За шести септември, когато е празникът на Чипровци, в историческия музей в града е уредена документална изложба "Памет за Чипровското въстание 1688 година".
Подготвена е от отдела на "Държавен архив"- Монтана през 2018 година по повод отбелязването на 330-годишнината от избухването на въстанието. Състои се от 15 табла, на които са експонирани копия на 91 документа, сред които 41 снимки, каза директорът на архива Ангелина Емилова.
"Документалната изложба "Памет за Чипровското въстание 1688 година" представлява една ретроспекция чрез документални свидетелства на честваните в миналото годишнини от избухването на въстанието, като се започва от 1938 година, когато е отбелязана 250-годишнината и стигнем до наши дни. Целта, която си поставихме с тази изложба е да покажем как през годините тачим паметта на всички знайни и незнайни участници в това въстание."
В експозицията могат да се видят и копия на документи, които са били включени в изложбата "България и българската история в архивите на Ватикана и Ватиканската апостолическа библиотека 15-18 век", която е била изготвена през 1988 година.
"Интерес за посетителите представлява писмо от Комитета по отбелязване на 250-годишнината на Чипровското въстание, който се обръща към ръководителите на държавни и общински управления и околийски управления за съдействие по събиране на средства за отбелязване на годишнината, като дори предлага за целта да се удържи един процент от брутната заплата на всички държавни и общински служители. Впоследствие различни учреждения, институции и отделни граждани откликват на този апел на Комитета по отпразнуване на годишнината и в изложбата сме показали част от писмата, с които учрежденията известяват на Комитета каква сума предоставят за отбелязване на годишнината."
За отбелязването на 280-годишнината от въстанието през 1968 година Чипровци получава статут на град. Документалната изложба представя сведения и снимки от този период. Включени са и материали от честването на 300-годишнината, която е ознаменувана с откриването на паметник, посветен на подвига и саможертвата на въстаниците.
Изложбата ще може да се види в музея в Чипровци в продължение на месец.
Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..
На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години. Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..
В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..
Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията. В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..
Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..
На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..