Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се предпазим при гръмотевична буря

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Предупреждение за гръмотевична активност обяви Националният институт по метеорология и хидрология днес за редица области, сред които са Видин, Враца и Монтана. Както знаем, за лятото е обичайно редуването на високи температури с кратки, но мощни гръмотевични бури. Знаем ли обаче какво да правим, ако сме навън и ни изненада гръмотевична буря?

Попитахме видинчани какви правила трябва да спазваме, за да се предпазим при гръмотевична буря: 

"Да не сме под дървета, да си изключваме телефоните - това е най-важното... Когато има гръмотевична буря, трябва да сме на закрито. Не трябва да бъдем близко до дърветата... Стоим си вкъщи. Ако сме навън - гледаме да се приберем някъде, да се скрием. В никакъв случай под дърво, в никакъв случай не с джиесема в ръка, без чадър, чадър не разпъваме, защото привлича гръмотевицата... Не трябва да сме под дървета, не трябва да сме до метални неща, защото може да ни удари...".

Ако сме навън и ни връхлети буря с гръмотевици, най-важното е да не стоим в открити пространства, както и да се отървем от всички метални предмети, които носим у себе си. Това е съветът на Сергей Рангелов- ръководител на отряда на Планинската спасителна служба в Берковица  

"По принцип през лятото винаги се очакват такива аномалии - да има гръмотевични бури. Особено във високата част на планината трябва да се има предвид, ако ви застигне такава буря, трябва по най-бързия начин да се слезе възможно най-ниско в планината... Ако не може да напуснете билото, да се стремите да сте в овраг - в едно седнало, свито положение. да сте се отървали от метални предмети - телефони, пикели, ножове и т.н., които могат да привлекат гръмотевицата. И да сте в ниско място. Трябва да се избягват самотни дървета - да не се стои под тях, защото самите дървета привличат гръмотевицата като гръмоотвод", обясни Сергей Рангелов.

Той допълни, че при буря по-безопасно е да влезем в гората, отколкото да стоим на билото. Съветва още да свалим раницата, защото по нея също има метални части. Както и да се отдалечим на разстояние поне 20-30 метра от всички метални предмети, от които сме се освободили. 

В случай на ударен от мълния човек важи правилото за "златния" час. Тоест, важно е възможно най-бързо пострадалият да получи медицинска помощ. Затова могат да помогнат както действията на околните, които да окажат първа помощ, така и възможността за бърза реакция на спасителните служби. Именно тук в голяма помощ на спасителите би било наличието на медицински хеликоптер.

"Един хеликоптер е от голямо значение - да може да помага и да бъде като въздушна линейка, които въздушни линейки са оборудвани със съответната апаратура за оказване на първа помощ... "Златният" час го казахме - времето е от най-голямо значение. Ако има група покрай поразения от мълния, другарската взаимопомощ е най-навременна. Може да се предприемат и изкуствено дишане, и сърдечни масажи - ако има загуба на дишане и пулс", посочи ръководителят на отряда на планинската спасителна служба в Берковица.

В своята дългогодишна практика Сергей Рангелов се сеща само за един случай на ударен от гръм. Преди много години на планинската застава "Сребърна" мълния поразила и убила войник. Причината била, че той носел автомат, имал по себе си и други метални предмети. 

"Иначе откакто аз съм началник на отряда, не сме имали поразен от мълния тук, в нашия район. Винаги обясняваме на хората какво трябва да правят, за да избегнат да бъдат поразени от мълния. В училища правим профилактични мероприятия", обясни спасителят.

Според него по-малка е опасността при гръмотевична буря, ако сме в града. Отново обаче има основни правила, които трябва да следваме- да се освободим от всички метални предмети, включително мобилния телефон. В града има високи сгради, има високи дървета, на някои от сградите има гръмоотводи, които биха могли да привлекат гръмотевиците. Ако обаче стоим на открито пространство, има опасност ние самите да се превърнем в своеобразен гръмоотвод и да привлечем мълнията към нас, какъвто е случаят и с детето, което беше поразено от мълния преди дни, докато е на плажа в Бургас, обясни Сергей Рангелов.

Изчисляването на разстоянието до приближаващата буря е лесно. Тъй като светлината е по-бърза от звука, винаги ще видите светкавици, преди да чуете гръмотевицата. Пребройте секундите между светкавицата и гръмотевицата, след което разделете числото на три, за да получите разстоянието в километри. Ако бурята е на по-малко от трийсет километра от вас, незабавно намерете подслон, е съветът на експертите. Ако сме в планината, подходящо място за подслоняване са дълбоките пещери, както и ровове, ями и др. Трябва да избягваме да сме до водни площи, тъй като мълнията особено "обича" мокрите чакълести брегове на езерата и реките. Ако бурята ви изненада в река, езеро или басейн, незабавно излезте от водата и се отдалечете.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00