Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Видин участваха в симулативен съдебен процес

Снимка: Радио Видин

Ученици от 11 клас от хуманитарната паралелка в училище "Цар Симеон Велики" представиха в Административния съд- Видин симулативен съдебен процес по зададен казус. Занятието е последното по образователната програма "Съдебна власт - информиран избор и гражданско доверие" за настоящата учебна година. 


Симулативният процес беше по жалба против решение на Комисията защита от дискриминация. Съдията Ивана Богданова трябваше да се произнесе дали отказ да бъде направена ваксина срещу COVID-19 от определена фирма производител е проява на дискриминация.


Как избират казуса, по който Административният съд заседава, обясни говорителят на институцията Таня Кръстева.  


"Трябваше да е нещо, което те бяха учили наскоро, нещо, което щеше да им бъде интересно, което да разберат и да решат съответния казус".


Съдът трябваше да вземе решение дали е налице дискриминация на основата на признак "гражданство" по отношение на жалбоподателя Николай Ангелов. По време на COVID-пандемията, в точно определен ден, в медицинския център, където работела съпругата на Ангелов, било договорено с Регионална здравна инспекция, в рамките на деня да бъдат поставени ваксини за всички служители и пълнолетните членове на техните семейства. Било обявено, че при изчерпване на количеството ваксини от съответния производител, ще бъдат заявени нови такива за друга дата. В обявения ден почти всички желаещи били ваксинирани, освен двама от служителите, които отсъствали заради служебно пътуване. Те предупредили, че ще закъснеят и заявили запазването на ваксина от единия от производителите. Николай Ангелов, който е граждани на друга държава, поискал поставянето на ваксина точно от този производител, но това не било възможно, тъй като му обяснили, че тя се пази за колегите на съпругата му. На следващия ден му предстояло пътуване в чужбина, при възрастните му родители. Ангелов заявил, че не желае ваксина от друг производител, а като причина посочил хронично заболяване. Без поставена ваксина, той не би могъл да посети конкретната държава, въпреки това, отказал имунизация. Подал жалба до Комисията за защита от дискриминация, която я отхвърлила. Като мотив посочват, че служителите на медицинския център били с предимство. Това, че Ангелов не е български гражданин, не било основание за отказа от ваксиниране, а изчерпаното количество от съответния вид ваксина, изтъкват от Комисията за защита от дискриминация. Впоследствие той подал жалба срещу решението пред Административен съд. 


В ролята на вещото лице, което представи заключенията по случая, беше Биляна Димитрова. Въпроси към нея отправиха и страните по делото.


Съдия Ивана Богданова отхвърли като неоснователна жалбата на Николай Обренович Ангелов против решението на Комисията за защита от дискриминация. Участвайки в симулативния процес, Ивана разбира колко отговорна е работата на магистратите.


"Доста е отговорна, натоварена, вземаща важни решения и е интересна".


В симулативния процес Анастасия Стоянович беше защитник на една от страните.


"Моята роля беше да бъда адвокат на началника на РЗИ, да го защитавам в съдебното дело. Беше интересно, защото имаше и реплики. Научих как работят асдвокатите, разбарх каква е ролята им в съдебната система".


Целта на програмата е децата да разберат повече за съдебната система, каза административният ръководител на съда Антония Генадиева:


"Да се запознаят не само децата, а и възрастните посредством разговорите в семейството, с работата на съда, с отношенията, с мястото на съда в обществото и съответно повишаване на доверието в съдебната система".


Кирил Янев, който в съдебния процес беше адвокат на една от заинтересованите страни, обмисля да се насочи към правото след завършване на училище.


"Определено тази симулация ми помогна да се заинтересовам от правото".


Участието в образователната програма, по която се проведе симулативният процес, е по покана на Административен съд- Видин, каза преподавателят по гражданско образование на 11-класниците Галя Момчилова.


"Много въодушевено учениците посрещнаха участието в тази инициатива, която за първи път се случва. За тях беше  нещо ново. С огромно желание се проведоха всички репетиции и самото участие".


 Гражданското образование се изучава като специалност отскоро, в 11 и 12 клас в училище.


"Нейната роля е от огромно значение за младите хора за живота, който ги очаква след завършването на средното си образование".


За участието си в образователната програма всеки от учениците получи от името ва Висшия съдебен съвет грамота и Конституцията на Република България.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..

публикувано на 13.02.25 в 16:25

Съботно-неделни разходки на кучетата от приюта обмислят в Козлодуй

От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат.  "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..

публикувано на 13.02.25 в 15:41

ОУ "Васил Левски" във Вълчедръм почита своя патрон с конкурс

Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Предложение: Необозначени автомобили да следят за пътни нарушения

Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..

публикувано на 13.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 13 февруари 2025 слушаме двойния албум "Светът на Ханс Цимер – част 2: Ново измерение" 2025

През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..

публикувано на 13.02.25 в 09:00

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13