Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дебора Йорданова от Монтана иска да вдъхновява хората да бъдат по-добри

6
Снимка: личен архив

С Дебора Йорданова от Монтана e срещата ни днес в "Калейдоскоп". Мотото на живота ѝ е да бъде пример и вдъхновение за хората да бъдат по-добри. Нещо, което е висша форма на съзнание и на мислене и нещо, което ме кара да мисля, че България има бъдеще, щом има такива млади хора като Дебора, които мислят позитивно и подкрепящо. Нашата героиня мисли, действа, работи, създава, учи се на много неща, самоусъвършенства се и смело върви напред. Дебора е  творческа личност, тя обича да декорира, да рисува, да пише, да прави прически, да танцува.  Обича спорта, бойните изкуства, обича да пише, пише  от малка, но едва на 30 години издава първата си книга. И всичко това прави, не защото трябва, а защото такава е нейната естествена същност. Всеки ден се занимава със спорт, бяга и прави фитнес упражнения. И освен това участва в различни благотворителни инициативи, които са свързани с помощ на хора в нужда или бездомни животни, засаждане на дръвчета и още много други. И се опитва в тези дейности да включва и своята малка дъщеричка.
Дебора Йорданова е родена през 1991 година в град  Лом, трябвало е да бъде кръстена Теодора, но в последният момент се намесва баща ѝ, който избира името Дебора. Детските ѝ години преминават в село Расово, където бабата на Дебора се занимава с нейното отглеждане и възпитание. "Баба ми ме научи как да споделям, и ми казваше, че трябва да имам поне един занаят, трябва да мога да правя нещо с ръцете си.", разказва  Дебора. Когато е тинейджър ѝ се налага бързо да порасне, защото остават сами с майка си и сестра си. 
В училището в Расово тренира волейбол, продължава със спорта, когато се премества да учи в Монтана. След 8. клас се записва в паралелка "кетъринг", във Финансово-стопанска професионална гимназия "Васил Левски" - Монтана, мечтата ѝ е да учи сладкарство, нещо, което я привлича и завладява. но не винаги в живота става така като си го мислил. Продължава да учи във ВТУ "Финанси и банково дело". Специалността не е нейната, но се вслушва в съветите на близките, които я убеждават, че това е сериозна професия  и има хляб в нея. И може би се оказват прави, защото днес Дебора  основно  се занимава със застраховане. Това не означава, че е спряла да учи и да търси нови сфери за изява. 
Завършва  курсове по фризьорство , а по-късно и курс по творческо писане в Академия "Заешка дупка". Казва, че от малка обича да пише, а в дебютната ѝ книга "Закъснял подарък" има различни жанрове разкази.  За дебютната си книга казва: "Исках с творчеството си да помогна на някой друг." Книгата е част от трилогия, в момента пише роман, а вече е издадена детската ѝ  книжка "Анжи в света на доброто", в която главен герой е нейната дъщеричка, която прави различни добрини. Обича децата и при всяка възможност се среща с тях.



Дебора Йорданова и Димитър Петров създават "Съюз на младите писатели" в Монтана , който да събира млади таланти от областта. Избира да живее в Монтана, град, според нея, спокоен, удобен, с културен живот и възможности за отглеждане на малки деца.

КНИГАТА "ЗАКЪСНЯЛ ПОДАРЪК"
"В  тази книга включих доста по-емоционални разкази, исках хората да се обърнат малко към себе си, към собствените си емоции, към вътрешния си свят, да разберат, че има много по-важни неща от материалните. Защото има много други неща, които могат да те направят щастлив. ...Разказите са реални истории, като в част от тях има малко въображение. Не са само мои истории, нали, и на мои приятели. И разказите са - има и по-романтични и има и такива, които са по-забавни. Сложила съм от няколко жанра,  за да има за всеки един читател какво да прочете..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Конкурс по случай 35 години Природен парк "Врачански Балкан"

Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..

публикувано на 26.12.24 в 12:20

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43