След тежката катастрофа по пътя към Дунав мост 2, при която загинаха шестима души, възникват въпроси. Можеше ли да бъде предотвратена? Какви са мерките, които се предприемат, за да няма подобни инциденти? В събота микробус с пътници се блъсна в товарен автомобил, спрял на платното за изчакване на реда си за преминаване на граничния пункт с Румъния.
Заради засиления трафик към Дунав мост 2, колоните от тежкотоварни автомобили на платното към граничния пункт с Румъния са почти ежедневие казват шофьори:
"Колегите тук като им свърши работното време, остават на пътя и спят. Бусовете по принцип карат без почивка. Има си опасност винаги... Понякога опашката е страшна - по 7, 8, 10 километра. Редим се, свършва работното време и където ти свършва, там оставаш да спиш... Понякога, когато спират на шосето, а не в отбивките, е опасно. Заобикаля се, минаваме в лентата за автомобилите... Може да се направят повече отбивки или някакъв паркинг, на който шофьорите да си правят паузите. Както виждате, правим паузите на платното за движение."
Пътят не е предвиден за такова натоварване. За да няма инциденти се разчита на контрола, казва областният управител на Видин Огнян Асенов:
"Това, което считам, че следва да бъде направено, е свързано с дейността на контролните органи при тези дадености. Това е засиленият контрол от страна на Автомобилната администрация, контрола от сектор "Пътна полиция" към Областната дирекция на МВР и разбира се други органи, които са разположени по цялата територия. Тук би следвало да се активизира дейността и на всички структури, които работят на територията на граничния пункт."
Освен трафика, причина за опашките е бавната обработката на товарните автомобили на граничния пункт. Престоят на платното е с часове, казват шофьори:
"Като дойде телевизията тук, почват да работят. Като се махне, спират. Почва опашка от километри. И като седим по десет часа, другите пет часа мислите ли, че сме адекватни? Ние сме опасни на пътя след това."
Според областния управител всички на граничния пункт работят организирано и при натоварване. Преминаването зависи и от румънските власти:
"Дейността на пункта по преминаване, обработка на пътнико-потока и на товаро-потока не е само работа на българските органи и служби. Имам предвид и румънските органи. Тук не бива да бъда разбиран погрешно, че хвърлям някаква вина. Работата е съвместна. Работата е обща и от мобилизацията на всички следва да очакваме и облекчаване на преминаването през граничния пункт."
Още през септември миналата година е отправено предложение за изграждане на буферен паркинг, но досега няма отговор от институциите, от които зависи, обясни Огнян Асенов:
"Определихме три терена, които са на територията на общината в посока към изход от Република България. Изпратили сме на Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на транспорта и Държавната агенция по безопасност на пътищата предложение за съгласуване и евентуално за определяне на терен към който да се насочим и да определим оператор, който ще подготви и ще стартира процедурите по разкриване на такъв буферен паркинг."
Предстои разкриване частен паркинг, който ще е на площ от около сто декара.
"Въпросът е поставен пред Общински съвет - Видин за изготвяне на подробен устройствен план, след което да стартират реалните дейности. Към момента частната фирма работи за изграждането на връзка между бъдещия буферен паркинг и самия мост."
Окончателно решениe за облекчаване на преминаването през граничния пункт и опашките от тирове към моста ще е приемането ни в Шенген, когато задължителният контрол на границата с Румъния ще отпадне, казва областният управител. Призова за бдителност на пътя.
Придвижването към Дунав мост 2 ще е по-безопасно и бързо с изграждането на скоростния път Видин - Ботевград, който се очаква да бъде завършен през 2027 година.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..