Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животновъдството днес- куп проблеми, липса на сигурност и постоянно променящи се изисквания

8
Снимка: Методи Лаков



С Методи Лаков от село Владимирово си говорим за проблемите и неволите на животновъдите. Той е един от малкото останали представители на сектора в Северозапада. Във фермата си отглежда овце, кози и биволи. 

Първите 20 овце закупува преди повече от 20 години от института във Видин /Опитна станция по земеделие- б.р./ за баща си. Впоследствие поема грижите за тях, постепенно започва да увеличава стадото. Най-голямо стадото му е било през 2015 година, когато е отглеждал около 270 овце, част от които впоследствие разпродава, същата година подарява на сина си три малачета и постепенно увеличава биволите до 20. Проблемът за него не е многото работа покрай животните, а фактът, че нито една мандра не иска да изкупува биволско мляко, тези, които изкупуват, го оценяват по-ниско от овчето. 

"Чашата отдавна е преляла, а най-наболелият въпрос е, че не можем да докажем млякото си. В безизходица сме... Няма да си докажем млякото, защото нито една фирма не го изкупува... До миналата година позволяваха да продаваш мляко с документ на малки ферми за изхранване на животни... От миналата година го махнаха, остана само за кравите... Овче мляко изкупува една плевенска фирма- там е добре, плащат го редовно, няма проблеми. От 2-3 години е на поносима цена. Но при биволите- там е страшно... Колеги от Ломско се оплакаха, че им го изкупуват по 1,20... Никой не защитава малките, всеки гледа своя интерес... Има три-четири асоциации за биволите, при положение, че дали има 7-8 хиляди бройки..."



От тази година е увеличена и възрастта за кандидатстване за субсидии. 

"... Отначало не сме взимали субсидии, преди кандидатствахме по агроекология и климат - мярка 10, с пет животни- една година ни платиха, две ни глобиха и повече не кандидатстваме по тази мярка не кандидатстваме... Там задължението ти е петгодишно- поемаш ангажимент ако си кандидатствал с 10 животни по агроекология, не трябва да ги намаляваш... Не се знае ние къде ще бъдем след пет месеца- тук няма сигурност, не е като в другите държави да мислиш за 10 години напред... Няма сигурност в нищо, наредбите се променят постоянно... Кандидатстваме си само под селекция- втора година- тя е по 400 лева на животно...  Но с тия и без тия пари ние сме си същите. Проблемът е цялостното отношение на държавата към сектора..." 

Никой не мисли за животновъдството, нямаме сигурност в нищо, категоричен е Методи Лаков. Според него за животновъдите трябва да има земя, която да обработват, земите от поземлените фондове, както и пасищата, трябва да се предоставят на животновъди приоритетно, категоричен е Методи. 

"Първото и най-важно нещо да съществуваме като цяло сектора, е да имаме достатъчно земя от държавата, за да я работим... Ние не можем да се борим с големите, не можем да си позволим земя с наем 150 лева... Имам животни за 500 декара пасища, а ползвам 250. От една страна- няма пасища, няма и обработваема земя, и като си купиш храната- къде излиза сметката... Сега никой не продава зърно, защото е евтино. Но животновъдите няма какво да чакат, защото зимата чука на вратата и купуваме... Проблемите са много, знаят се от години, но няма чуваемост... Колегите се замислят дали да не редуцират стадата си... "

Според Методи въпросът не е само до субсидиите, а до цялостното отношение към сектора

"...Няма нищо уредено, неизвестността е навсякъде... Нямаш сигурност като в другите държави... Няма рентабилност на производството..." 

Липсата на сигурност, неизвестността и липсата на мисъл за сектора водят до главоломно намаление на отглежданите животни у нас. Сред животновъдите остават само тези, които влагат душа и любов към животните- като семейството на Методи Лаков. Големият му син завършва селскостопанската гимназия във Владимирово, но е израсъл сред животните, затова и ще продължи да се грижи за тях. 

Чуйте повече в звуковите файлове. 
Снимки: Личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00

Защо да осиновим, а не да купуваме животни: Примерът на "Animal Help Mezdra"

В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов.  Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..

публикувано на 03.01.25 в 15:30

Белоградчик остава без средства от изравнителната субсидия за общините

Белоградчик е сред малкото общини в страната, които няма да получат допълнително пари от Държавния бюджет с изравнителната субси дия, определена в края на миналата година.  Причината е, че в общината имат повече постъпления от местни приходи. Според кмета Боян Минков , субсидията е жизненоважна за общината, която е сред тези с най-голяма..

публикувано на 03.01.25 в 15:04