Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се създава гора

7
Снимка: Радио ВИДИН

Държавно горско стопанство /ДГС/- Берковица е разположено на площ от 28 хиляди хектара горска територия. Средното годишно ползване е около 26 хиляди кубика дървесина. Традиционно всяка година се извършва залесяване на горски площи, в ниските части и с тополови насаждения. Горското стопанство стопанисва един от трите разсадника на територията на Северозападното държавно предприятие- Враца. Разсадникът е създаден през 1929 година. Годишно  произвежда над 100 хиляди фиданки, които се използват от горски стопанства за залесяване. В разсадника се отглеждат, бял бор, черен бор, ела, смърч, зимен дъб, благун, цер, обикновен кестен, конски кестен и други.

На организираното за журналисти посещение в горския разсадник "Ашиклар"  беше показано как от семе или жълъд се получава готова фиданка за залесяване. Този процес изисква много усилия, тъй като всички дейности се извършват ръчно. Това включва засаждане, плевене, пръскане, поливане", сподели Александър Драгиев- директор на ДГС- Берковица.

"Площта на разсадника е 83 декара. Първоначалната площ му е била 15 декара, след което постепенно са закупувани нови земи и се разширява дейността на стопанството. За да се създаде една млада гора или една горска култура са необходими първо, да се добият семена от зрели дървета. При иглолистните видове семената се добиват от шишарки, които са добили полова зрялост. При широколистните видове фиданките се произвеждат от жълъди. Жълъдите са добиват като са узрели и са паднали под дърветата. След добива на семената, се изпращат в семеконтролни станции, за да се определи качеството им и чистотата на кълняемост. Следващата стъпка след събиране на семената, е засяване на семената в семенищни лехи, от които произлизат младите фиданки", разказа Александър Драгиев- директор на ДГС- Берковица.

Като най- важен етап от залесяването бе посочен изборът на подходящ вид за съответния терен и правилните грижи за насажденията.

"В момента работим с 9 собствени работника, които са сезонни. Назначаваме ги за завършване на определена работа. Те основно се грижат по различните операции, които се извършват - засяване на семена, чистене, окопаване, плевене на създадените семенища. В момента тече окопаване в семенищните лехи. Също така имаме създадени школи от обикновена ела, която основно  се използва за коледни елхи, продаваме на граждани", каза заместник директорът на ДГС- Берковица Маргарита Новкова.

Поникналите семена остават две години в семенищата, след това се пикират в школи. Школите са площ, в която  фиданките се садят на определено  разстояние, за да им се подсигури повече простор и почвени условия за да станат едроразмерни фиданки. От школите фиданките могат да се изваждат с бали с по-голямо количество пръст. Те се опаковат по подходящ начин и така се цели по-доброто прихващане на фиданките. Дръвчетата от школите се използват предимно за озеленяване на паркове и градини, а семенищните за създаване на горските култури.

"Ние работим с дългогодишни наши стари работници, добре обучени, с добра квалификация. Хора, които обличат гората и полагат грижите от сърце", допълни Маргарита Новкова.

Как се залесява ръчно показаха служители на ДГС в Берковица на терен в землището на село Черешовица. За да не бъде обхванат масивът нагоре, на него е извършена санитарна сеч на заболяла от гъбично заболяване иглолистна култура. Теренът се залесява с цер, благун и зимен дъб- дървесни видове, подходящи за района. 

"Изчистихме площта и започна направата на тераси. При терени с подобен наклон над 20 градуса без да се взима предвид дървесният вид задължително се правят тераси. Терасите са 40 сантиметра широки и се копаят поне 20-30 сантиметра на дълбочина. Почвата се разрохква хубаво, за да има по- високо прихващане и по- лесно растението да се приспособи. Тук самата природа ни е подсказала донякъде каква ще бъде бъдещата гора след години", каза Викторио Илиев - помощник лесничей в ДГС- Берковица.

За така вече създадената млада гора, наречена горска култура, грижите на лесовъда не спират. В продължение на 5 години младите фиданки се окопават и се премахват плевелите и дървесните храсти, които са по- бързо растящи. 

Горските надзиратели правят обходи на своите участъци и при най- малкото наличие на някакво заболяване веднага се изготвят нуждите документи за сеч, за предотвратяване на по-големи масови нападения примерно, от насекомни вредители, допълни Александър Драгиев.

Намалял е незаконният добив на дървесина, което Директорът на горското стопанство обясни със засиления контрол и продажбата на дърва, добити на склад, които са на по-ниски цени. През миналата 2022 година ДГС - Берковица е продало 16 хиляди пространствени кубика дървесина на физически лица.

Тази година за залесяване са планирани 26 декара предимно с широколистни видове, в землищата на селата Черешовица, Котеновци, Спанчевци. Залесяването е по проект Северозападно държавно предприятие - Враца. На 527 ще се извърши отглеждане на млади насаждения, което се състои от премахване на нежеланите дървесни видове, оставяне на такива с ценно значение и качество на короната и стъблата. 

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Общинският съвет във Видин одобри ползването на спортните площадки в училищата

Толя Иванова от СДС, избрана за кмет на видинското село Слана бара на проведените на 23 юни избори, положи клетва на заседанието на Общински съвет- Видин, което се проведе днес. Кметът на Община Видин Цветан Ценков заяви, че следващия месец няма да има заседание и направи предложение: "Преди да направя предложението да ви пожелая успешна..

публикувано на 09.07.24 в 17:16

Върви прием на заявления за първо класиране след 7-и клас

Седмокласниците могат да подават заявления за първо класиране в избраните от тях учебни заведения. Общо 19 са професионалните паралелки и 9 са профилираните паралелки в област Видин , каза началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) - Видин Веселка Асенова :  "Електронно е подаването. Има училище-гнездо в ОУ "Иван Вазов" -..

публикувано на 09.07.24 в 15:00

Ученичка от Видин подреди изложба с фотографии от Брюксел

Единайсетокласничката Мария Петкова подреди изложба с фотографии в  СУ “Цар Симеон Велики“ във Видин , направени по време на пътуването ѝ до Брюксел . Снимките са 20 на брой и отразяват погледа на момичето към белгийската столица и Европейския парламент, който е разположен там.  Пътуването до Брюксел е наградата на Мария, която..

публикувано на 09.07.24 в 13:00

Обновена беседка в Осен събира малки и големи

В Осен продължават дейностите, свързани с обновяване на врачанското село. След възстановяването на стадиона, наскоро бе подновена и беседката там. Мястото за отдих е направено преди 12 години. То е в центъра на селото и в него често сядат да си починат и да си поговорят местните хора. След години ползване беседката е почти разрушена. Затова..

публикувано на 09.07.24 в 12:10

В Белоградчик посрещнаха група "Тангра" и откриха обновения летен кинотеатър

С концерт на група „Тангра“ и прожекции във възстановения летен кинотеатър в Белоградчик започнаха събитията от културната програма през лятото.  Кинотеатърът е построен преди близо 60 години и в града си спомнят за прожекциите и музикантите, които гостували на сцената.  "Почти всяка седмица имаше концерти, сръбски, "Щурците",..

публикувано на 08.07.24 в 14:24

Почитаме свети Прокопий - покровител на пчеларите

На 8 юли православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий . Според народните вярвания светецът е покровител на пчеларите и е известен като Прокопий пчелар. В българския народен календар денят на великомъченик Прокопий е популярен като летния  празник на пчеларите . Празнува се в чест на пчелите и техния закрилник.  Св...

публикувано на 08.07.24 в 11:00

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00