Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доклад посочва предизвикателствата пред уязвимите групи във Видин

Снимка: Личен архив: Таня Кълцева

Доклад, изготвен от сдружение "Организация Дром" изследва на местно ниво предизвикателствата, които срещат уязвимите групи във Видин- прояви на дискриминация, нетолерантност, език на омразата и престъпления от предразсъдъци. Проучването е сред инициативите на консорциум, координиран от Български хелзинкски комитет в партньорство със сдружението и още четири неправителствени организации- "Ромска академия за култура и образование", "Асоциация ИНТЕГРО", Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение, Младежка ЛГБТ организация "Действие". Изпълнява се с подкрепата на програмата на Европейския съюз "Граждани, равенство, права и ценности". Целта е да се утвърди ролята на граждански организации, които представляват интересите на уязвими общности в България. Докладът е насочен към изследване на състоянието на обществените нагласи, каза експертът от "Организация Дром" Таня Кълцева.

"Установи се, че най-уязвимите групи са тези, които са защитени от Закона за защита от дискриминация. Това са групите, които се различават по своята етническа принадлежност, по своята сексуална ориентация, по своята религиозна принадлежност и още много. Конкретно за Видин и региона, изследването се фокусира върху ромската етническа общност, защото това е най- добре оформената група, различна от хората с български етнически произход."

Анкетирани са 17 души, всеки от които е експерт в своята област. Проучването се фокусира върху образованието и социалните дейности в региона.  

"Обстановката в града е толерантна към различните. Подчертавам, че различните в случая с нашето конкретно изследване са в голямата си част ромската етническа общност. Има промяна в отношението и промяната е към добро. От чисто сегрегирана група, отделена в собствения си квартал, в собственото си училище, ромите в момента са една нормална част от населението на град Видин и региона, по нищо неразличаваща се, като изключим етническата принадлежност. Градът е станал по-толерантен, нещата вървят към добро. Това е генералният извод, макар че има мнения, че дискриминация съществува на всяко едно ниво, във всяка една институция, във всеки един момент от ежедневието и тя е видима и усещаща се, както и има мнения, че няма никакви проблеми и всичко е наред. Двата полюса присъстват, но като цяло изводът е, че градът е толерантен."

Прояви на нетолерантност има, но те са във все по-малка степен и засягат все по-малко хора. 

"Дискриминацията все пак е обществено явление. Тя не може да бъде изкоренена. В много голяма част от случаите става въпрос за лично усещане и за едно лично възприятие на неправилно третиране. Дали е дискриминация, това вече е отделен въпрос и не е толкова лесно едно поведение да бъде определено като дискриминационно и нетолерантно. По тези въпроси трябва да се говори. Всеобщо е мнението и тук почти няма някой да се отделя от мнението на групата, че не се говори достатъчно. Едно по-обширно говорене. Едно възпитание по темата би направило по-лесно разпознаването на подобно поведение, защото дискриминацията, езикът на омразата, нетолерантността предполагат едно поведение, което е трудно да бъде първоначално определено. Затова случаите на непряка дискриминация, тази, която е скрита, доста трудно  биват установявани и доказвани."

Промяната в отношението е трудна, защото съпротивата към различията е първата човешка реакция, но информираността и знанието дават инструменти тя да бъде потушена, казват от "Организация Дром". Докладът показва добри и лоши примери. Посочва се казус с младеж от ромски произход, който първо е назначен на работа, а след това освободен именно заради предразсъдъци към тази етническа група.

Друг случай, който описват в доклада, е отказано обслужване на човек с увреждане в клон на телекомуникационна компания. Мотивът е, че заради увреждането си той не може да се възползва от дадената услуга. Комисията за защита от дискриминация се произнася в негова полза.

От неправителствената организация посочват в доклада и примери, които са обнадеждаващи. Сред тях е практиката на здравните медиатори. Освен преките си задължения, те същевременно помагат на хора, които не могат да четат и пишат за попълване на документи за социални помощи. Здравните медиатори дори прехвърлят случаи на социалните работници и обратното се случва. Такова сътрудничество е само в помощ и подкрепа на хората, посочват от "Организация Дром". 

Положителен пример е десегрегацията в образованието, за което "Организация Дром" работи в продължение на години, припомнят в доклада. 

Целта на инициативата, в която участват шестте неправителствени организации, е на базата на изготвените анализи да се намерят начини темите, свързани с дискриминацията да бъдат така представени, че да са ясни за хората:

"Да могат те да определят що е то дискриминация, що е то е нетолерантност, как да се отнасяме към такива случаи и как да не ги предизвикваме, и как да се борим с тях, когато ги има."

В заключение от неправителствената организация посочват, че усилията за борба с дискриминацията са ефективни само когато се градят върху стабилната основа на сериозно поетия ангажимент от страна на институциите, неправителствените организации, гражданското общество, както и всеки отделен човек. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30