Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майки настояват за увеличение на помощите за деца с увеждания

Помощите не са променяни от шест години, а лечението и терапията на децата са поскъпнали двойно

Снимка: Анелия Расийска

Майки на деца с увреждания настояват за увеличение на месечните помощи с бюджета за настоящата година. Не са променени от шест години, а лечението и терапията са поскъпнали двойно. Призовават също за медицинска грижа за хронично болните деца, която да е качествена и навременна, както и реално приобщаване в масовите детски градини и училища. 

"Майка съм на детенце с увреждане и говоря от името на всичките 26 000 българчета с хронични заболявания и увреждания, които имат право на помощ, съгласно конкретен текст от Закона за семейните помощи за деца, а именно член 8 Д. В публикувания проектобюджет отново липсва чл. 8 Д. Ние, родителите на тези, за които се отнася, искаме да попитаме защо шеста година подред нашите деца с хронични заболявания и увреждания не фигурират в бюджета за актуализация. Чакаме да се работи по много въпроси, засягащи бъдещето на нашите деца - достъпността до образование, нуждата от повече квалифицирани и достъпни специалисти за нашите деца и чакаме вече години наред", казва Анелия Расийска

От 350 до 930 лева са помощите, които сега се отпускат за децата, в зависимост от степента на увреждане. Увеличението преди шест години е под натиска на медиите, но то не покрива потребностите на децата, категорични са родителите.

"Много хора живеем с по 350, 400, максимумът е 550 лева, тъй като децата имат право на асистент, който взема във вид на заплата част от помощта, която се полага. Тези 930 лева, които се обявява, че получава едно дете с ТЕЛК 100% и личен асистент, не са толкова. От 930 лева, които се полагат, 380 са за личния асистент като заплата, т.е. чистата сума, която се получава, е само 550 лева, безкрайно нищожна сума на фона на нуждите", обяснява Анелия Расийска.

Евдокия Велева е майка на 9-годишния Йоаким, който е с тежък имунен дефицит и речево разстройство. Обяснява, че най-големият проблем, с който се сблъсква е липсата на реална интеграция за децата със специални потребности в масовите училища.  

"Например моят син четвърта година отсъства по около 500 и повече часа на година, което означава, че аз го гледам непрекъснато вкъщи. Речевото разстройство продължава да прави дефицити и той изостава, т.е. това, което му предлага държавата е там на място - логопед, психолог, логопед, но не и специалист, който да може да се адаптира, да кажем, да се чуе със сина ми онлайн или да се чуе по телефона, или да измислят някаква форма, която да се приближи максимално. Министерствата пишат разни разпоредби и ги четат от дебелите книги, но ако дойдат един ден вкъщи или някъде, където има много по-тежки проблеми от моя, те ще видят, че това, което са написали, на практика не може да се случи. Затова молбата ми е, когато се правят работни групи, групи, които търпят много сериозен личен опит като нас, родителите на деца с усложнения, хронични заболявания, дефицити, да се допитват до нас, да участваме активно, за да можем да подобрим не само нашите семейства и нашите деца да вървят напред, а всички деца в България." 

Родители казват, че ако парите за деца с увреждания и хронични заболявания не бъдат увеличени с бюджета за настоящата година, няма как адекватно да посрещнат нуждите им. 

Чуйте звуковия файл!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Авторка от Видин издаде "Моята първа детска азбука"

Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..

публикувано на 16.12.24 в 16:42

Модните експерти разкриват кои цветове ще са актуални през 2025 г.

Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година .  С  всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..

публикувано на 16.12.24 в 14:00

Каква ще е съдбата на бившето училище в село Рупци?

В центъра на видинското  село Рупци , в непосредствена близост до кметството, се намира сградата на старото училище, която е в окаяно състояние.  Все по-често ставаме свидетели на рушащи се бивши учебни заведения в малките, обезлюдени населени места, а това е доста тъжно, ако се замислим как някога животът в тези здания е кипял.  Училището не..

публикувано на 16.12.24 в 13:58

Как да се справим със стреса и разходите по време на празниците

Празничният сезон носи радост, но често идва с доза стрес, породен от многобройни ангажименти, очаквания и финансово напрежение. По този повод искахме да разберем   как празниците могат да станат по-спокойни и приятни, ако следваме няколко практични съвета.  Психологическата перспектива подчертава значението на доброто планиране,..

публикувано на 16.12.24 в 13:00

"Неделник" от 15 декември 2024 година

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти . Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон , който се приема за покровител на занаятчиите. С председателя Куман Жеков за дейността на задругата, която съхранява и подпомага старите..

публикувано на 15.12.24 в 13:54

Нека всеки от нас бъде не само поканен на Божията трапеза, но и избран!

"Един човек приготви голяма вечеря и покани мнозина"  (Лука 14:16). Н а днешната Неделя единадесета след Неделя подир Въздвижение, светата Църква възпоменава  паметта на светите Праотци. Кои са тези Праотци? Това са всички старозаветни патриарси, родоначалници на Божия народ, пророците – от Адам до свети Йосиф Праведника,..

публикувано на 15.12.24 в 08:00

Как се отразяват високите цени на предпразничното пазаруване?

Наближава  най-вълшебното време от годината . Освен с празничното настроение и приятни емоции, к оледните празници са съпроводени и с много разходи, които оказват влияние върху бюджетите ни, особено в последно време, в условията на инфлация, която засяга всички сфери на нашия живот.  Попитахме видинчани как ще се се отрази ръстът на..

публикувано на 13.12.24 в 17:30