Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмист: Развитието на технологиите е допринесло за благосъстоянието на човечеството

Компютърните специалисти в България отбелязват професионалния си празник

Снимка: Pixabay

Денят на българския програмист е днес, на 4 октомври. Празник е на специалистите по компютърна техника, информационни технологии и автоматика. Отбелязва се на рождената дата на Джон Атанасов - "бащата на компютъра". Той е роден на 4 октомври 1903 г. в американския град Хамилтън, а баща му - Иван Атанасов, е български емигрант от ямболското село Бояджик. Значимите събития около рождения ден на Джон Атанасов и обявяването на 4 октомври за професионален празник на програмистите и компютърните специалисти е признание за тяхната работа. 

През 2007 година правителството обявява 4 октомври за професионален празник на компютърните специалисти като стимул за работата им и признание за постиженията им. Славата на българските програмисти е известна в цял свят. Българските отбори по програмиране постигат множество успехи, печелят награди от олимпиадите по информатика и информационни технологии.

Редом с този празник, всеки български специалист по компютри може да празнува още два пъти годишно - на Деня на системния администратор - последния петък на юли и на Деня на програмиста - 256-тия ден на годината.

"С оглед на това, че имаме много добре развит IT сектор в България, мисля че българските софтуерни специалисти се представят на високо ниво", коментира Александър Миланов, който е възпитаник на ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин, а сега вече е софтуерен инженер и програмист.

"... Джон Атанасов е с голям принос в развитието на компютърната техника. Повод е за гордост, разбира се. Той е допринесъл много за това, което имаме в момента... Софтуерът е една технология, която е вездесъща за днешния ден и всеки един от нас го използва в ежедневието си... Бъдещето е в развитието на технологиите и ще продължи да се развива. То е допринесло за това човечеството да е в това добро благосъстояние и съм оптимист за бъдещето на програмирането...", обясни Александър Миланов.

Надежда Стоева започва работа като програмист през далечната 1970 година. Вече пенсионерка, тя отдава 34 години от трудовият си стаж на програмирането:

"Тогава беше много модерно математиците да работят с компютри. Наш любим преподавател във факултета беше акад. Благовест Сендов и той ни запали... Започнах работа на "Минск 32". Голямо удоволствие. Сигурно съм от малкото хора, които са ходили с любов на работа и са си обичали работата... Работехме с различни компютърни езици - Fortran, Lisp и Cobol... Преминах обучение на IBM. Идваха преподаватели от цял свят... От големите машини минахме вече на компютрите. Програмирала съм и на "Olivetti", и на "Правец". Накрая работехме предимно на "IBM"... Търсехме проблемите и с програмиране решавахме задачите...", разказа Надежда Стоева.

Един от девизите на програмистите е: "Има повече от един начин да го направиш, но понякога и последователността не е нещо лошо".

Честит празник!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00