Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози проучват църквата на Гушовския манастир край Чипровци

Снимка: Исторически музей Чипровци

Останките на църква, разрушена при потушаването на Чипровското въстание, се проучват за първи път от археолози. Православният храм е част от емблематичния за Чипровци Гушовски манастир. Задачата на археологическия екип е да проучи наличието на следи от по-ранни периоди, както и материали, които датират цялата архитектура на църквата, обясни научният ръководител на разкопките и главен уредник в Исторически музей - Чипровци Мирослав Марков

"Касае са за една малка църква от манастирския комплекс. Запазената част, която е останала от черквата, е само вкопаната нейна долна половина и съответно няма много информация, освен историческа, за нейното построяване и преустроявания през вековете. Това, което се знае най-общо, че се датира около 17-и век и е опустошен целият манастир при потушаването на Чипровското въстание през 1688 година. Предмет на проучванията и научните цели и задачи, които сме си поставили, е стратиграфски наблюдения чрез сондажни проучвания около черквата. Вече има податки, че зидовете са били и от външната страна с хубаво, равно лице. Множество мазилки се откриват, които от деструкциите са рухнали настрани. Вече основната ни цел е да видим в дълбочина в сондажите за по-ранни периоди, касаещи по-ранното Средновековие и да намерим материали, които да датират цялата архитектура на църквата."

В района на старинната църква археолозите са се натъкнали и на следи от иманярска дейност.

"Няколко сериозни изкопа има около църквата, те са с размери по 8-10 квадрата, доста стари са. В района също има доста сериозна иманярска инвазия. Това, което не са могли и не са унищожили, е архитектурата, която е запазена и затова си поставихме за цел да започнем от този емблематичен за чипровчани манастир и църквата."
 
Проучването на останките на православния храм е финансирано от Министерството на културата. Подкрепено е от  Общината и Историческия музей в Чипровци. Работата на археолозите ще продължи до началото на ноември. 

Това е третият обект в района на Чипровци, който се проучва. През 60-70-те години на миналия век е проучвана католическата катедрала на историческия хълм в града. През 2009 - 2010 година разкопки са проведени в малка църква в местността Буковец.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли средна класа в България?

България е на последно място в Европейския съюз по дял на средната класа от населението - 51% при средно 64% за алианса. Лидер е Словакия с над 70%.  Средната класа е двигател на икономическия прогрес и е в основата на значимите социални процеси. Основните критерии за нейното определяне са заетостта и заплащането, които пък са резултат от..

публикувано на 10.09.24 в 15:27

Готов е Центърът за високи постижения в ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“ във Видин

Приключиха ремонтно-строителните дейности в Центъра за високи постижения към Професионална гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ във Видин .  На 95% са оборудвани кабинетите и със старта на учебната година учениците ще могат да провеждат занятия в новия център, каза заместник- директорът на учебното заведение Десислава Цокова :..

публикувано на 10.09.24 в 14:30

Родители: Детска площадка в центъра на Видин е опасна

За опасна детска площадка в центъра на Видин алармират родители. Става въпрос за детската площадка в парк "Рова" в близост до Стамбол капия. Има счупени подпори, люлееща се при всяко качване на дете дървена конструкция, изпокъсани са въжетата, счупена е пързалката, както и пейки отстрани, непочистена е настилката.  Родителите на децата се..

публикувано на 10.09.24 в 13:00

Деца показват свои рисунки в изложба "Родина" във Видин

Възпитаниците на ателие "Нана Арт" показват свои творби в детска изложба "Родина" в Културен център „Жул Паскин“ във Видин. Общо 34 деца рисуваха и твориха това лято, вдъхновени от красотата на града и родината. Те създават не просто картини, а истории, разказани чрез багри и форми, като по този начин предават духа на природата и културното..

публикувано на 10.09.24 в 12:20

Монтанско училище продължава с иновативните практики

Второ СУ "Н. Й. Вапцаров" в Монтана е иновативно училище. Иновативната практика тази година се казва "Нови методи на преподаване по предметите Български език и литература, Родинознание, Човекът и природата, Технологии и предприемачество" под мотото  "Креативни, знаещи и можещи". Ученици от първи и четвърти клас участват в дейностите. Целта е да се..

публикувано на 10.09.24 в 11:30

Видин става част от "Be active day"

Видин се включва в най-голямата европейска фитнес инициатива - "Be active day" , която ще се проведе на 15 септември, неделя. Организатори са "Europe аctive" и Българската асоциация за здраве и фитнес. Участват спортни клубове от цялата страна. Целта на този ден е да се включат колкото е възможно повече хора към различни спортове и така да..

публикувано на 09.09.24 в 18:03

Кампания за здрави детски зъби в общините Брусарци, Ружинци и Димово

Около 500 деца ще обхване осмото издание на кампанията за профилактика на оралното здраве , която се провежда в малки населени места на областите Монтана и Видин . Тази есен инициативата ще премине в учебни заведения в общините Брусарци, Ружинци и Димово, като безплатните профилактични прегледи ще започнат на 1 октомври, обясни лекарят по дентална..

публикувано на 09.09.24 в 17:00