Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Геотермалната енергия като възможност в прехода към енергийна независимост

Снимка: Радио ВИДИН

Геотермалната енергия е местен ресурс, който може да задоволи 12,5% от потреблението на електрическа енергия в Европейския съюз, смята Павлин Стоянов, част от авторския екип на Климатека, юрист, специализира в областите енергетика и климат от 15 години.

Геотермалната енергия е местен ресурс, който има потенциала да осигури базова електрическа и топлинна/охладителна енергия при ефективни оперативни разходи. Тя представлява възобновяем ресурс, който може да бъде експлоатиран с нулеви парникови емисии. Тези основни характеристики поставят геотермалната енергия в центъра на съвременната визия на Европейския съюз за чиста икономика. 

Геотермалната енергия не са само топли извори или минерални води, това е и топлината от 15-20 градуса под повърхността на земята. В дълбочина геотермалната енергия е топлина, която може да се намира и в скали, и в много силно солени разтвори, които не стават за никакви други цели, които са на дълбочина от 3-4 километра. Там температурата може да достигне 100-150 градуса и освен за пряка топлина, тази енергия може да се използва и за производство на електрическа енергия. Тези технологични перспективи са интересни и Европейската комисия затова работи в посока насърчаване и на тази технология, обясни Павлин Стоянов.

"За да разберем технически какво е възможно, са необходими геоложки проучвания специално с цел да се установява навсякъде потенциалът на топлината в различни територии, в различни дълбочини. Тези геоложки проучвания приличат много на проучванията за подземни богатства. Последната една година с геотермалната асоциация на България разработихме законодателни предложения, които бяха внесени в Народното събрание чрез компетентни министерства и народни представители, защото ние работихме в работни групи с тях и бяха приети. Сега, ако бъдат потвърдени с указ на президента ще станат закон. Съгласно тези законодателни промени търсенето и проучването на геотермална енергия ще се извършва по подобие на подземните богатства. Инвеститор, който има желание да го направи, може да инвестира в такъв тип проучвания и ако намери нещо, да има право да експлоатира тези геотермални ресурси. Така се търси нефт и газ, така се търсят всички подземни богатства. Другото нещо, което е важно в това законодателство е, че плитките геотермални ресурси на около 200 метра, които са обикновено 15-20 градуса, за които ви споменах, трябва да са отворени за свободно ползване от гражданите, за да може примерно всяка къща, която желае да си инсталира някаква термопомпа или да използва топлината директно за отопление", каза още Павлин Стоянов.

Какво е индустриалното приложение на геотермалната енергия и още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50