Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли надежда за старите училищни сгради в Северозапада

Ремонтира се сградата на бившето училище в ломския квартал "Моминброд"
Снимка: Радио Видин

Темата за демографската катастрофа в България и едно от нейните най-явни проявления - закриването на училища в малките населени места, разглежда проектът, представящ страната ни на Архитектурното биенале във Венеция. Той е озаглавен „Образованието е придвижването от тъмнина към светлина“ и включва фотографска експозиция на изоставени училища. Желанието на авторите е да породят дискусия как биха могли да се решат проблемите с обезлюдяването и застаряването на населението. Проектът стана повод да потърсим отговор на въпроса какво се случва със старите училищни сгради в Северозапада, след като училищният звънец завинаги замлъкне

Макар много от тях да са оставени да се рушат, все пак могат да бъдат намерени и някои положителни примери. Такъв е случаят с над 100-годишната сграда на бившето училище в квартал "Моминброд" в град Лом, която в момента се ремонтира основно. Това се случва с финансиране по трансграничен проект за превенция на бедствия, обясни кметът на Община Лом Георги Гаврилов

"Това училище, за голямо наше съжаление, преди петнайсетина години беше закрито като училище - това е един ломски квартал, "Моминброд", и голяма част от дечицата учат в основните училища в града, разстоянието е около три километра. И така стана, че се е наложило закриването на това училище. Сградата сама по себе си е уникална - старо училище над 100 години направено, с една уникална кула. И стоеше пустеещо. И именно това ни накара да изберем точно него, за да можем да го оползотворим и да направим нещо, което е полезно и за обществото. Решихме, съвместно с област Долж в Румъния един трансграничен проект да направим и ситуираме там един доброволчески отряд с необходимата техника. И решихме да използваме като база именно тази сграда", обясни кметът на Община Лом. Той допълни, че се надява ремонтните дейности да приключат до края на месец юли. 

Не всички сгради на някогашни училища успяват да дочакат ремонт. В края на месец май детска игра с огън предизвика пожар, който нанесе сериозни щети на бившето училище във видинското село Иново. Изпратихме въпроси  до Община Видин дали е направена вече оценка на щетите и ще бъдат ли те отстранени. В писмен отговор от институцията информираха, че служители от отдел „Строителство и инвестиционни проекти“ в общинската администрация и кметът на населеното място Павел Петров са извършили оглед. Установено е, че целият покрив е унищожен, което налага да бъде премахната изгорялата покривна конструкция, така че да не се застрашава животът на жителите на селото. От Община Видин обясниха още, че на първо време ще се покрие тази част от покрива, където се помещава пенсионерският клуб, но без да се ангажират с конкретни срокове. 

Училището в едно от най-големите села в община Видин - Капитановци, затваря врати през 2006 година. То е изградено върху имот, който през 1911 година роденият в Капитановци Йоница Николов дарява именно за тази цел. Днес обаче сградата, построена с доброволния труд на хората от селото, се руши, разказа кметът на Капитановци Десислава Иванова.

"Състоянието е трагично - както е предполагам на повечето места в селата. Сградата се руши с всеки изминал ден. Постоянно ходим да заковаваме някой прозорец, да затваряме нещо, защото просто с всеки изминал ден това се унищожава по един или друг начин. Покривът е готов да падне. Училището е на площ от над пет декара земя. Поддържаме го със земеделци - пръскаме за трева и така нататък, но е много трудно, постоянно е обрасло и е в трагично състояние", каза Десислава Иванова. 

Тя допълни, че често я питат дали училищната сграда се продава, но до момента този интерес не е довел до нищо конкретно. Училището - сградата и земята, са публична общинска собственост, така че право да се разпорежда с тях имат кметът на общината и Общинският съвет, обясни Десислава Иванова. Според нея, сградата би могла да се използва за предоставяне на социални услуги, от каквито населението на Капитановци има потребност. 

Община Брегово започва поетапен ремонт на сградата на бившето училище в село Ракитница. Обществената поръчка вече е обявена, а крайният срок за подаване на оферти от участници е 6 юли. 

"Още преди две години и половина има решение на Общинския съвет за изграждане на център за настаняване от семеен тип в сградата на бившето училище. Нещата се проточиха малко, тъй като се оказа, че това училище не е закрито и цялата процедура около закриването отне около две години. В момента вече имаме изработен проект, който възлиза на около 950 000 без ДДС, това говорим само за строителство и преоборудване на самите помещения. Изпълнението ще бъде около една-две години, защото го правим със собствени капиталови средства, така че нещата малко ще се проточат", обясни кметът на община Брегово Илиян Бърсанов. Той допълни, че на територията на община Брегово има пет бивши училищни сгради, а намерението на общинското ръководство е те също да се превърнат в социални услуги от резидентен тип. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Бог е любов", с която трябва да живеем

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене" (Мат. 10:37) "В първата Неделя след Петдесетница, когато празнуваме снизхождането на Светия Дух и рождения ден на Църквата Христова, е определено да се празнуват заедно всички светии. Всички онези човеци, които със земния си живот са доказали, че са достойни за..

публикувано на 30.06.24 в 08:00
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24