Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от СУ "Христо Ботев" изнесоха открит урок по лозаро-винарство и озеленяване

Открита учебна работилница по лозарство в училището в Арчар

Как единайсетокласници мотивираха седмокласници да се запишат в паралелка по лозарство

13
Снимка: Радио Видин


Единадесетокласници от СУ "Христо Ботев"-село Арчар с профили лозаро-винарство и озеленяване изнесоха открит урок пред ученици от седми клас в лозовото насаждение на училището. В заниманията се включиха ученици от всички паралелки. Инициативата е по повод Седмицата на професионалните умения, а идеята е да се представят професиите, по които ще се обучават бъдещите осмокласници. 

Целта на  "Учебна работилница на открито в лозовото насаждение" бе на практика да се покаже как се провежда растителна защита на лозовите масиви. Ръководител на практическите уроци беше преподавателят по лозаровинарство и озеленяване Красимира Владимирова, която обясни нагледно кои са болестите по лозите и каква е спецификата на професията: 

"Понеже годината е много дъждовна, това предизвиква много гъбни болести и съответно по-честа растителна защита... Винаги гъбните болести нападат от долната страна. Ние сме допуснали зараза за да видите как изглежда една обикновена мана... Тук имаме малко нападение от насекоми и те са гризещи щом имаме дупчици. Имаме и лека градушка. Това разкъсване на листа е показател за лека градушка, а това изсветляване е показател за т.н. атипична хлороза, което значи, че растенията нямат достатъчно желязо и са гладни... Нямат достатъчно хранителни вещества.. Самото третиране се прави винаги от долната страна на листа.. Общо взето растенията в цял свят се гледат по един и същ начин, различни сортове-да, има навсякъде, но лозата е лоза и в цял свят се отглежда. Знаете колко е модерно да се пие вино от различни региони. Например ние сме известни с нашата Гъмза, която е най-добрата в България.. Аз съм казвала и на учениците, с които работя, на агрономите винаги им се издава една диплома на български и една на английски. Вие сте международни специалисти. Болестите са едни и същи, насекомите са едни и същи, сортовете вече започнаха да се гледат в световен мащаб...така че вие сте едни граждани на света, ако сте агрономи, ако сте лозари..."

Албена е в 11 клас и изучава лозаровинаство. Тя се включи активно в заниманията, показа знания, свързани с отглеждането на масивите и сподели, че това е професията, в която иска да се развива в бъдеще.

"Професията е практична за нас специално, защото в нашето село има доста региони с лозя... Освен това ни е познато.. За нас това е интересно, на нас ни харесва и затова го правим с желание.. ", каза Албена и пожела на бъдещите осмокласници:
"... да слушат госпожата какво говори най-вече, защото тя ни дава най-основното и ние вече нагоре продължаваме. И аз искам да продължа с тази професия..."

Алекс, от профил озеленяване, също се включи в дейностите по подръжката на лозята. Той съдейства при подготвянето на разтвора за растителна защита и лично демонстрира как се извършва пръскането. Алекс посъветва бъдещите озеленители да се впуснат смело в изучаването на тази професия, така, както и самият той е направил. Знае, че е важно човек да остави след себе си следа...

Сред бъдещите осмокласници, заявили желание да изучават професията лозаровинарство са и близначките Илияна и Лъчезара. Споделят, че мечтата им е да станат агрономи. 

"Всичко ни е интересно, доста е практично за нас, понеже догодина и ние ще практикуваме.. Мисля да практикувам професията и след завършване." - казва Илияна. 

Лозовите масиви в двора на училището, както и всички зелени площи се подържат от децата. До 17-ти юли с учениците от 10-ти и 11-ти класе се провежда и задължителна производствена практика. Като истински ценител на лозята, излизайки от ролята на учител, Красимира Владимирова обясни, че предназначението на лозята и гроздето не е само в производството на вино или пряката консумация на плодовете. Те са нещо много повече... 

"Защо гледаме животни? Защо гледаме растения? Всичко е в името на изхранването на населението. Това е една изключително благородна професия. Аз съм го казвала много пъти-влизайки в църква, влизайки в манастир, какво се оказва? Това е най-божието растение. Единственото, което го има навсякъде-на икони, на дърворезби и т.н. Това са едни изключително благодарни растения..." -обясни преподавателят. 

Според традиционната народна култура, лозата е създадена от Бога, а виното е символ на здраве, живот и плодородие. Децата от Средно училище "Христо Ботев" в Арчар също знаят това, затова и се опитаха да предадат знанията и уменията си на тези след тях. Защото отглеждането на лозята е било поминък за нашите предци, съхраняван години наред, а ние сме длъжни да го запазим и предадем на поколенията след нас. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Конкурс по случай 35 години Природен парк "Врачански Балкан"

Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..

публикувано на 26.12.24 в 12:20

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43