Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Каритас-България" с кампания за по-качествени грижи за възрастните хора

Снимка: Радио Видин

За поредна година "Каритас-България" организира кампания "Старостта е и наша отговорност". Кампанията  поставя акцент върху комплексните здравно-социални грижи за възрастни хора, предоставяни в домашна среда, обяснява Ваня Клечерова от неправителствената организация. От "Каритас-България" вече 20 години предлагат точно такъв тип услуги в седемте центъра за домашни грижи, които поддържат. Към тях има мобилни екипи от медицински сестри и социални помощници, които посещават в домовете им повече от 500 възрастни хора и им оказват грижи според тяхното индивидуално състояние и потребности. Дългогодишният опит в тази сфера и ежедневното общуване с възрастните хора убеждава екипа, че този тип грижа, предоставяни в домашна среда са от изключителна важност за възрастните хора. Помагат им да запазят своята самостоятелност и да се справят по-лесно с ежедневните си дейности и най-вече да продължат да живеят в обичайната си среда. Това е и причината, поради която от неправителствената организация решават да проверят какви услуги от този тип предлага държавата и дали те са достатъчни и достъпни, обяснява Ваня Клечерова.

"Хубавата новина е, че от няколко години дългосрочните грижи са залегнали в различни стратегии и програми на държавата, което е много добре, но има все още няколко проблематични звена, които е добре да бъдат разрешени, така че да може да се гарантира правото на всеки един възрастен човек от такъв тип услуги, когато има нужда от тях. Дългосрочните грижи все още се финансират на проектен принцип. Няма ясна визия за тяхната финансова устойчивост. Това означава, че те се предоставят краткосрочно, с един много малък капацитет и обхват на хората, които могат да бъдат включени в тези услуги. Знаем, че възрастните хора страдат от различни заболявания, които прогресират с годините. Някои от тях са в по-тежко здравословно състояние, приковани на легло, в невъзможност сами да се обслужват. Това означава, че те имат нужда от дългосрочни и устойчиви грижи, защото не може да се помага на един възрастен човек за определен период и след това да се каже "програмата свърши" и да оставим този човек на произвола на съдбата. Другата причина, поради която не могат да се обхванат всички възрастни хора е, че няма ясни критерии за планиране на този тип услуги, което означава, че трябва да има яснота не просто за броя на възрастните хора в едно населено място, но и яснота за здравословните проблеми, от които те страдат. На базата на това вече може да се планира както броят на услугите, така че да обхванат всички нуждаещи се хора в съответния регион, така и дали да бъде застъпен повече здравният или социалният компонент, също така и броят на специалистите, които да влизат в домовете на възрастните хора и да им оказват тези грижи."

Устойчиво финансиране, ясни стандарти за качество, по-добри условия на труд, легализиране на неформалните доставчици, разнообразни модели на домашни грижи и осигуряване на лесен достъп до услуги за все по-застаряващото население в България са сред едни от най-неотложните мерки за осигуряване на качествени, финансово приемливи и достъпни грижи за всички. За да се гарантира правото на достоен живот на всеки възрастен човек, България трябва да реформира значително своя сектор за дългосрочни грижи, като му даде заслужено признание и ефективна подкрепа, посочват от "Каритас - България".


Поради недостига на професионални грижи в домашна среда, се засилва тенденцията да се разчита на неформални болногледачи - семейство и съседи, които полагат грижи за своите възрастни роднини и близки хора. Именно неформалните болногледачи излизат от обсега на каквато и да било подкрепа от институциите в България. Това е един от проблемите, които също открояват от неправителствента организация. 

Кампанията ще продължи до края на октомври. Като посочва първопричините за различни проблеми, "Каритас" предлага и конкретни решения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В “Музикална зона” слушаме незабравими песни от българското кино

13 януари – Ден на българското кино!   Българското кино си има своите шедьоври, които са си заслужили мястото в световната история на седмото изкуство. Днес ще слушаме незабравими песни от прекрасни български филми, с които всяка национална кинематография би се гордяла. Повечето пресъздават отминали времена и събития, но въпреки това до един са..

публикувано на 13.01.25 в 09:00

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45