Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на правото да знам

"Програма достъп до информация" връчва годишните си награди

Сред номинираните е жителка на Козлодуй

За 21-ви път Фондация "Програма достъп до информация" ще връчи годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Така организацията отбелязва 28 септември - Международния ден на правото да знам. Вече над 26 години фондацията следва мисията си да спомага за упражняването на правото на информация. От своето създаване през 1996 г. до днес провежда постоянна кампания за подобряване състоянието на достъпа до информация в България и участва активно в международни мрежи и инициативи, свързани със защитата на правото на информация. Една от целите на "Програма достъп до информация" е да работи за прозрачност на институциите на централната и местната власт, каза адвокат Александър Кашъмов, изпълнителен директор на организацията:

"Програма достъп до информация" е основана от група интелектуалци, сред които има юристи, социолози, журналисти. Мисия, която осъществяваме много години, осъществявайки постоянна кампания за познатост на правото на информация. Бяхме в основата на приемане на Закона за достъп до обществена информация. Даваме постоянна правна помощ на търсещите информация, консултираме ги по заявления. Водим съдебни дела на откази на Институции да предоставят достъп до обществена информация и разбира се оповестяваме непрекъснато новостите в тази област. "Програма достъп до информация" е известна и разпознаваема в целия свят. През 2002 година на международна конференция в София беше създаден Международният ден на правото да знам и десетки държави по целия свят започнаха да го отбелязват. Нещата стигнаха до там, че през 2015 година ЮНЕСКО, а през 2019 година най-голямата международна организация - ООН, официално признаха този ден. Той в момента се отбелязва на всичките континенти, без Антарктида. През 2002 година възникна идеята да сплотим гражданите по света за ценността на достъпа до обществена информация. Ние взехме нашето решение за България на церемония да връчваме четири положителни награди, три от тях са за търсещите информация, четвъртата - за институция, която изпълнява задълженията си. Имаме и две отрицателни награди. Чрез тези награди, хем популяризираме Деня на правото да знам, правото на достъп до информация, но също така предупреждаваме институциите, че трябва да бъдат прозрачни и отчетни пред гражданите "

Една от целите на ежегодните награди е да се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация. Една от номинираните тази година е  Наталия Станчева от Козлодуй, която с помощта на "Програма достъп до информация" е успяла да накара институциите да признаят, че в АЕЦ "Козлодуй" се извършват неразрешени медико-диагностични дейности в нерегистрирано лечебно заведение в нарушение на разпоредбите на Закона за лечебните заведения. 

"Работя в АЕЦ - Козлодуй, научих, че съществуват нередности в Служба "Трудова медицина" в АЕЦ - Козлодуй и ми беше интересно какви са подробностите за така нареченото лечебно заведение. За програмата достъп до информация научих от интернет. Оказа се, че Служба "Трудова медицина", не е Служба "Трудова медицина", а е незаконно лечебно заведение. Определено всичките проверки са по повод сигналите, които аз подадох, стигнах до сигналите чрез Програмата, с помощта на която получих информация. Аз изобщо не съм се стремила към номинация, защото за мен в конкретния случай е наистина важен резултатът."

Церемонията по повод Международния ден на правото да знам ще се проведе днес от 17:30 в Националния дворец на културата в София.

Повече информация ще намерите в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50