Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

40 години резерват "Врачански карст"

Снимка: РИОСВ- Враца

На 10 август се навършват 40 години от обявяването /през 1983 година/ на "Врачански карст" за резерват в Природен парк "Врачански Балкан". Това става със Заповед №854 на тогава действащия Комитет за опазване на природната среда при Министерски съвет. Резерватът обхваща северните, предимно скалисти склонове на Врачанската планина в района на Базовския и Стрешерския дялове с обща площ 1 438,9 хектара. Създаден е да запази живописния и типичен за тези места карстов терен с разнообразни геоморфоложки образувания, уникална пещерна фауна, характерна флора. Стопанисва се от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Враца. 

"Врачански карст" представлява непрекъснат скален венец, който се пресича по средата от ждрелото на река Лева при прохода "Вратцата" и се простира от село Паволче до квартал "Бистрец" на град Враца, като неговата дължина е 10 километра.

"Територията на резервата е богата на пещери, пропасти и разнообразни карстови образувания като регистрираните с име и номер пещери на територията на резервата са над 40 броя, а този на нерегистрираните е значителен и дори по-голям. Някои от по-известните пещери са "Змейова дупка", "Хайдушка пропаст", "Соколица", известна още като Малката дупка, Черните дупки в района на квартал "Бистрец". Едната част от пещерите се отличават с богати пещерни образувания", каза Светлана Дамянова - старши експерт в направление "Биологично разнообразие, защитени територии и зони" при РИОСВ- Враца.

Пещерите в резервата са от голямо значение за прилепите, той като са най-значимите местообитания като убежища и място за презимуване и размножаване. Голямо е и видовото разнообразие в резервата. До момента са известни над 600 растителни и над 500 животински видове, срещат се лишеи, гъби, водорасли. Много от представените видове са балкански и български ендемити, някои от които са включени в Червената книга на България.

В резервата се среща една от двете в България популации на критично застрашения вид алпийско плюскавиче. 

"От представителите на животинския свят се срещат балканските ендемити като ушата чучулига, алпийска завирушка, различни видове бозайници, от които познатите ни къртица, язовец, пор, белка, вълк, чакал, лисица, дива котка дори. Срещат се и множество представители на безгръбначната фауна", допълни Светлана Дамянова.

Съгласно Закона за защитените територии, резерватът е със строг режим на защита и на неговата територия е забранена всякаква човешка дейност, с изключение на посещенията с научна цел и преминаването на хора по маркираните пътеки. По Оперативна програма "Околно среда" РИОСВ - Враца е реализирала проект, по който по четири от екопътеките е изградена туристическа инфраструктура, подменена е и маркировката.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07