В навечерието на новата учебна година тече подготовката за училище. Няма опасност от отпадане на паралелки в област Видин, съобщи началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) Веселка Асенова.
"Държавният план-прием върви към своя край за учебната 2023/2024 учебна година. В момента директорите на училищата са тези, които остава да запишат тези ученици, които не са успели да се запишат до сега или са променили своите желания. До 14-и септември ще утвърдим държавния план-прием. Няма да има паралелки и специалности, които ще бъдат закрити."
В първия учебен ден ще е ясен точният брой на учениците. Записаните в първи клас в община Видин са 320.
Няма да има закрити училища през новата учебна година.
"Има защитени училища – СУ „Христо Ботев“ в Грамада, училището в Арчар, което също се казва СУ „Христо Ботев“, училището в Димово - СУ „Св. св. Кирил и Методий“, училището в Раковица - това е Основно училище „Христо Ботев“, двете училища в община Чупрене – в Горни Лом и в Чупрене също са защитени."
В ръцете на Общинския съвет в Белоградчик е съдбата на училището в село Рабиша, където има малък брой записани ученици.
"Ако тръгнат към процедура по закриване, РУО ще даде своето становище", каза Веселка Асенова.
Свободните работни места за учителите са обявени на сайта на Регионалното управление по образование.
"Учебната година ще започне спокойно и няма да има липса на учители по някои от специалностите. Разбира се най-търсени са учители по математика, физика, химия. Това са и едни от специалностите, които малко студенти избират през последните години. Надявам се, че в област Видин ние ще успеем да покрием тези специалности и няма да има недостиг на учители по тези важни предмети, част от които са и матурни предмети."
Три нови професии ще се изучават през следващата учебна година в училищата от област Видин.
"Разкрити са изцяло нови специалности в професионалните училища през новата учебна година. В община Белоградчик, тъй като регионът е туристически, в СУ "Христо Ботев" се откри нова професия "Организация на туризма и свободното време" от специалността "Селски туризъм". В община Ружинци след разговори се стигна също да разкриването на нова професия - "Готвач" в специалност "Производство на кулинарни изделия и напитки". Там има, Вие знаете, разкрит Дома за стари хора. В кухнята на този дом, в кухните на детските градини, в кухните на различните заведения за хранене е необходима тази специалност. В община Ново село, тъй като пък всички знаем, там има изключително много масиви и винарски изби, в училището е разкрита новата професия - "Техник на трайни насаждения", така че това са новите специалности за новата учебна година в 8-и клас."
До началото на новата учебна година ще са приключили ремонтите в училищата, с изключение на СУ "Св. св. Кирил и Методий" във Видин, където се извършва външно саниране на сградата. Ремонтът там ще продължи до 30 април следващата година, но няма да попречи на учебния процес, каза Веселка Асенова.
"Надяваме се новата учебна година да започне спокойно, с настроение както всяка учебна година."
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..
Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..
На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..
Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..
Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..
Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града. "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..