Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драматичният театър във Враца - с богато минало и бъдеще

Снимка: ДКТ-Враца, Колаж на Радио ВИДИН

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще се пренесем в атмосферата на Драматичния театър във Враца, а поводът за това е 85-годишнината от първото представление с пиесата "Тайна" от Пиер Волф, в град Фердинанд (сега - Монтана). 

През 1937 година по предложение на Съюза на артистите в България, с правителствено решение се пристъпва към създаване на областни театри на регионален принцип. Тяхното финансиране се поема от Министерството на просветата и областната дирекция на съответната област, а комплектуването им и методическото ръководство на театрите - от Съюза на артистите в България. 

Така през периода 1937-1938 година е основан Врачанският областен театър. За негов директор от Съюза на артистите е определен Стефан Кортенски,  каза за Радио ВИДИН Красимир Бочев, главен експерт към Държавен архив - Враца:

"Средствата за издръжка на трупата са крайно малко, което налага постоянни турнета на театъра в областта и страната. През този период театърът няма своя сграда, репетира се в село Вършец, а представленията в град Враца обикновено се изнасят в салона на Читалище "Развитие". На 27 август 1938 година в град Фердинанд, Врачанският областен театър дава своето първо представление - пиесата "Тайна". Самото тържествено откриване на първия театрален сезон става на 9 октомври 1938 година, на сцената на стария салон на Читалище "Развитие" във Враца с пиесата "Пристанала". В същия сезон са поставени още пиесите "Лесно им е на мъжете", "Парижките бедни", "Доктор Ерика", а като постановчик на всички пиеси е Стефан Кортенски, а в някои от тях той се изявява и като актьор. През 1940 година за постановчик и актьор е поканен Кръстьо Сарафов."

През 1945 година театърът е преименуван на Врачански народен театър. Следващите години са период на плодотворна творческа дейност и успешни сценични изяви, допълни още Красимир Бочев. 

"Много са постановките, постигнали успех пред публика и критика... Своите постижения театърът демонстрира с участието си на първия преглед на съвременната българска драма в София, през 52-ра година, където на сцената на Народния театър се представя с пиесата "Инженер Райдовски". За особени творчески постижения и по случай 25-годишнината от създаването, Врачанският театър е удостоен с висока правителствена награда, орден "Червено знаме на труда". С премиерата на "Преспанските камбани" от Димитър Талев Врачанският народен театър открива сезона през 1965-1966 година, преименуван като Врачански драматичен театър."

Дейци, оставили трайни следи в театралното изкуство, са преминали през врачанската сцена. Много от най-големите имена на българския театър, в различни етапи от творческия им път, са работели във Враца. По този начин, без да отстъпва от своите художествени критерии, Врачанският театър поддържа непрекъснато висок професионализъм. 


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00