Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В сезона на туршиите- за българските зеленчуци и проблемите на сектора

7
Снимка: Радио Видин

В сезона на туршиите сме. За да затворим бурканите обаче, трябва да си набавим продукти. Ясно е, че това е традиция за българите и който не произвежда- купува. Лошото е, че заради куп проблеми, съпътстващи сектор зеленчукопроизводство, все по-малко са производителите, от които може да се купи пресен зеленчук. Не прави изключение и нашата област. 

Янислав Цветанов обаче е сред ентусиастите. Той е от Капитановци, не е потомствен зеленчукопроизводител, но от няколко години със семейството си отглеждат богата гама зеленчуци. Тази година са насадили около 10 декара, отглеждат основно зеле и пипер, залагат на български сортове, които са с изключителни вкусови качества. 

До миналата година са отглеждали и домати, но заради трудностите при отглеждането, трудната и сложна борба с болести  и неприятели, и най-вече заради липсата на работна ръка, вече отглеждат по-малко. Търсенето е голямо, но производството е по-малко, затова и се увеличава изкупната цена на българската продукция, казва Янислав. По думите му все по-малко са и младите фермери. През последните години и климатът е фактор, затова и отглеждането на домати става все по-трудно:

"Тази година кломатичните промени бяха неблагоприятни за отглеждането на зеленчуци, след това рязко се затопли, всяка година е различна... Климатът много рязко се измени в нашите географски щирини, което е проблем... Самите култури се изместват по- на север, от южните ширини идват други култури- това е глобален проблем..." 

По думите на агронома не е решение и оранжерийното производство, където борбата с Tuta absoluta /доматен миниращ молец- б.р./ е проблемна. Най-много като отглеждана площ заема зелето- 6 декара, засадено е през юли, средата на октомври ще е готово. Залагат на български сортове- Кьосе и Балкан, които са с отлични ферментационни качества. Опитват се да механизират производството, но има дейности, при които "трябва да пипне ръка". Капковото напояване, което са монтирали, спестява вода, наблягат на биологични препарати, за да няма остатъчни пестициди в крайния продукт... Но без препарати не може, категоричен е Янислав. А борбата с болестите и неприятелите е трудна, понякога невъзможна, продукцията неминуемо се оскъпява. 

Не ползват субсидии, разчитат на собствени средства. Янислав е категоричен, че държавата трябва да създаде условия младите хора да се завърнат. 

Завършил е "Биологично земеделие" в Пловдивския аграрен университет, има агроаптека и не отказва експертен съвет на никого. Магистратурата му е  "Растителна медицина" и съм сигурна, че е един прекрасен лекар за своите "паециенти"- растенията. Това личи и в градината, и в двора му, където има плодни дръвчета- добре поддържани и отрупани с плод. 



Колекционира стари сортове грозде, сред които лисича опашка, брестовица, хамбурски мискет и стафидно грозде... Има и асми, на които висят огромни 40-сантиметрови гроздове. 

Апелът му към слушателите е да наблягат на българските продукти, защото по-вкусни ото тях няма. А като се купуват български продукти, се подпомагат и българските производители. 

Какви грижи се полагат за пипера, кои са основните неприятели при зеленчуците и как да се справим с тях с природни средства- чуйте съветите на агронома в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В мездренско училище си възстановиха библиотеката

Нова училищна библиотека има в Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра. В нея има различни видове учебници, но фонда се попълва и с книги. Към момента книгите са 704 броя, до Коледа ще станат 1000, тъй като се получават постоянно дарения, каза директорът Мирослав Павлов: "Ние имаме вече сърце в училището - това се случи..

публикувано на 17.12.24 в 15:05

Д-р Надя Борисова, ортодонт: Профилактиката е инвестиция в здравето на децата

Доброто дентално състояние на детето е основата за неговото добро общо здравословно състояние. Това обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист ортодонт със собствена практика в Португалия, един от организирането на Дентална академия у нас. По думите ѝ колкото по-рано се установи даден ортодонтски проблем, толкова по-лесно ще се..

публикувано на 17.12.24 в 12:40

Увеличават местни такси и цени на услуги в община Видин

Община Видин предвижда увеличение на местни такси и цени на някои от услугите, които предоставя на гражданите. Основната причина за изготвяне на проекта за изменение на действащата в момента Наредба е увеличението на размера на минималната работна заплата за страната от 710 лева до 1077 лева от 01 януари 2025 година.   По-голяма част от..

публикувано на 17.12.24 в 12:30

Ученици представят коледна пиеса във Враца

Учениците от СУ "Козма Тричков" във Враца подготвят театрална пиеса в стихотворна форма със заглавие "Недоволни по Коледа" . В нея взимат участие 20 ученици от 5-и до 8-и клас, разказва  Горица Маджарска , преподавател в учебното заведение и автор на представлението: "Пиесата ще бъде част от коледното ни тържество в училище... Децата ще..

публикувано на 17.12.24 в 12:00

Авторка от Видин издаде "Моята първа детска азбука"

Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..

публикувано на 16.12.24 в 16:42

Модните експерти разкриват кои цветове ще са актуални през 2025 г.

Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година .  С  всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..

публикувано на 16.12.24 в 14:00

Каква ще е съдбата на бившето училище в село Рупци?

Все по-често ставаме свидетели на рушащи се бивши учебни заведения в малките, обезлюдени населени места, а това е доста тъжно, ако се замислим как някога животът в тези здания е кипял.  Така е и във видинското село Рупци. В центъра на селото, в непосредствена близост до кметството, се намира сградата на старото училище, която е в окаяно състояние...

публикувано на 16.12.24 в 13:58