Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Дунавци не разчитат на помощи за възстановяване от бедствието

Десетки дворове и приземни етажи бяха наводнени от придошлите води на река Войнишка на 16 юни.
Снимка: Радио Видин

В град Дунавци, където река Войнишка преля и наводни дворове и къщи, ще са нужни месеци на хората, за да се справят с пораженията. От бедствието са засегнати двойно повече от обявените в началото над 60 имота. Ще получат помощи от държавата и Общината, но те не са достатъчни, казват хората.


Тези, които пострадаха най-тежко, скоро няма да могат да се приберат у дома си. От нощта на бедствието Вибраела е при приятели. Всичките ѝ електроуреди са повредени, а мебелите на боклука.


"100% щета. Абсолютно всичко е унищожено. Всичко е неизползваемо. Целият ми труд за 13-15 години замина в контейнерите на Община Видин. И не се знае още колко ще заминава."


За щетите ще получи най-много 1512 лева от държавата.


"Държавата няма никакъв регламентиран механизъм, който да помага в такива ситуации на хора като мен."


Общинският съвет гласува 60 хиляди лева за пострадалите. Те няма да са достатъчни, каза кметът на Видин Цветан Ценков.


"Каквото е необходимо, ние след като имаме цялостната картина по протоколите и заявленията, които хората попълват, тогава вече ще имаме представа за какви пари да пледираме пред правителството да бъдат отпуснати на община Видин."


В Дунавци казват, че с минимални помощи няма да се справят.


"Ако на мен лично ми бъдат отпуснати минималните средства, минимални за мен са около 500 лева, тези пари веднага ще бъдат върнати от мен на институциите, които са ми ги дали."


Красимир също е сред най-засегнатите от бедствието.


"Нас помощи няма как да ни компенсират. Тук има загуби за хиляди левове."


82-годишният Райчо и съпругата му, които в нощта на наводнението бяха преместени на безопасно място в къщата им, скоро няма да се върнат в пристройката, която обитавали.


"Оправям се някак си, какво да се прави. Такъв е животът.“


Над сто са засегнатите от водното бедствие имоти. Продължават да идват още сигнали, каза кметът на Дунавци Димо Скорчев.


"Има също няколко къщи, в които шахтите са пълни и кат пускат било баня или чешма в кухня, водата започва да избива."


В града не вярват, че причина за бедствието е само природата.


"Този имот се намира на около 800-900 метра от реката. Това бедствие за мен има друго изражение." 


Частичното бедствено положение от петък е отменено. Започна изплащането на помощите от държавата.  От Общината също приключиха огледа на засегнатите от наводнението имоти. Предстои да бъдат разпределени средствата за пострадалите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10