Симулативният процес беше по жалба против решение на Комисията защита от дискриминация. Съдията Ивана Богданова трябваше да се произнесе дали отказ да бъде направена ваксина срещу COVID-19 от определена фирма производител е проява на дискриминация.
Как избират казуса, по който Административният съд заседава, обясни говорителят на институцията Таня Кръстева.
"Трябваше да е нещо, което те бяха учили наскоро, нещо, което щеше да им бъде интересно, което да разберат и да решат съответния казус".
Съдът трябваше да вземе решение дали е налице дискриминация на основата на признак "гражданство" по отношение на жалбоподателя Николай Ангелов. По време на COVID-пандемията, в точно определен ден, в медицинския център, където работела съпругата на Ангелов, било договорено с Регионална здравна инспекция, в рамките на деня да бъдат поставени ваксини за всички служители и пълнолетните членове на техните семейства. Било обявено, че при изчерпване на количеството ваксини от съответния производител, ще бъдат заявени нови такива за друга дата. В обявения ден почти всички желаещи били ваксинирани, освен двама от служителите, които отсъствали заради служебно пътуване. Те предупредили, че ще закъснеят и заявили запазването на ваксина от единия от производителите. Николай Ангелов, който е граждани на друга държава, поискал поставянето на ваксина точно от този производител, но това не било възможно, тъй като му обяснили, че тя се пази за колегите на съпругата му. На следващия ден му предстояло пътуване в чужбина, при възрастните му родители. Ангелов заявил, че не желае ваксина от друг производител, а като причина посочил хронично заболяване. Без поставена ваксина, той не би могъл да посети конкретната държава, въпреки това, отказал имунизация. Подал жалба до Комисията за защита от дискриминация, която я отхвърлила. Като мотив посочват, че служителите на медицинския център били с предимство. Това, че Ангелов не е български гражданин, не било основание за отказа от ваксиниране, а изчерпаното количество от съответния вид ваксина, изтъкват от Комисията за защита от дискриминация. Впоследствие той подал жалба срещу решението пред Административен съд.
В ролята на вещото лице, което представи заключенията по случая, беше Биляна Димитрова. Въпроси към нея отправиха и страните по делото.
Съдия Ивана Богданова отхвърли като неоснователна жалбата на Николай Обренович Ангелов против решението на Комисията за защита от дискриминация. Участвайки в симулативния процес, Ивана разбира колко отговорна е работата на магистратите.
"Доста е отговорна, натоварена, вземаща важни решения и е интересна".
В симулативния процес Анастасия Стоянович беше защитник на една от страните.
"Моята роля беше да бъда адвокат на началника на РЗИ, да го защитавам в съдебното дело. Беше интересно, защото имаше и реплики. Научих как работят асдвокатите, разбарх каква е ролята им в съдебната система".
Целта на програмата е децата да разберат повече за съдебната система, каза административният ръководител на съда Антония Генадиева:
"Да се запознаят не само децата, а и възрастните посредством разговорите в семейството, с работата на съда, с отношенията, с мястото на съда в обществото и съответно повишаване на доверието в съдебната система".
Кирил Янев, който в съдебния процес беше адвокат на една от заинтересованите страни, обмисля да се насочи към правото след завършване на училище.
"Определено тази симулация ми помогна да се заинтересовам от правото".
Участието в образователната програма, по която се проведе симулативният процес, е по покана на Административен съд- Видин, каза преподавателят по гражданско образование на 11-класниците Галя Момчилова.
"Много въодушевено учениците посрещнаха участието в тази инициатива, която за първи път се случва. За тях беше нещо ново. С огромно желание се проведоха всички репетиции и самото участие".
Гражданското образование се изучава като специалност отскоро, в 11 и 12 клас в училище.
"Нейната роля е от огромно значение за младите хора за живота, който ги очаква след завършването на средното си образование".
За участието си в образователната програма всеки от учениците получи от името ва Висшия съдебен съвет грамота и Конституцията на Република България.
Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември. В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..
В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..
Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..
На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето. "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..
В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев. "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..
Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..
Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..