Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Александров: Продължава възстановяването на двата пътя към Черно поле

8
Снимка: Радио Видин

"Чакаме решението на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет за довършване на пътя към Черно поле откъм Буковец. Що се отнася до другия път, който е към Е-79 и общинския център, то днес и утре довършваме полагането на банкета и от другата седмица започваме полагането на износващия асфалт. Така тези два километра и около 900 метра участък от пътя за Черно поле ще бъде изцяло готов. Иначе пътят беше пуснат в движение още 2-3 дни след аварията. Фирмата изпълнител на ремонта го оправи." Това обясни за Радио ВИДИН кметът на община Ружинци Пътят Черно поле- Буковец, 15.06 2023 г.Александър Александров във връзка с възстановяването на пътната инфраструктура към селото. 


Припомняме, че на 15 юни достъпът до Черно поле бе прекъснат изцяло заради пропадане на една от подпорните стени, която поддържаше пътя над близо 30-метровото дере към село Буковец. Другият път- към Е-79 и Ружинци, който тогава се ремонтираше, заради многото придошла вода от силния дъжд, също пропадна. 


Пътят Черно поле- Е-79, 15.06 2023 г.И докато за първия път се знаеше, че е опасен и предстои ремонт, дори същия ден там беше дошла и група от специалисти на оглед, то за втория път, поне нагледно, опасност от разрушаване нямаше. 


Крайният резултат - пътят от Ружинци към Черно поле бе прекъснат изцяло, а достъпът през Буковец се осъществяваше по тясна и опасна част от път, останала несрутила се след пороя. Това създаде доста неприятности, защото по него  минаваше училищният автобус, по нето се движеха и колите, които зареждаха селото с храни, включително и домашния патронаж. 


За ситуацията с пропадналия път от Черно поле към Буковец бе излъчен репортаж по една от националните телевизии и след него с общинския кмет се бе свързал преподавател от Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков", където се преподава и за транспортната инфраструктура. Специалистът по инженерна геология и геотехника, доцент Кирил Ангелов, бе предложил група от университета да реши проблема. На място те се запознаха със ситуацията и не отрекоха, че решаването на проблема е предизвикателство и за тях:

"Проблемът е сложен, защото е засегнал съоръжение, което отвежда водите - това е т. нар. водосток. Водостокът обаче е едновременно активизиран встрани от основната тръба поради процеси на т. нар. суфозия, т.е. изнасяне на по-фините частици между чакълите, които са били около него положени и това е довело до скъсване на опорната стена, която е пред водостока. И тъй като тя е фундирана много високо, над дерето, се е скъсала. Това е един типичен случай на такава авария и за съжаление е много трудно за оправяне след това. Очевидно е, че трябва да бъде намерено решение такава стена да не мърда. Това се постига чрез укрепителни конструкции в непосредствена близост до самия път. Особено сложно е тук, че тези съоръжения, които ще крепят стената, ще трябва да преминат през целия скат на дерето, което е 20-30 метра. 


Това ще стане след като бъдат направени проекти. Какво следва? Правят се комплексни инженерно-геоложки проучвания, определят се какви са основните скали, върху които е изградена цялата тази конструкция и на базата на получените показатели се оразмерява онова, което искаме да укрепим. В случая ще трябва да се подмени целият водосток и основното тук е изграждането на пилотно-анкерна конструкция. Значи, такава стена трябва да се постави върху пилоти и тези пилоти, за да могат да държат, трябва да има хоризонтална компонента, която да премине под пътя. Трябва да се изградят такива конструкции и тук това ще бъде доста тежичко заради геоморфоложките условия, но не е първото това съоръжение, което укрепваме. Няма страшно, мисля че имаме достатъчно възможности - и теоретическа подготовка, и практическа...


Това е проект, който се прави, за да бъде изпълнен. Т.е., не се прави, за да се представи на някои строители и да се каже, гледайте си работата, това е достатъчно. Не, това е проект, който трябва да може самият проектант да го изпълнява. И затова сме тук...


Самото проучване и проектиране заема около 40 дни. Много е важно да се намерят средствата чрез Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане. Считам, че този участък по своята сложност и неотменимост ще е достатъчна гаранция да се отпуснат и получат тези средства на базата на количествено - стойностната сметка..." 


Докато Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане решава дали да отпусне средства за възстановяване на пътя към Буковец, той остава опасен за преминаване.


"Издал съм заповед пътят да не се ползва. Оттам не минават вече автобуси и тежки машини. За машините на земеделските стопани, които имат ниви наоколо, сме направили в съседство един черен обходен път, по който те преминават с тежката техника, за да може да си прибират продукцията. Няма друг начин освен този. Без проектиране, без специалисти, които да си кажат мнението и без средствата, няма как да стане. Ние като община, нямаме тези възможности...", допълни общинският кмет Александър Александров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05