Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв сезон изпраща туризмът?

Доволни ли са туроператори и почиващи от лято 2023?

Снимка: Колаж Радио Видин

Отиващото си лято бе първото от три години насам, което не премина под знака на COVID-19 пандемията. За сметка на това обаче войната в Украйна оказа допълнително въздействие върху развитието на туризма на стария континент, а инфлацията още усложни нещата. Въпреки нестабилната геополитическа обстановка туристическият бранш в България като, че ли постепенно успя да стъпи отново на краката си. Още в началото на сезона, туроператорите отчетоха значителен ръст в ранните записвания за масовия туризъм от гледна точка на летни почивки, но когато говорим за културния туризъм, бе отчетен известен спад. Там за съжаление има лек отлив на интереса от страна на туроператорите за предлагане на България като дестинация за обиколни турове. Специалисти от бранша изтъкват като основна причина за понижения интерес слабата реклама на чуждите пазари за дестинация "България". Недостигът на кадри в бранша също продължава да влияе върху ситуацията и много от чуждестранните туроператори оптимизират портфолиото си. Въпреки, че обикновено хотелиерите алармират, че няма туристи и се притесняват от провал на сезона, тази година бяхме свидетели на обратния ефект - притесняваха се дали ще се справят. Доволни ли са туроператорите и почиващи от лято 2023? Потърсихме Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма":

"Ако разделим нещата на изходящ туризъм - българи в чужбина и чужденци в България, ще можем да споделим две мнения, според които това към България е много отчайващо и ситуацията е много трагична, защото сезонът беше общо взето един месец, което е абсурдно. Като натовареност за чужденци в България, бяхме изключително малко, даже според статистики с 250 хиляди са паднали хората от 2019 година, които са ни посетили като чужденци, което наистина е много тежко. Видяхте сега и каво се случи по Южното ни Черноморие и това съвсем съсипа бранша, който е там, така че наистина за България не можем да се похвалим. За сметка на това за българите в чужбина нещата стоят по коренно различен начин." - обясни Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма".

Потърсихме туроператор за коментар по темата. Разговаряхме с Ина Тонина, родом от Чупрене, която е собственик на туроператорска компания, предлагаща предимно изходящ туризъм:

"Аз говоря винаги от името на изпращащ туроператор. При приемащия туризъм нещата стоят по един съвсем различен начин, доколкото знам. При него има много хора, но с по-малки финансови възможности, тоест силен като бройка, а малък като финансов резултат. След края на пандемията това е тенденцията - хората пътуват изключително много в чужбина и общо взето това е много разнопосочно. Няма вече един строго ориентиран сектор - Турция, Гърция, а пътуват навсякъде. Все повече се търсят екзотични круизи. Вследстие на икономическата криза, хората все повече осъзнават, че пътуването е нещото, което си заслужава и парите, които се пазят за нещо, утре нямат стойност и това, като че ли отключи повече пътувания." 

Попитахме видинчани позволиха ли си да почиват това лято и какви дестинации избраха за лятната си отпуска.

"Задължително си позволих, само че аз си почивам по линия на НОИ. Изкарах 10 дена на Велинград, прекрасно е при много добри условия. Процедурите са много добри, басейнче. Хората бяха доста по-добре, даже дори от преди пандемията, повече им се живее явно ... Не съм си позволила никаква почивка, но предполагам, че туризмът се развива добре и по-специално във Видин вече имаме Синагога ... Почивах, да, на Царево бях в началото на август преди големия потоп. В България си почивам, тук ми е добре и се чувствам добре. Хубаво ми е, спокойно ми е ... Предстои ми да пътувам в Сандански. Предпочитаме България пред чужбина. Добре е, не е скъпо, а сега е вече есен и е още по-евтино." - коментираха видинчани. 

Според НСИ, през юли 2023 г. в страната са функционирали 3697 обекта с 10 или повече легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване с почти 150 хил. стаи и 340 хил. легла в тях. В сравнение с юли 2022 г. местата за настаняване се увеличават с 2.3%, а броят на леглата в тях - с 3.5%. Общият брой на нощувките е 5 819.6 хил., или с 8.1% повече в сравнение със същия месец на предходната година, като най-голямо увеличение - с 14.7%, се наблюдава в местата за настаняване с 1 и 2 звезди. Потърсихме за коментар Димитрина Горанова, председател на УС на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти:

"Метеорологичните условия и предпоставки не бяха в наша услуга, както знаете месец юни беше сравнително студен и сезонът започна по-късно. сега всички се надяваха сезонът да се измести и да продължи до края на септември, но природата отново ни изигра лоша шега и с бедственото положение в Южна България сезонът приключи преждевременно. От друга страна браншът продължава да страда от сериозен недостиг и липса на квалифицирани кадри, което се отразява пряко и върху качеството на обслужване и върху цялата верига на доставка на туристически услуги." - подчерта Димитрина Горанова

Според НСИ, през юли 2023 година броят на реализираните нощувки от туристи в област Видин са 9623, в област Монтана - 11 306 и в област Враца - 10 617.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53