Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да използваме ефективно биомасата като енергиен ресурс

Снимка: Радио ВИДИН

Начинът, по който произвеждаме и потребяваме енергията си днес, ни изправя пред редица рискове. Замърсяването на въздуха взима все повече жертви всяка година, а в настоящата обстановка енергийната бедност у нас се разраства и има риск от увеличение в неустойчивото използване на горска дървесина за отопление, посочват от WWF. Допълнителен натиск върху горите обаче би означавал нов тежък удар върху биологичното разнообразие. За да предотврати рисковете, свързани с повишеното използване на горска биомаса за енергийни нужди, WWF работи за ограничаване допълнителното ѝ търсене и предлагане на алтернативи.

"Навлизаме в този проблем, защото биомасата, въпреки че е възобновяемият източник на енергия, ако се използва прекомерно и не се поддържа добре самата гора и възпроизвеждането на биомасата, тя е застрашена от изчезване със сигурност. Това е първият проблем. Затова тя беше и забранена да се използва в индустрията в прекалено големи количества за горене. В ТЕЦ-ове с биомаса имаше ограничения за капацитета. Но освен това тя, ако не се използва по правилен начин, т.е. ако не се прилагат критерии за устойчивост при горене на биомаса, може да създава и всяка година създава големи проблеми със здравето. И ние знаем, смъртността от фини прахови частици у нас е сред най-високите изобщо, особено в Европа. Примерно, четири от десетте най-замърсени града са в България. Така че е много важно да я ползваме по устойчив начин и това може да се случи, освен ако ние на индивидуално ниво я ползваме устойчиво, но и ако държавата прилага политики за нейното устойчиво използване", каза Теодора Пенева, експерт по енергийна бедност и устойчива биомаса към WWF - България.

Мит е, че събирането на отпадъчна дървесина е полезно за горите. Тя има своите функции и гниенето в гората е много по-полезно, отколкото навън. Не трябва да се ползва третирана дървесина, защото тя отделя много отровни вещества, които са причинители на няколко вида рак, на респираторни заболявания, алергии.

"Държавната политика каква трябва да бъде? Има една голяма група в България от около 300 хиляди души, всъщност те са 3 хиляди лица и семейства, а всъщност са много повече, около 500 хиляди, които ползват помощи за отопление и ги използват основно за дърва. Около 80-90 процента от тях се отопляват с дърва за огрев и политиката на държавата трябва да е насочена основно към тези групи. Значи това са групи, които нямат никаква възможност да ползват други източници на енергия. А те имат застаряващи печки, неефективни печки имат за отопление, нямат филтри на комините. При тях трябва да има много по-активна политика и за сушилници на дърва да се ползва дървесина, която е преминала през изсушаване. При тях трябва да се вземат основно мерките. Докато държавната политика в момента, напротив, е насочена към хора, които имат финансови възможности. И точно това е големият проблем у нас."

Помощта за отопление е за 500 киловатчаса на месец за 5 месеца и се остойностява не на цената на дървата за огрев, а на електроенергията, посочи още Теодора Пенева. От миналата година дървата за огрев са поскъпнали значително, но тъй като помощта за отопление се остойностява на база на електроенергия хората ,които получават тази помощ ще могат да си закупят два пъти по-малко дърва за отопление. Затова политиките на държавата трябва да са насочени към най-нискодоходните групи, които нямат възможност да инвестират в алтернативни източници.

"Ние имаме проект "Bio Balance", който е за устойчиво използване на биомаса и с него имаме издадени няколко наръчника. Първо, за практично използване на дървесина, как да се отопляваме с дървесина ефективно и екологично, до какво води неправилното изгаряне на дървесина, как да се използва биомаса без да се изсичат горите. От една страна, ние правим кампания насочена към самите хора, за по-добро използване, но те са с ограничени възможности. Според нас ролята на държавата е много по-важна и ние непрекъснато сме в контакт с правителството", допълни Теодора Пенева.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да се научим да благодарим на Бога

Неделята, в която се намираме днес е обявена като Дванадесета неделя след Неделя подир Въздвижение – на десетте прокажени. "И когато влизаше в едно село, срещнаха Го десет души прокажени, които се спряха отдалеч и с висок глас викаха: Иисусе Наставниче, помилуй ни! Когато ги видя, рече им: идете, покажете се на свещениците. И когато..

публикувано на 19.01.25 в 08:00

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10