Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Каритас-България" с кампания за по-качествени грижи за възрастните хора

Снимка: Радио Видин

За поредна година "Каритас-България" организира кампания "Старостта е и наша отговорност". Кампанията  поставя акцент върху комплексните здравно-социални грижи за възрастни хора, предоставяни в домашна среда, обяснява Ваня Клечерова от неправителствената организация. От "Каритас-България" вече 20 години предлагат точно такъв тип услуги в седемте центъра за домашни грижи, които поддържат. Към тях има мобилни екипи от медицински сестри и социални помощници, които посещават в домовете им повече от 500 възрастни хора и им оказват грижи според тяхното индивидуално състояние и потребности. Дългогодишният опит в тази сфера и ежедневното общуване с възрастните хора убеждава екипа, че този тип грижа, предоставяни в домашна среда са от изключителна важност за възрастните хора. Помагат им да запазят своята самостоятелност и да се справят по-лесно с ежедневните си дейности и най-вече да продължат да живеят в обичайната си среда. Това е и причината, поради която от неправителствената организация решават да проверят какви услуги от този тип предлага държавата и дали те са достатъчни и достъпни, обяснява Ваня Клечерова.

"Хубавата новина е, че от няколко години дългосрочните грижи са залегнали в различни стратегии и програми на държавата, което е много добре, но има все още няколко проблематични звена, които е добре да бъдат разрешени, така че да може да се гарантира правото на всеки един възрастен човек от такъв тип услуги, когато има нужда от тях. Дългосрочните грижи все още се финансират на проектен принцип. Няма ясна визия за тяхната финансова устойчивост. Това означава, че те се предоставят краткосрочно, с един много малък капацитет и обхват на хората, които могат да бъдат включени в тези услуги. Знаем, че възрастните хора страдат от различни заболявания, които прогресират с годините. Някои от тях са в по-тежко здравословно състояние, приковани на легло, в невъзможност сами да се обслужват. Това означава, че те имат нужда от дългосрочни и устойчиви грижи, защото не може да се помага на един възрастен човек за определен период и след това да се каже "програмата свърши" и да оставим този човек на произвола на съдбата. Другата причина, поради която не могат да се обхванат всички възрастни хора е, че няма ясни критерии за планиране на този тип услуги, което означава, че трябва да има яснота не просто за броя на възрастните хора в едно населено място, но и яснота за здравословните проблеми, от които те страдат. На базата на това вече може да се планира както броят на услугите, така че да обхванат всички нуждаещи се хора в съответния регион, така и дали да бъде застъпен повече здравният или социалният компонент, също така и броят на специалистите, които да влизат в домовете на възрастните хора и да им оказват тези грижи."

Устойчиво финансиране, ясни стандарти за качество, по-добри условия на труд, легализиране на неформалните доставчици, разнообразни модели на домашни грижи и осигуряване на лесен достъп до услуги за все по-застаряващото население в България са сред едни от най-неотложните мерки за осигуряване на качествени, финансово приемливи и достъпни грижи за всички. За да се гарантира правото на достоен живот на всеки възрастен човек, България трябва да реформира значително своя сектор за дългосрочни грижи, като му даде заслужено признание и ефективна подкрепа, посочват от "Каритас - България".


Поради недостига на професионални грижи в домашна среда, се засилва тенденцията да се разчита на неформални болногледачи - семейство и съседи, които полагат грижи за своите възрастни роднини и близки хора. Именно неформалните болногледачи излизат от обсега на каквато и да било подкрепа от институциите в България. Това е един от проблемите, които също открояват от неправителствента организация. 

Кампанията ще продължи до края на октомври. Като посочва първопричините за различни проблеми, "Каритас" предлага и конкретни решения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48