Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Петров - юрист по професия, българин по призвание

Надявам се да остана в Монтана, имам перспективи в този град

6
Снимка: личен архив

Най-важното за всеки българин трябва да бъде семейството, смята днешният гост в "Калейдоскоп". Това е Димитър Петров от Монтана. Той е на 24 години, роден е на 13 октомври 1998 година в града на Огоста. 
В семейството му всички са юристи и възпитават в него интереса към ученето и жаждата за знания, дисциплината и отговорността. Благодарен е, че успоредно с това го поощряват да се развива и в сферата на литературата, и в писателските му опити. 

Започва да учи в ОУ "Д-р Петър Берон" в град Монтана, по-късно във  Финансово-стопанска професионална гимназия "Васил Левски" -  Монтана, след това е приет специалност "Право" в Софийски университет "Св. Климент Охридски" и успешно завършва с отличен успех. 

По време на следването си завършва и Национална програма "Управленски умения" на Българското училище за политика "Димитър Паница". Понастоящем работи като юрисконсулт в нотариална кантора в родния си град, а в свободното си време участва активно в дейността на сдружение "Българска история", както и в "Съюз на младите юристи".

Има интерес към конституционното право, затова и смята да защити докторантура  в тази област. 

Още от ранна възраст любимото му хоби е историята. Убеден, че само и единствено правилното познаване на родното ни минало може да ни осигури по-добро бъдеще, той си поставя за цел да представи българската история по един по-атрактивен и вълнуващ начин на литературната публика в страната чрез книги игри. 
Специфичен жанр, позволяващ на читателя да се превъплъти в образа на главния герой и взимайки решения от негово име, сам да определя хода на историята. Димитър смята, че книгите игри могат да се разглеждат като прекрасна алтернатива на компютърните игри, засилвайки интереса към четенето и добавяйки онзи игрален елемент, пленяващ всеки млад човек в днешно време. В същото време те могат и да предоставят богата палитра от знания относно националната ни история, които всички ние сме длъжни да знаем и помним.

С подкрепата на сдружение "Българска история" през 2020 г. на бял свят се появява първата книга-игра на Димитър Петров - "Тервел - роденият да побеждава", а две години по-късно излиза от печат и втората му книга-игра, озаглавена "Ивайло - добрият цар". Автор е и на биографичните текстове в комплекта "Исторически карти за малки и големи - 30 личности от вечната памет на България", издаден през 2023 г.

"От една страна с издаването на втората ми книга продължавам целта, която съм си поставил с поредицата от исторически книги-игри, а  именно да представям по един по-различен и вълнуващ начин българската история на по-младата публика в страната. Целта ми е да представям личности от нашата история, които са в една или друга степен по-малко известни. 

В тази връзка мисля че Ивайло е не само една интересна фигура от нашата история, но заслужава и малко повече да се пише за него и да се разказва. Той е една фигура, която е, може да се каже, без аналог не само в нашата история. Това се дължи преди всичко на неговото въстание, което е първия пример за успешно въстание, не само в България, но и в Европа - за успешно надигане на народните маси, от една страна, а от друга Ивайло е първият човек от ниско потекло, който успява да заеме престол в някоя от средновековните държави. Това е феномен, който още от времето на древен Рим не се е случвал", разказва авторът. 

СЕМЕЙСТВОТО
"Считам, че е много важно по какъв начин семейството може да възпита своето дете и какъв път може да му даде напред в живота. Никога не са ми оказвали натиск или внушение да запиша право, по-скоро са мислили, че ще избера друга специалност, предвид интереса ми към историята и българския. Но аз избрах правото, защото мисля, че всеки млад човек е добре да познава правната система на своята страна, да знае какви са правните порядки, за да може да изгради настоящето си, да може да проведе професионалния си път на базата на законите, което в нашето съвремие е много необходимо."

ИСТОРИЯТА 
"В този период 8-12 клас интересите ми към историята се задълбочиха и то благодарение на моя учител по история, Маруся Янчева, изключително вдъхновяващ човек, може да се каже, че не само ме научи да обичам историята, но и да я уча правилно, да подбирам добре източниците си... Дължа своето развитие и на моята първа учителка в живота Ели Драгиева, тя ми беше пример за подражание, и разбрах какъв модел на поведение трябва да следвам извън семейството... Историята е неизчерпаем източник на вдъхновение, и най-добрият учебник за всеки българин и за всеки човек. В историята има не само примери за гордост, за слава, но има и поуки, които са изключително ценни за нас днес, за да можем да избегнем грешките на нашите предци".

ПОЛИТИКАТА 
"Смятам, че колкото повече политически партии има, толкова е по-добре, защото те отразяват различни интереси. Проблемът при нас като общество е, че политическите партии се изграждат на основата не на някакви конкретни каузи, които са полезни за обществото, а по-скоро на основата на някакви материални или професионални интереси, и се превръщат по-скоро в изразител на бизнес-средите. Има много партии, които не функционират реално и трябва да има някакво ограничение в партийните членове... Трябва да се постави някаква бариера, за да могат да участват партии, които поддържат дейност.."

КНИГИ-ИГРИ
"Защо се спрях на този жанр? Най-напред се популяризира четенето и историята, а от друга страна - да се забавляват хората. И се дава полезна информация за нашето минало, освен че забавлява хората. В книгата-игра сюжетът не е праволинеен, ходът на събитието зависи от ходовете на самия читател. Книгата-игра е изградена върху избори и всеки читател проправя своя път към финала на книгата. Книгата се чете от препратките, които са в края на всеки епизод. Читателят може да чете книгата 5-6 пъти и всеки път да усети различна емоция..."


Повече може да чуете в интервюто с Димитър Петров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Младоженци от Враца с подкрепа за Фондация "Искам бебе"

Младо семейство от Враца дари 1000 лева в подкрепа на каузата на фондация "Искам бебе" за повече деца в Северозападна България.  Калиопа и Петьо са на 29 години. Тя е от Лом, той - от Враца. Калиопа е учител по музика, а Петьо - репортер и водещ в Телевизия Враца. На сватбеното си тържество в началото на юли поканили 70 гости и ги призовали..

публикувано на 22.07.24 в 16:23

Детски лекари от София ще преглеждат безплатно във Враца

Лекари специалисти по детски болести от София ще извършат безплатни прегледи във Враца. Инициативата е в рамките на програма "Детско здравеопазване" и ще се осъществи по покана на Районната колегия на Българския лекарски съюз във Враца, обясни председателят на организацията д-р Ирена Мазнева.  "Едни от най-добрите специалисти по детски болести ще..

публикувано на 22.07.24 в 15:09

Крачка по-близо до нови избори: вторият мандат просъществува две минути

От поредните предсрочни парламентарни избори ни разделя реализирането на третия мандат, което остава под огромен въпрос. Днес председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков прие в качеството си на формален кандидат за премиер втория проучвателен мандат за съставяне на правителство и..

публикувано на 22.07.24 в 14:20
Магура Run 2024

Магура Run 2024- да посрещнеш и изпратиш Слънцето бягайки

За шеста поредна година на 27 и 28-ми юли ще се проведе маратонът Магура Run. Състезанието се провежда край езеро Рабиша, като последните 2 години е с нов регламент: провежда се на 2 етапа по изгрев и по залез слънце, а времената от двете бягания се сумират, информира организаторът Александър Александров :  "Форматът последните две години е..

публикувано на 22.07.24 в 13:00

Нов метод за обучение приложиха в училището в Брегово

В рубриката " Мисия образование " , представяме нов метод на обучение- "ученици обучават ученици". Точно него са въвели в Средно училище  "Свети св. Кирил и Методий" град Брегово, в рамките на проект по Национална програма " Иновативни училища", който осигурява приемственост в обучението по БЕЛ в начален етап. Методът дава възможност да се..

публикувано на 22.07.24 в 12:00

Горещините и опасностите за децата- как да ги предпазим

Лятото е време за игри и забавления, но когато температурите се покачат над 36 градуса и повече, е важно да вземем мерки, за да предпазим децата си от топлинния стрес и дехидратацията. Много от майките избягват излизането между 10:00 и 16:00 часа и това е правилно, защото в този часови диапазон рискът от прегряване е най-голям. Хубаво е, ако все пак..

публикувано на 22.07.24 в 10:01

В „Музикална зона“: Емил Димитров през 60-те

 Познахте ли го? В началото на 60-те години на миналия век Емил Димитров пише първите си песни. Въпреки че младият тогава певец няма завършено академично музикално образование, още с ранните си изпълнения той показва завидни умения и грабва сърцата на много хора. „Скритият талант” не остава незабелязан - както от публиката, така и от критиката. Казват,..

публикувано на 22.07.24 в 09:00