ен - он, йен, йон! - към първоизвора, богодарен и благодатен.“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Съборът на

Започва международният събор на прохода Кадъ Боаз

Международният събор на прохода Кадъ Боаз започна днес, 19 юли и ще продължи до 21 юли. Границата със Сърбия ще бъде отворена и през трите дни. Официалното откриване ще бъде в събота, от 10.00 часа в българската част. "Поканили сме посланика на България в Сърбия, сръбския посланик в България. Не са потвърдили засега, но очакваме да..

публикувано на 19.07.24 в 11:56

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10