Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха католически параклис в Чипровци

4
Снимка: Любо Андреев

Нов католически параклис беше отрит в Чипровци. Сред гостите бе и посланичката на Италия в България Джузепина Дзара.


Изграждането на параклис в Чипровци стартира преди 5 години. Той е построен с дарения от спонсори и местната община. Намира се в близост до основите на някогашната католическа катедрала „Възнесение на Дева Мария“ и православния храм. Епископът на Никополската епархия Страхил Каваленов отслужи света литургия.


"Този храм е свързан с вековната история, можем да кажем, на присъствието на католиците в нашите земи. Този храм, който е съвсем близо до останките на древната катедрала "Блажена Дева Мария на ангелите", където предците на нашите католици са изповядвали своята вяра", посочи епископът. 


Представители на католическата общност от цяла България дойдоха за откриването на параклиса, изграден на историческия хълм. 20 000 са католиците в Северна България.


"Ние сме от Хисаря, от енория Миромир. Много силно усещане на присъствие на Дух, на Бог. Много сме развълнувани, много сме доволни, че успяхме да дойдем... Чудо е", казаха дошлите за откриването на параклиса. 


В католическия параклис в Чипровци са положени костите на Петър Богдан, Илия Маринов и монаси, посветили живота си на България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Огромна мартеница украси скалите над село Гара Лакатник.

За поредна година огромна мартеница украси скалите срещу село Гара Лакатник.  Тя беше спусната от алпинисти от Лакатник.  Инициатори на събитието са Народно читалище "Искърски пролом - 1934 ", Туристическо дружество " Репей " , Учителско настоятелство - Основно училище "Христо Ботев " , Кметство Лакатник  и Детска градина "Мики Маус "...

публикувано на 01.03.25 в 16:36

Протест блокира за кратко два пътни участъка във Видинско

Граждански протест спря за минути движението по международния път Е - 79 на кръстовището към Видин, Белоградчик и Ружинци, както и на пътя Монтана-Видин край село Тополовец.  Действията са в рамките на национален протест срещу разполагането на ветрогенератори и фотоволтаици в земеделски земи. Като организатори в социалната мрежа са обявени земеделски..

публикувано на 01.03.25 в 11:50

Нови паралелки разкриват в Лом и Монтанско

В Лом ще учат за програмист на роботи. Професията е нова и за първи път се предлага за реализация в област Монтана. В приема след VII клас за новата учебна година са предложени 45 паралелки, а след IV клас остава само една.   45 паралелки са предложени за държавен план-прием за следваща учебна година в област Монтана. 14 са профилирани и 31..

публикувано на 01.03.25 в 11:00

Ученици от Мездра рецитираха стихове за 3 март

В Основно училище  "Свети свети Кирил и Методий" в Мездра се проведе емоционална беседа , посветена на Деня на освобождението на България. Г-жа Румяна Антова , преподавател по история, води учениците от I до IV клас в "Пътешествие във времето", запознавайки ги със значението на 3 март и Руско-турската война. Събитието включваше рецитиране на..

публикувано на 01.03.25 в 09:30

Обсъждат съдбата на емблематични сгради във Враца

Старата поща във Враца се превърна в обект на разгорещен дебат, след като сградата е пред разпад. Става дума за имот, който е частна собственост. От общината във Враца уточниха, че старата поща не е паметник на културата и няма статут на такъв.  Повод да се търси мнението на градската управа стана бъдещото събаряне на зданието, което се намира в..

публикувано на 01.03.25 в 09:00

16 години Радио Видин

Генералният директор на Българското национално радио Милен Митев поздрави екипа и слушателите на Радио Видин по повод 16-ия рожден ден на медията. По думите му, в региона, който се задъхва от демографски и икономически проблеми, е особено важно да има медия, която стои по-близо до хората.  "Разрастването на националната мрежа на Националното радио..

публикувано на 01.03.25 в 08:05

Снимката на 28 февруари 2025 година

Изложба с творби на ученици от Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" е подредена в художествената галерия "Никола Петров" във Видин по повод 16-ата годишнина на Радио Видин. Представени са картини от Националния конкурс "По стъпките на Сирак Скитник", организиран съвместно от БНР и Националната художествена гимназия "Димитър Добрович"..

публикувано на 28.02.25 в 18:00