Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Зарев представя новата си книга "Объркани в свободата" във Видин

Авторът: Колкото по-различен е един човек, толкова е по-свободен

| обновено на 12.10.23 в 09:17
Снимка: Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Видин

"Объркани в свободата" - най-новият роман на Владимир Зарев, ще бъде представен днес, 12 октомври, във Видин. В книгата се преплитат две сюжетни линии -  едната в съвременността, и втора, която пренася читатели в Средновековието и засяга темата за исихазма. Привидно тези две сюжетни линии изглеждат несъвместими. Това, което ги обединява в романа, е проблемът за свободата, обясни авторът. 

"Свободата обърква. Редът не обърква. Редът, насилието не объркват. Обърква свободата, защото свободата ни дава право на избор. Ние може да избираме да тръгнем в една или друга посока, да намерим себе си някъде и това до голяма степен създава проблеми за човека, създава проблеми за всеки от нас. Така че свободата е тази, която ни обърква. Този роман се състои от две сюжетни линии, които сякаш нямат нищо общо помежду си. Едната се развива в съвременността и засяга проблема с ковид пандемията, която наруши именно човешката ни свобода и създаде огромни психологически проблеми. Имаше мои приятели, които се разведоха, защото не можаха да издържат на това, което аз наричам задължителното равенство. По време на ковид пандемията тя беше едно непрекъснато и страшно насилие. Това е насилието на страха, на страха, че всеки момент може да се случи нещо на нас и на нашите близки. Второ, това е насилието на неизвестността. Ние не знаехме кога и как този ковид вирус може да засегне всеки един от нас. Трето, това е насилието на несвободата. Бяхме задължени всички да носим маски, да спазваме определени правила, да пътуваме, да не пътуваме... Изобщо беше отнета огромна част от свободата ни. А свободата е форма на различие. Така че беше отнето човешкото ни различие, едно от най-безценните неща, защото колкото по-различен е един човек, той е толкова по-свободен..."

Действието във втората сюжетна линия се развива в далечната 1437 година. Главен герой е един монах, който извършва грях и след това цял живот се стреми да го заличи. Освен проблемът за свободата, връзката между двете сюжетни линии прави проблемът за властта, който присъства във всяка от книгите на Владимир Зарев, както и проблемът за вярата. 

Владимир Зарев смята, че "Объркани в свободата" е най-сложният роман, който е писал досега. Писателят ще представи книгата си на среща с читатели от 18:00 часа във видинската библиотека.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00