Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1 октомври-Ден на поезията и музиката

Снимка: колаж Радио ВИДИН

На 1-ви октомври отбелязваме Деня на българската поезия. За първи път е честван в Калофер през 1960 год. Възстановен е от Писателския съюз през 1994 г. след 5-годишна пауза. "Поезията е най-специфичният литературен жанр...", каза за Радио ВИДИН младата поетеса от Враца-Ани Пачалова-Блажева и пожела на всичките си колеги:

"...бих им казала да са смели, да са дързостни, да изказват това, което мислят и да не се страхуват да издават. Издавайте от любов! Издавайте от това чувство да дадеш, да родиш нещо твое. Една книга е като едно дете-нещо, което е излязло от теб, нещо, което е почувствано от теб и сътворено от теб. И когато видиш, че хората я харесват, когато видиш, че тя се развива-няма такова чувство..."

Освен Ден на българската поезия, на 1 октомври отбелязваме и Международния ден на музиката. Ани Пачалова-Блажева празнува двоен празник днес, събирайки в себе си две от най-красивите изкуства. Тя признава, че връзката между поезията и музиката е както много здрава, така и много необходима:

"Хората, които са чували вече мои изяви знаят, че аз съм и музикант. Поезията и музиката са много свързани, може би затова празникът им е в един и същ ден. на хората-поети пожелавам много музика. На хората писатели-много ситуации, които да ги вдъхновяват. Но хората-поети се нуждаят от музика, защото поезията е ритъм, поезията е пулс..."

Международният ден на музиката се отбелязва от 1975 г. по инициатива на сър Йехуди Менухин, председател на Международния съвет по музика към Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО), с решение на 15-ото Общо събрание на Международния съвет по музика от 1973 г. в Лозана, Швейцария.
През 1980 г. по повод 700-годишнината от рождението на св. Йоан Кукузел, на тази дата се чества и Празникът на всички български певци и музиканти. Предполага се, че византийският певец и композитор има български произход, тъй като негова композиция, посветена на майка му, носи заглавието "Полилей на българката". Йоан Кукузел създава нов стил в многовековната православна музика, реформира византийското нотно писмо, обогатява църковните песнопения с живите елементи на българския фолклор и идеите на исихасткото учение. Дарбата му е сравнявана с песента на небесните ангели и с гласа на сирените от древните митове. От богатото творчество на Ангелогласния са запазени около 90 творби от всички църковни жанрове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 600 са безработните над 50 годишна възраст в общините Враца и Криводол

Безработните лица на 50 г. и над тази възраст в края на януари са 622, личи от анализ на бюрото по труда, което брои хората без препитание в общините Враца и Криводол. В първата работа си търсят 472-ма, а във втората 150 мъже и жени. От трудовата борса отчитат увеличение със 70 лица.  192-ма мъже и жени с намалена работоспособност чакат милостта на..

публикувано на 23.02.25 в 13:34

До края на месеца се приемат заявления за съдебни заседатели в Лом

Крайният срок за подаване на заявления за съдебни заседатели към Районния съд в Лом е 28 февруари 2025 г., съобщават от общинската управа в града. Местният парламент удължи процедурата в началото на този месец, заради непопълнена квота от 30 заседатели за Районния съд. В съобщението се посочва, че документите се подават всеки работен ден от 08.00..

публикувано на 23.02.25 в 13:22

Млади хора от Мездра организират викторина за 3 март

Младежите от неправителствената организация БУМ - Будни Устремени Мездренчани организират поредната си изява, този път посветена на 3 март.  От 18.00 часа, в традиционното място Кафе "Роял" Мездра те канят малки и големи да отбележат  заедно годишнината от Освобождението на България с една забавна викторина. Целта, която си поставят е да..

публикувано на 23.02.25 в 11:55

Почистиха голямо сметище във врачанската болница

Повече от 2 години бяха необходими на ръководството на врачанската болница, за да ликвидира незаконно сметище в двора на най-голямото лечебно заведение в областта. Натрупването на неопасни отпадъци на площадката е ставало с години, а едва в края на януари мястото е било почистено, съобщиха от ръководството на МБАЛ "Христо Ботев". В  двора на болницата..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

В Кула се подготват да посрещнат Баба Марта

Доброволците от сдружение "Северозапазване" заедно със служителите от Дирекция "Социално подпомагане" - Кула за трета поредна година украсиха в червено и бяло дървета в центъра на Кула за Баба Марта. Инициативата е под мотото "Баба Марта тръгнала в Кула се спънала", за един по-шарен, по-цветен и по-красив град.  По случай празника на Баба Марта, от..

публикувано на 23.02.25 в 08:43

Козлодуй стартира процедура за прехвърляне на болницата в държавна собственост

Общинският съвет в Козлодуй взе решение да бъде стартирана процедура за прехвърляне на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" от общинска в държавна собственост. С решението, взето с мнозинство, се възлага на кмета да предприеме нужните действия.  В предложението на кмета е записано, че във връзка с предстоящото изграждане на..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Паметник на Мистер Сенко ще бъде издигнат в родния му град Враца

Паметник на Мистер Сенко ще бъде изграден в родния му град - Враца, обяви кметът на общината Калин Каменов по време на магичен спектакъл, с който беше отбелязана 120-ата годишнина от рождението на илюзиониста.  В процес на уточнение е мястото, където ще бъде поставен и дали ще бъде бюст или в цял ръст. В Регионалния исторически музей във Враца е..

публикувано на 22.02.25 в 15:00