Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма търсене за рапица и ечемик, пшеницата се търгува за 300-330 лева за тон

Около 500 кг от декар е средният добив на пшеница във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН


По-ниски добиви очакват зърнопроизводителите тази година, проблем са и ниските изкупни цени. В началото на месеца бе даден официален старт на жътвата в област Видин, около 60 % от площите вече са ожънати. Пролетните дъждове са влошили състоянието на иначе добре презимувалите есенници, посочи директорът на Областна дирекция "Земеделие" във Видин Пламен Генов:

"Проблемът дойде с влажната пролет и прекомерните дъждове през юни, които способстваха за развитие на доста болести появи се жълта ръжда, кафява ръжда, септориоза, което намали добивите. От друга страна дъждовете доведоха до масово вторично затревяване на есенните посеви. Наложи се неколкократно да бъде третирано с фунгициди, което оскъпява продукцията- и без това тази година тя е достатъчно скъпа..."   

Около 520 хиляди декара ще бъдат реколтирани тази година във Видинско. Най-голям е делът на пшеницата- около 479 хиляди декара, рапицата е 35 хиляди декара, към момента търсене няма... Около 60 % от площите са ожънати, преди дни жътвата е започнала и във високата част на областта- общините Димово и Макреш. Средният добив към момента е около 500 кг от декар, но има и землища с по-ниски добиви. Огромният проблем си остава пласирането на продукцията, посочи Пламен Генов. 

"Стара и нова реколта се срещнаха, около 2 милиона тона от старата реколта има в България, във Видинско също има залежала продукция. За втора година ще се продава под себестойност, което ще е пагубно за малките и средните... В момента ечемик не се търси, пшеницата върви около 300-330 лева на тон, което е много под себестойност... "

По думите на Пламен Генов настъпилите горещини са пагубни за пролетниците: 

"Допреди седмица пролетниците се развиваеха добре, закъсня сеитбата на слънчоглеа, заради дъждовете, а високите температури оказват пагубно влияние... Започнаха да опадат долни листа на слънчогледа, което води до влошено изхранване на растението. Има определена влага, но въздушната влага, високите температури, понякога и суховей- това е завод на открито. Надяваме се да завали...

На 21 юли изтича срокът за подаване на заявления от фермерите по директните плащания за 2023 год., както и за корекции по вече подадени заявления. Въпреки проблемите заради късите срокове, над 90 % от заявленията са приключени, посочи Пламен Генов:

"Някои изисквания дойдоха по средата на стопанската година, които нямаше как да се съобразят, брой култури, площи... Възползват се стопните от интервенциите за зелените плащания, около 92 % от заявленията са приключени... От интервенциитге се възползват предимно зърнопроизводителите, това е и най-развитият сектор в страната, който е конкурленто способен в европейски и световен мащаб. Бедата е там, че ние се конкурираме украинска и руска продукция, където изискванията са по-ниски. В ЕС има доста изисквания за еко, вида препарати, начина на торене, което оскъпява продукцията..." - каза Пламен Генов и пожела на стопаните:

"Кураж и дано да успеят тази година!" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00