Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гл.инсп. Димчо Горанов: Нямаме горски пожари за тази година във Видинско

Снимка: Радио Видин


Пожароопасният сезон е в разгара си. Високите температури през летните месеци повишават риска от възникване на пожар на открито. Основните причини за възникване на пожари в горския и полския фонд са небрежност, непредпазливост или умишлена дейност от страна на гражданите, както и природни явления, обясни за Радио ВИДИН главен инспектор Димчо Горанов началник на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин. По думите му като положителна тенденция може да се отчете, че през последните 5 г. горските и полските пожари в региона намаляват с почти 1/3. За момента в жътвената кампания са гасени два пожара. Има няколко регистрирани пожара в стърнища и в полски територии, отчете още главен инспектор Димчо Горанов и допълни, че в района на Видин няма значителни горски масиви, което спомага за това да няма по-сериозни пожари в тези територии. Тази година няма нито един:

"При жътвата причината и за двата пожара е техническа неизправност на земеделска техника, която прибира реколтата. На тези, които са  експлоатирали техниката са съставени актове за административни нарушения затова, че са допуснали пожар. Имаме няколко пожара в стърнища и няколко пожара в полски територии, сухи треви, храсти около населени места най-вече по-отдалечени, където по-няма нито органи на местната власт, нито държавен контрол. Ние се разминаваме с големи пожари-първо защото нямаме значителни горски масиви. Нашите горски масиви са от широколистна гора, която по-трудно гори. Опасността от горските пожари идва предимно от надморската височина, където виреят иглолистните видове... Нямаме горски пожари за тази година. Обикновено горските пожари се случват октомври, ноември, тогава, когато вече всички са се прибрали от полето. Тогава, когато някъде, някоя площ трябва да се изчисти, за да се сее на следващата година или за да се залеси на следващата година. Тогава се получават горските и полските пожари..." 

Главен инспектор Димчо Горанов даде и важни съвети, за да бъдат предотвратени пожарите на открито:

"На първо място не бива да изхвърляме незагасени фасове или кибритени клечки в лесно запалима среда. Всички моторни превозни средства, които работят в горските и полските територии трябва да бъдат с изправна изпускателна уредба, което не позволява изпускането на искри. Не бива да се изхвърлят стъклените бутилки, особено след различните пикници, защото те играят ролята на лупа и много бързо възпламеняват сухата тревна растителност и листната маса. Абсолютно недопустимо е паленето на огън при наличието на силен вятър, даже дори при наличието на някакъв вятър също е недопустимо паленето на огън. Там, където си палим огън, задължително трябва да оградим с камъни или земна маса... Забранено е паленето на сухи клони, суха тревна растителност в населени и извън населени места, изобщо навсякъде, това, с което не можем да се преборим вече доста години. Самата пожарна култура на българина е доста ниска и всеки събере на село сухата трева и я запали и я остави, тя мине през два, три двора. Даже такъв един случай имаме в село Покрайна миналата седмица. Една бабка беше запалила в двора си сухата трева, изпуснала огъня и през три двора беше запалило необитаеми стопански постройки... Има наказания за причинителите на пожар. Всеки, който запали или допусне да бъде запалено стърнище, суха трева или листна маса в гората, подлежи на административно наказание, като глобите са от 200 до 500 лв. първоначално и от 500 до 1000 лв. при повторение. При умишлените пожари ние не сме водещите, там са водещи колегите от полицията, там вече се търси наказателна отговорност по членове от наказателния кодекс, може и ефективна присъда да има в зависимост от това какво е унищожено." 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Бог е любов", с която трябва да живеем

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене" (Мат. 10:37) "В първата Неделя след Петдесетница, когато празнуваме снизхождането на Светия Дух и рождения ден на Църквата Христова, е определено да се празнуват заедно всички светии. Всички онези човеци, които със земния си живот са доказали, че са достойни за..

публикувано на 30.06.24 в 08:00
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24