Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доклад посочва предизвикателствата пред уязвимите групи във Видин

Снимка: Личен архив: Таня Кълцева

Доклад, изготвен от сдружение "Организация Дром" изследва на местно ниво предизвикателствата, които срещат уязвимите групи във Видин- прояви на дискриминация, нетолерантност, език на омразата и престъпления от предразсъдъци. Проучването е сред инициативите на консорциум, координиран от Български хелзинкски комитет в партньорство със сдружението и още четири неправителствени организации- "Ромска академия за култура и образование", "Асоциация ИНТЕГРО", Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение, Младежка ЛГБТ организация "Действие". Изпълнява се с подкрепата на програмата на Европейския съюз "Граждани, равенство, права и ценности". Целта е да се утвърди ролята на граждански организации, които представляват интересите на уязвими общности в България. Докладът е насочен към изследване на състоянието на обществените нагласи, каза експертът от "Организация Дром" Таня Кълцева.

"Установи се, че най-уязвимите групи са тези, които са защитени от Закона за защита от дискриминация. Това са групите, които се различават по своята етническа принадлежност, по своята сексуална ориентация, по своята религиозна принадлежност и още много. Конкретно за Видин и региона, изследването се фокусира върху ромската етническа общност, защото това е най- добре оформената група, различна от хората с български етнически произход."

Анкетирани са 17 души, всеки от които е експерт в своята област. Проучването се фокусира върху образованието и социалните дейности в региона.  

"Обстановката в града е толерантна към различните. Подчертавам, че различните в случая с нашето конкретно изследване са в голямата си част ромската етническа общност. Има промяна в отношението и промяната е към добро. От чисто сегрегирана група, отделена в собствения си квартал, в собственото си училище, ромите в момента са една нормална част от населението на град Видин и региона, по нищо неразличаваща се, като изключим етническата принадлежност. Градът е станал по-толерантен, нещата вървят към добро. Това е генералният извод, макар че има мнения, че дискриминация съществува на всяко едно ниво, във всяка една институция, във всеки един момент от ежедневието и тя е видима и усещаща се, както и има мнения, че няма никакви проблеми и всичко е наред. Двата полюса присъстват, но като цяло изводът е, че градът е толерантен."

Прояви на нетолерантност има, но те са във все по-малка степен и засягат все по-малко хора. 

"Дискриминацията все пак е обществено явление. Тя не може да бъде изкоренена. В много голяма част от случаите става въпрос за лично усещане и за едно лично възприятие на неправилно третиране. Дали е дискриминация, това вече е отделен въпрос и не е толкова лесно едно поведение да бъде определено като дискриминационно и нетолерантно. По тези въпроси трябва да се говори. Всеобщо е мнението и тук почти няма някой да се отделя от мнението на групата, че не се говори достатъчно. Едно по-обширно говорене. Едно възпитание по темата би направило по-лесно разпознаването на подобно поведение, защото дискриминацията, езикът на омразата, нетолерантността предполагат едно поведение, което е трудно да бъде първоначално определено. Затова случаите на непряка дискриминация, тази, която е скрита, доста трудно  биват установявани и доказвани."

Промяната в отношението е трудна, защото съпротивата към различията е първата човешка реакция, но информираността и знанието дават инструменти тя да бъде потушена, казват от "Организация Дром". Докладът показва добри и лоши примери. Посочва се казус с младеж от ромски произход, който първо е назначен на работа, а след това освободен именно заради предразсъдъци към тази етническа група.

Друг случай, който описват в доклада, е отказано обслужване на човек с увреждане в клон на телекомуникационна компания. Мотивът е, че заради увреждането си той не може да се възползва от дадената услуга. Комисията за защита от дискриминация се произнася в негова полза.

От неправителствената организация посочват в доклада и примери, които са обнадеждаващи. Сред тях е практиката на здравните медиатори. Освен преките си задължения, те същевременно помагат на хора, които не могат да четат и пишат за попълване на документи за социални помощи. Здравните медиатори дори прехвърлят случаи на социалните работници и обратното се случва. Такова сътрудничество е само в помощ и подкрепа на хората, посочват от "Организация Дром". 

Положителен пример е десегрегацията в образованието, за което "Организация Дром" работи в продължение на години, припомнят в доклада. 

Целта на инициативата, в която участват шестте неправителствени организации, е на базата на изготвените анализи да се намерят начини темите, свързани с дискриминацията да бъдат така представени, че да са ясни за хората:

"Да могат те да определят що е то дискриминация, що е то е нетолерантност, как да се отнасяме към такива случаи и как да не ги предизвикваме, и как да се борим с тях, когато ги има."

В заключение от неправителствената организация посочват, че усилията за борба с дискриминацията са ефективни само когато се градят върху стабилната основа на сериозно поетия ангажимент от страна на институциите, неправителствените организации, гражданското общество, както и всеки отделен човек. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05