Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

40 години резерват "Врачански карст"

Снимка: РИОСВ- Враца

На 10 август се навършват 40 години от обявяването /през 1983 година/ на "Врачански карст" за резерват в Природен парк "Врачански Балкан". Това става със Заповед №854 на тогава действащия Комитет за опазване на природната среда при Министерски съвет. Резерватът обхваща северните, предимно скалисти склонове на Врачанската планина в района на Базовския и Стрешерския дялове с обща площ 1 438,9 хектара. Създаден е да запази живописния и типичен за тези места карстов терен с разнообразни геоморфоложки образувания, уникална пещерна фауна, характерна флора. Стопанисва се от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Враца. 

"Врачански карст" представлява непрекъснат скален венец, който се пресича по средата от ждрелото на река Лева при прохода "Вратцата" и се простира от село Паволче до квартал "Бистрец" на град Враца, като неговата дължина е 10 километра.

"Територията на резервата е богата на пещери, пропасти и разнообразни карстови образувания като регистрираните с име и номер пещери на територията на резервата са над 40 броя, а този на нерегистрираните е значителен и дори по-голям. Някои от по-известните пещери са "Змейова дупка", "Хайдушка пропаст", "Соколица", известна още като Малката дупка, Черните дупки в района на квартал "Бистрец". Едната част от пещерите се отличават с богати пещерни образувания", каза Светлана Дамянова - старши експерт в направление "Биологично разнообразие, защитени територии и зони" при РИОСВ- Враца.

Пещерите в резервата са от голямо значение за прилепите, той като са най-значимите местообитания като убежища и място за презимуване и размножаване. Голямо е и видовото разнообразие в резервата. До момента са известни над 600 растителни и над 500 животински видове, срещат се лишеи, гъби, водорасли. Много от представените видове са балкански и български ендемити, някои от които са включени в Червената книга на България.

В резервата се среща една от двете в България популации на критично застрашения вид алпийско плюскавиче. 

"От представителите на животинския свят се срещат балканските ендемити като ушата чучулига, алпийска завирушка, различни видове бозайници, от които познатите ни къртица, язовец, пор, белка, вълк, чакал, лисица, дива котка дори. Срещат се и множество представители на безгръбначната фауна", допълни Светлана Дамянова.

Съгласно Закона за защитените територии, резерватът е със строг режим на защита и на неговата територия е забранена всякаква човешка дейност, с изключение на посещенията с научна цел и преминаването на хора по маркираните пътеки. По Оперативна програма "Околно среда" РИОСВ - Враца е реализирала проект, по който по четири от екопътеките е изградена туристическа инфраструктура, подменена е и маркировката.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18