Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистката Валентина Сеферинова: Музиката е едно богатство за мен

Снимка: Радио ВИДИН

В това издание на "Калейдоскоп" ни гостува една прекрасна талантлива, усмихната и позитивна дама, това е световноизвестната пианистка Валентина Сеферинова. И този невероятен талант е роден в нашия Северозапад.  За великденските празници  тя  подготви концерт съвместно с видинската Симфониета, в който изсвири втория клавирен концерт на Сен-Санс. 

Родена е по време на комунизма през 1969 година в красивия крайдунавски град  Видин, зодия рак е, оптимист по природа и в живота, музикант - пианист, преподавател по пиано, почитател на романтичната музика, и въобще на всяка музика, защото, както казва тя самата, без музика не може да живее. 
Майка ѝ е от Берковица, работила в радиосервиза в Михайловград, а баща ѝ от Мокреш - учител в Механотехникума в града. На 6 години се случва най-голямата чудо в живота на Валя, спомня си тя, в дома ѝ се появява пиано, щом го вижда, тя отсича съвсем уверено и непривично за едно малко дете: "Аз искам да стана пианист!"
След полагането на приемни изпити в читалище "Цвят" започва да ходи на уроци по пиано при Румяна  Гайдарова. След това нейн преподавател става Анелия Стоянова.  Редовно и с много желание учи тънкостите на свиренето на пиано, нейните преподаватели я учат, че талантът е 1%, а 99% е работа.  С много труд  Валя става толкова добра, че е избрана да представлява Видин на Първата детска Асамблея през 1979 година в София. 
Проф. д-р Любомир Динолов, виден пианист, педагог, музиковед, автор на многобройни клавирни транскрипции, изключителен ерудит  оказва силно влияние и помощ на малката пианистка. По онова време той често гостува във Видин, където изнася концерти и лектории. 
С много  постоянство и упоритост Валя успява да достигне и даже да надмине нивото на своите съученици по пиано. По отношение на свиренето и пианото тя е перфекционист, изпипва всичко до последния детайл и до последната нота. 

На 13 години заминава да учи в Музикалното училище в Русе. Школата е невероятна, изучават се много предмети, учениците получават перфектна подготовка. По-късно, когато идва в Англия, Валя може да направи съпоставка и вижда, че такава школа в Англия няма, затова тя е благодарна и признателна на това, което е получила като знания от българската музикална школа.
Завършва с отличен успех музикалното училище в Русе. Желанието ѝ е да стане пианист и решава да кандидатства в инструменталния факултет на Академията. Не я приемат. Връща се във Видин, където започва работа като преподавател по пиано и като корепетитор на хор "Боян Чонос". Работата ѝ носи удоволствие и радост и тя споделя, че това са едни от най-хубавите ѝ години. 




При второто си кандидатстване е приета в теоретичен факултет - музикален анализ при проф. Пенчо Стоянов. Дипломната ѝ работа е на тема "Интонационен строй и фактура в творчеството на Сергей Рахманинов". Тази тема предизвиква интерес у колегите ѝ в Англия, според Валя анализът ѝ е по-различен, защото анализира музика, която свири. 
През 1994 г завършва висшето си образование. Знае, че да се развие  един пианист, трябва да има много добра теоретична подготовка. Затова се явява на конкурс и започва работа  като асистент. 
През 1992 година участва в конкурс за пианисти в Англия, класира се на второ място, и се запознава с бъдещия си съпруг Майкъл. Запознанството им се случва в самолета, истинска съдбовна случайност, както казва Валя. Цели  6 години си пишат и се срещат, докато накрая създават семейство  и решават да живеят в Англия. Така Валя пристига в Англия през 1998 г., началото е трудно, но днес, след 25 години тя се смята за успяла и професионално реализирана личност. 
Днес тя е  клавирен педагог и преподава на студенти,  смята, че най-важното, на което трябва да научи своите студенти, е вярата в себе си. Окуражава ги и им вдъхва увереност, никога не започва първо с критиката, а първо с похвалата, въпросът е да се започне с позитивния момент, добавя тя.  
ПИАНОТО
"Повечето инструменти имат една линия, пианото има мелодия, има тембър, не е един глас, има хармония, ритъм, то е едно от най-богатите инструменти, свири много ноти в един момент и се получават акорди и хармонии, много богат инструмент, пианото е едно богатство, музиката е едно богатство за мен... Проф. Любомир Динолов ми каза: "Талантът има таван, даже да свириш по 6-7 часа, в един момент не можеш да надминеш този таван, за да се развиеш като пианист, трябва да имаш много добра теоретична основа" .

ЛЮБИМИ КОМПОЗИТОРИ 
"Първата ми детска любов, музикална любов беше Рахманинов, защото проф. Динолов ми даде да свиря Рахманинов за първи път на 11 години, "Баркарола" и тогава наистина почувствах силата на музиката и как този музикален език говори за себе си, не с думи, а с ноти и ти чувстваш в себе си точно какво ти казва. И разбира се, романтичната музика, тя е силата ми..."

ЗАБРАВЕНИТЕ КОМПОЗИТОРИ
"И другото, което направих в Англия, беше издирване на музика, която е забравена, през 2002 г. издадох компактдиск на Йоахим Раф... Забравени са и много еврейски композитори, такъв е Соломон Ядесън, вече имам 15 компактдиска на различни композитори, останали забравени днес. Много често записвам в Полша, записах Рожицки, Мошковски... Открих поколението композитори след втората половина на 19 век и началото на 20 век, това поколение го открих, с прекрасна музика, с  хармонии, чудни багри..." 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09