Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животновъдството днес- куп проблеми, липса на сигурност и постоянно променящи се изисквания

8
Снимка: Методи Лаков



С Методи Лаков от село Владимирово си говорим за проблемите и неволите на животновъдите. Той е един от малкото останали представители на сектора в Северозапада. Във фермата си отглежда овце, кози и биволи. 

Първите 20 овце закупува преди повече от 20 години от института във Видин /Опитна станция по земеделие- б.р./ за баща си. Впоследствие поема грижите за тях, постепенно започва да увеличава стадото. Най-голямо стадото му е било през 2015 година, когато е отглеждал около 270 овце, част от които впоследствие разпродава, същата година подарява на сина си три малачета и постепенно увеличава биволите до 20. Проблемът за него не е многото работа покрай животните, а фактът, че нито една мандра не иска да изкупува биволско мляко, тези, които изкупуват, го оценяват по-ниско от овчето. 

"Чашата отдавна е преляла, а най-наболелият въпрос е, че не можем да докажем млякото си. В безизходица сме... Няма да си докажем млякото, защото нито една фирма не го изкупува... До миналата година позволяваха да продаваш мляко с документ на малки ферми за изхранване на животни... От миналата година го махнаха, остана само за кравите... Овче мляко изкупува една плевенска фирма- там е добре, плащат го редовно, няма проблеми. От 2-3 години е на поносима цена. Но при биволите- там е страшно... Колеги от Ломско се оплакаха, че им го изкупуват по 1,20... Никой не защитава малките, всеки гледа своя интерес... Има три-четири асоциации за биволите, при положение, че дали има 7-8 хиляди бройки..."



От тази година е увеличена и възрастта за кандидатстване за субсидии. 

"... Отначало не сме взимали субсидии, преди кандидатствахме по агроекология и климат - мярка 10, с пет животни- една година ни платиха, две ни глобиха и повече не кандидатстваме по тази мярка не кандидатстваме... Там задължението ти е петгодишно- поемаш ангажимент ако си кандидатствал с 10 животни по агроекология, не трябва да ги намаляваш... Не се знае ние къде ще бъдем след пет месеца- тук няма сигурност, не е като в другите държави да мислиш за 10 години напред... Няма сигурност в нищо, наредбите се променят постоянно... Кандидатстваме си само под селекция- втора година- тя е по 400 лева на животно...  Но с тия и без тия пари ние сме си същите. Проблемът е цялостното отношение на държавата към сектора..." 

Никой не мисли за животновъдството, нямаме сигурност в нищо, категоричен е Методи Лаков. Според него за животновъдите трябва да има земя, която да обработват, земите от поземлените фондове, както и пасищата, трябва да се предоставят на животновъди приоритетно, категоричен е Методи. 

"Първото и най-важно нещо да съществуваме като цяло сектора, е да имаме достатъчно земя от държавата, за да я работим... Ние не можем да се борим с големите, не можем да си позволим земя с наем 150 лева... Имам животни за 500 декара пасища, а ползвам 250. От една страна- няма пасища, няма и обработваема земя, и като си купиш храната- къде излиза сметката... Сега никой не продава зърно, защото е евтино. Но животновъдите няма какво да чакат, защото зимата чука на вратата и купуваме... Проблемите са много, знаят се от години, но няма чуваемост... Колегите се замислят дали да не редуцират стадата си... "

Според Методи въпросът не е само до субсидиите, а до цялостното отношение към сектора

"...Няма нищо уредено, неизвестността е навсякъде... Нямаш сигурност като в другите държави... Няма рентабилност на производството..." 

Липсата на сигурност, неизвестността и липсата на мисъл за сектора водят до главоломно намаление на отглежданите животни у нас. Сред животновъдите остават само тези, които влагат душа и любов към животните- като семейството на Методи Лаков. Големият му син завършва селскостопанската гимназия във Владимирово, но е израсъл сред животните, затова и ще продължи да се грижи за тях. 

Чуйте повече в звуковите файлове. 
Снимки: Личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07