Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доклад посочва предизвикателствата пред уязвимите групи във Видин

Снимка: Личен архив: Таня Кълцева

Доклад, изготвен от сдружение "Организация Дром" изследва на местно ниво предизвикателствата, които срещат уязвимите групи във Видин- прояви на дискриминация, нетолерантност, език на омразата и престъпления от предразсъдъци. Проучването е сред инициативите на консорциум, координиран от Български хелзинкски комитет в партньорство със сдружението и още четири неправителствени организации- "Ромска академия за култура и образование", "Асоциация ИНТЕГРО", Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение, Младежка ЛГБТ организация "Действие". Изпълнява се с подкрепата на програмата на Европейския съюз "Граждани, равенство, права и ценности". Целта е да се утвърди ролята на граждански организации, които представляват интересите на уязвими общности в България. Докладът е насочен към изследване на състоянието на обществените нагласи, каза експертът от "Организация Дром" Таня Кълцева.

"Установи се, че най-уязвимите групи са тези, които са защитени от Закона за защита от дискриминация. Това са групите, които се различават по своята етническа принадлежност, по своята сексуална ориентация, по своята религиозна принадлежност и още много. Конкретно за Видин и региона, изследването се фокусира върху ромската етническа общност, защото това е най- добре оформената група, различна от хората с български етнически произход."

Анкетирани са 17 души, всеки от които е експерт в своята област. Проучването се фокусира върху образованието и социалните дейности в региона.  

"Обстановката в града е толерантна към различните. Подчертавам, че различните в случая с нашето конкретно изследване са в голямата си част ромската етническа общност. Има промяна в отношението и промяната е към добро. От чисто сегрегирана група, отделена в собствения си квартал, в собственото си училище, ромите в момента са една нормална част от населението на град Видин и региона, по нищо неразличаваща се, като изключим етническата принадлежност. Градът е станал по-толерантен, нещата вървят към добро. Това е генералният извод, макар че има мнения, че дискриминация съществува на всяко едно ниво, във всяка една институция, във всеки един момент от ежедневието и тя е видима и усещаща се, както и има мнения, че няма никакви проблеми и всичко е наред. Двата полюса присъстват, но като цяло изводът е, че градът е толерантен."

Прояви на нетолерантност има, но те са във все по-малка степен и засягат все по-малко хора. 

"Дискриминацията все пак е обществено явление. Тя не може да бъде изкоренена. В много голяма част от случаите става въпрос за лично усещане и за едно лично възприятие на неправилно третиране. Дали е дискриминация, това вече е отделен въпрос и не е толкова лесно едно поведение да бъде определено като дискриминационно и нетолерантно. По тези въпроси трябва да се говори. Всеобщо е мнението и тук почти няма някой да се отделя от мнението на групата, че не се говори достатъчно. Едно по-обширно говорене. Едно възпитание по темата би направило по-лесно разпознаването на подобно поведение, защото дискриминацията, езикът на омразата, нетолерантността предполагат едно поведение, което е трудно да бъде първоначално определено. Затова случаите на непряка дискриминация, тази, която е скрита, доста трудно  биват установявани и доказвани."

Промяната в отношението е трудна, защото съпротивата към различията е първата човешка реакция, но информираността и знанието дават инструменти тя да бъде потушена, казват от "Организация Дром". Докладът показва добри и лоши примери. Посочва се казус с младеж от ромски произход, който първо е назначен на работа, а след това освободен именно заради предразсъдъци към тази етническа група.

Друг случай, който описват в доклада, е отказано обслужване на човек с увреждане в клон на телекомуникационна компания. Мотивът е, че заради увреждането си той не може да се възползва от дадената услуга. Комисията за защита от дискриминация се произнася в негова полза.

От неправителствената организация посочват в доклада и примери, които са обнадеждаващи. Сред тях е практиката на здравните медиатори. Освен преките си задължения, те същевременно помагат на хора, които не могат да четат и пишат за попълване на документи за социални помощи. Здравните медиатори дори прехвърлят случаи на социалните работници и обратното се случва. Такова сътрудничество е само в помощ и подкрепа на хората, посочват от "Организация Дром". 

Положителен пример е десегрегацията в образованието, за което "Организация Дром" работи в продължение на години, припомнят в доклада. 

Целта на инициативата, в която участват шестте неправителствени организации, е на базата на изготвените анализи да се намерят начини темите, свързани с дискриминацията да бъдат така представени, че да са ясни за хората:

"Да могат те да определят що е то дискриминация, що е то е нетолерантност, как да се отнасяме към такива случаи и как да не ги предизвикваме, и как да се борим с тях, когато ги има."

В заключение от неправителствената организация посочват, че усилията за борба с дискриминацията са ефективни само когато се градят върху стабилната основа на сериозно поетия ангажимент от страна на институциите, неправителствените организации, гражданското общество, както и всеки отделен човек. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..

публикувано на 13.02.25 в 16:25

Съботно-неделни разходки на кучетата от приюта обмислят в Козлодуй

От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат.  "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..

публикувано на 13.02.25 в 15:41

ОУ "Васил Левски" във Вълчедръм почита своя патрон с конкурс

Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Предложение: Необозначени автомобили да следят за пътни нарушения

Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..

публикувано на 13.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 13 февруари 2025 слушаме двойния албум "Светът на Ханс Цимер – част 2: Ново измерение" 2025

През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..

публикувано на 13.02.25 в 09:00

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13