Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Административни тежести отказват земеделците от биопроизводство

Снимка: Ани Петрова


На биоземеделието у нас не се обръща достатъчно внимание и въпреки достатъчно планувани средства в Стратегическия план, производителите намаляват. Това каза в "Земята, която ни храни" Албена Симеонова, председател на Българската асоциация на биопроизводителите. Миналата седмица, когато у нас бе отбелязана Седмицата на биоземеделието, биопроизводители присъстваха на заседание на Комисията по земеделие в Народното събрание, за да представят основните проблеми в сектора и да потърсят и предложат решение на наболелите въпроси. 

Според Албена Симеонова не винаги има чуваемост за проблемите, бюрократичните спънки са твърде много, а неуредиците в сектора отказват хората от това производство:

"Не сме от тези, които най-много ни чуват, но е необходимо да се говори непрекъснато на подходящите места, ако искаме да има някакво развитие... За съжаление, рядко имаме положителен диалог с парламентарната комисия и с ръководството на министерството на земеделието...  Ако говорим назад във времето, на биоземеделието първо не се обръща достатъчно внимание, след това е и последния ресор, перо, на което биха се разпределили средства..."

Въпреки че за биопроизводство има достатъчно заделени средства, във връзка със Зелената сделка и изпълнение на ангажиментите по стратегията "От фермата до трапезата", производителите намаляват, някои дори се отказват. Заради това и целта до 2030 година биопроизводството в Европа да стане 30 %, е твърде далечна за страната ни, посочи Албена Симеонова, а към момента делът на биопроизводство у нас наближава едва 2 %. Една от причините е административната тежест,  а понякога и изискванията са неизпълними. 

Албена Симеонова"...Българското биопроизводство е много трудно и вместо да бъдем облекчени, допълнително сме натоварени с административна тежест. Не са само бланките и формулярите. Сега напоследък безумната идея на администрацията на министерството на земеделието да доказваме добив ото всеки парцел. Можете да си представите- аз има четири парцела каберне совиньон, и всеки парцел трябва отделно да тегля колко съм добила... А колегите, които са с рози сто парцела, лавандула или зеленчукопроизводство малки парцелчета- това са безумни неща, които по принцип Европа не иска. Резултатът е показателен... "

Към днешна дата биозърнопроизводството е свито до 15 хиляди хектара, от над 5 хиляди хектара, биолозята са намалели на по-малко от 3 хиляди хектара, най-голям е делът на отказалите се биопроизводители на плодове и зеленчуци, а биоживотновъдите са изчезващ вид. Има ли начин това да се промени и къде е решението? 

"Заедно можем да решим, заедно с Комисията по земеделие, с ръководството на министерството, защото там трябва да се вземат политически решения. Тези биопроизводители, които в момента са 4800, и по-малко, с намаляване на административната тежест, разговори, включване във всички работни групи на представители на нашата асоциация, заедно с контролиращите лица, защото ние сме най-проверяваните и най-анализираните... И ако рамо до рамо застанем с министерството и администрацията, и ако то иска да работи с нас и да ни облекчи, резултатът ще е положителен и за българското земеделие, и за развитие на здравословното производство, от което зависи здравето на децата ни... Да ни включат в "Училищен плод", в "Училищно мляко"... в момента сме едни от най-онеправданите..."

Според Албена Симеонова мисленето на хората е променено в посока търсене на качествени продукти:

"Доста положително е отношението на българския потребител към биологичните продукти. Хората все повече внимават какво слагат на трапезата си... В големите градове биопродукцията се търси..., но сме на опашката на Европа и тепърва ще се развиваме..."

Необходими са политически решения, които да облекчат фермерите, заели се с трудната задача - да произвеждат здравословни продукти- без пестициди, химически торове и ГМО, без изкуствени добавки в производството. Приемането на Национален био план до 2030 г. с конкретни мерки, бюджети и отговорници може да помогне да се изпълни поставената цел - 5% био площи до 2025 г. и 10% био площи до 2030 г. А осигуряването на здравословни био продукти на децата в детските градини и училищата е непосредствена цел за Българската асоциация на биопроизводителите още от 2024 г. - категорична е Албена Симеонова. Тя призова:

"Търсете зеленото листенце на биопродукта в магазините и по фермерските пазари... Избирайте българския биопродукт, защото наистина биопродуктите са вкусни и със сигурност са здравословни". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13

Логопеди с кампания за безплатни консултации

Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..

публикувано на 12.02.25 в 15:34

Враца почита Мистер Сенко и магията, която завладя света

Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..

публикувано на 12.02.25 в 13:00

Климатичните промени и грижата за лозята

Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще  има и  негативно въздействие върху земеделието и..

публикувано на 11.02.25 в 17:30

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00