Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Превръщат старото лятно кино във Видин в пейнтбол игрище

Снимка: Радио ВИДИН

Старото лятно кино във видинския парк "Толбухин" отново ще стане място за забавления, но ще се използва със съвсем различна цел от тази, за която е строена сградата. Ще бъде игрище за пейнтбол. Идеята е на Николай Илиев, а до реализирането ѝ стига след внимателно обмисляне с какво да се занимава след като със съпругата си се връщат във Видин от Англия, където са били 8 години. Намират подходящия терен, договарят се със собственика и започва голямото разчистване. 

"Бях си дал един-два месеца, три за малко почивка, за да мога да се реадаптирам към средата обратно и искахме нещо да направим, което да е хубаво хем за нас, хем за колкото се може повече хора и за града, като цяло. И ни хрумна, понеже имаме дете и имаме приятели с деца, бяхме на една вечеря, другите си коментираха, че за тази възрастова група, да кажем между 12 и 18 години, няма някакви неща, които да са интересни за правене. Пък знаем, че младежите на днешно време искат нещо интересно, такъв е светът. Аз се замислих защо да не направим едно пейнтбол игрище", каза Николай Илиев.

Търсейки подходящ терен, попада на мястото в парк "Толбухин", среща се със собственика и се договарят. 

"Хванахме се, обмислих варианти да се декорира, да се направи по-интересно, не просто да се пусне и ми хрумна идеята да ангажирам деца. Те са някои от Шестото, там има паралелки с рисуване, други са от Математическата гимназия. Те рисуват графити, знам, че на тях не им е приятно да ги гони полиция, да рисуват по стени, блокове и т.н. Предложих варианта да им дам цялото поле за изява, ние ще поемем бои, каквото трябва. Правят скици, представят ми ги, одобряваме ги и работим."

Повечето от работата е свършена и до около две седмици се очаква игрището за пейнтбол да заработи. Докато почиства мястото, на Николай му хрумват и други идеи за какво да го използва, защото Видин има потенциал:

"Винаги съм смятал, като човек, който е живял в чужбина, че Видин има огромен потенциал от гледна точка на туризъм. Първо, сме на прекрасно място, географски, близо сме до две граници и реших, че ще започнем с това игрище за пейнтбола и лека-полека ми хрумват различни идеи това нещо да се разрасне евентуално в бъдеще и да може да привличаме туристи от други места. Т.е. да идват туристите до тук, да  спят в хотел, да платят в магазина и по този начин да се активира икономиката в града."

Помага му неговият приятел и съученик Виктор Захариев:

"Тук съм живял, в този квартал до парка "Толбухин". Николай Илиев, който се занимава с пейнтбола, е мой съученик и другар. Радвам се, че млади хора като него се прибират в града и облагородяват такива стари сгради. Аз предложих да му помогна. Харесва ми идеята за пейнтбол, защото във Видин няма."

Николай и Виктор казаха, че хора, които минават през парка, постоянно ги питат какво ще правят със старото кино. Такъв въпрос им зададе и Даниела Иванова, която живее в близост.

"Интересно е какво ще бъде вътре. Добре е, как да не е добре. Всичко, което се направи, е добре. И паркът сега добре се поддържа и се чисти хубаво. Още веднъж сте ме записвали, по-миналата година, за чешмичката и за пейките. И миналата година пускахме на кмета молба за чешмичката и нищо не направиха. Пейките ги откраднаха половината, половината ги има... Променя се кварталът. И това, което направиха за децата. Прави се и е добре, и е хубаво да има."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от османско..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш себе си,..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50

Песни за обещанията в „Музикална зона“

  Понеделник преди обед: време е за oбещания по никое време.. Защо ли? Ами защото: "Обещанията са като пълната луна - ако не се спазят веднага, с всеки изминал ден избледняват." Песни за обещанията реших да слушаме днес в „Музикална зона“. Направих списък с български поп, рок и естрадни песни за обещанията, които даваме един на друг, за обетите, които..

публикувано на 18.11.24 в 09:00