Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кръстовден е

Снимка: БГНЕС

Днес православната църква чества един от големите си празници - Въздвижение на светия Кръст Христов, познат като Кръстовден. По време на богослуженията за празника в центъра на храмовете от олтара се изнася за поклонение светия Кръст. Така вярващите почитат кръстната жертва на Христос за изкуплението на човечеството.

"Спаси, Господи, Твоите люде и благослови Твоето наследие, като даруваш на нашия народ победа над враговете и го запазваш с Твоя кръст". Това са словата на църковния химн, който ще огласи православните храмове днес, на Кръстовден. 

Църквата отбелязва един от големите си празници - Въздвижение на светия и животворящ Кръст Господен. Във времената преди Христос Кръстът е бил символ на безчестие и позорна смърт, защото на него разпъвали най-големите престъпници. Христос обаче осветил Кръста със своята изкупителна смърт. След нея за вярващите Разпятието става символ на жертвената любов и победата над злото, символ на Христос и Неговото спасително дело за човечеството, знак за принадлежност към Църквата като общност от християни и най-почитан от тях предмет.

Празникът Кръстовден е тържествен спомен за значими събития от църковната история, свързани със свещената връзка между християните и Господния кръст. 

През четвърти век по благочестивото настояване на майката на Константин Велики - св. царица Елена, Кръстът, на който бил разпнат Спасителят, бил намерен и изровен от земята в местност близо до Голгота. Йерусалимският патриарх Макарий, в присъствието на царицата и хиляди вярващи вдигнал високо новооткритата светиня. При въздигането на Христовия Кръст множеството пеело "Господи, помилуй" и се покланяло на Разпятието. Като спомен за това събитие Църквата е установила да се чества ежегодно св. Кръст и да се възпроизвежда издигането му и коленопреклонението на вярващите.

Така още от древност възниква един от големите църковни празници - Въздвижение на светия и животворящ Кръст Господен. Особен белег в богослужебната традиция за празника е, че светият Кръст се изнася от олтара, където е положен на престола, който е символ на гроба Господен, поставя се в центъра на храма и когато звучи песнопението "На твоя Кръст се покланяме, Владико", вярващите се покланят на Разпятието и го целуват.

Как възприемат празника вярващи от Враца:

"Искаме или не искаме – нямаме избор. Трябва да носим кръста.  Въпросът е как го носим – дали с търпение и благодарност към Бога, или с ропот, неудовлетвореност и ненавист. По-добре е да го носим с благодарност, тогава той е по-лек. Съвременният човек е по-изнежен, не е склонен да понася трудностите. Трудно е да си носи кръста."

"Човек трябва да си вземе неговия кръст. Трябва да си вземем нашия кръст, за да оставим нещо на другите поколения. От малките наши избори зависи и общото благосъстояние на родината."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дрогиран шофьор блъсна пиян пешеходец в село Студено буче

Пешеходец е пострадал, след като е бил ударен от кола на пътя в монтанското село Студено буче . Инцидентът е станал вчера, 2 февруари, вечерта. Пробата на 36-годишния шофьор, местен жител, е положителна за канабис. Тестът за алкохол на 34-годишния пешеходец от област Враца е отчел 2,25 промила. Шофьорът е закарал пострадалия до болница, където е..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Полицията иззе незаконно оръжие в Кула

Криминалисти иззеха незаконно притежавана пушка и патрон за нарезно оръжие в Кула . Претърсването е извършено в  частен имот , обитаван от 40-годишен местен жител.  Образувано е досъдебно производство.

публикувано на 03.02.25 в 10:44

Учениците в област Монтана преминават на дистанционно обучение

Учениците в  област Монтана  минават на  онлайн обучение  от днес. Решението бе взето от медицинския щаб при областния управител. Увеличаващият се брой на болните ученици и учители в област Монтана е причината от днес, 3 февруари, учениците да остават по домовете си.  Директорите на училищата са предупредени да осигурят лаптопи на учениците,..

публикувано на 03.02.25 в 09:48

Общински съветници в Макреш сигнализират за проблеми с ремонт на улици

Общинските съветници в Макреш се събраха на първото си редовно заседание за 2025 година. Те заседаваха по 5 точки като най- дискутирана бе точка "Разни". Дебатите бяха за проведеното извънредно заседание на създадената временна комисия за проверка на строително-монтажните и пътно строителни дейности извършени с капиталови средства на община..

публикувано на 03.02.25 в 07:30

Започна данъчната кампания във Враца

Започна плащането на местните данъци и такси за 2025 година, съобщиха от общинската администрация на Враца. От там призоваха данъкоплатците да изпълнят задълженията си като внесат нужното за налозите върху недвижими имоти, такса битови отпадъци, данък за МПС, както и патентния данък и налога за таксиметров превоз. От администрацията..

публикувано на 02.02.25 в 13:45

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са двамата претенденти за Видински митрополит

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са избраните от епархийските избиратели на Видинска епархия кандидати за нов Видински митрополит, посочва на сайта си  Българската православна църква - Българска патриаршия . Браницкият епископ Пахомий получи 24 гласа, а Мелнишкият епископ Герасим - 18 гласа. Те събраха изискваните от Устава..

публикувано на 02.02.25 в 13:37

Започва изборът за нов Видински митрополит

Във Видин започна изборът на нов Видински митрополит, след като настоящият патриарх Даниил, който ръководеше епархията повече от шест години, оглави Българската православна църква. Седем са кандидатите - Велички епископ Сионий, Мелнишки епископ Герасим, Константийски епископ Михаил, Браницки епископ Пахомий, Главиницки епископ Макарий, Велбъждски..

публикувано на 02.02.25 в 11:55