Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Беседи сред природата за младежите от БЧК - Враца

Снимка: БМЧК- Враца

Край село Долно Озирово, община Вършец, доброволците от Българския младежки червен кръст (БМЧК) - Враца проведоха открит урок съвместно с партньорите от природен парк "Врачански Балкан". Юлиян Борисов, специалист към младежката организация на Червения кръст от област Враца обясни, че този открит урок е част от по-голяма инициатива на организацията, свързана с три различни компонента. БМЧК - Враца реализира проект по Апела на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец в отговор на конфликта в Украйна. Получените средства по този Апел са 600 лева и те ще послужат за закупуване на различни материали, които да подпомагат провеждането на дейностите като канцеларски материали, материали по първа долекарска помощ, материали за рисуване, цветни хартии, постери за популяризиране на младежката организация на БЧК - Враца.

"Трите компонента са кампания за набиране на деца и младежи доброволци към БМЧК, вторият е програма "Хелфи". Това е програма, която популяризира първата долекарска помощ сред децата и младежите. И третият компонент е ателиета, свързани с опазването на околната среда и екологията. В компонента, свързан с опазването на околната среда имаме няколко задания, които регулярно провеждаме с младежите на БМЧК, като срокът за завършване на този проект е три месеца и горе-долу към началото на декември трябва да приключим с него."

Предвидено е посещение на детски градини със запознаване на децата с опазване на околната среда, провеждане на игри, открито ателие с цел набиране на доброволци за разпространяване на призива за опазване на околната среда. Тези открити ателиета са свързани със засаждане на дървета, почистване на замърсени територии или облагородяване, допълни Юлиян Борисов.

По третия компонент е проведен открит урок сред природата, с участието на доброволци и кандидат доброволци на БМЧК и на Оля Генова и Красимир Лаковски от Природен парк "Врачански Балкан".

"Целта на инициативата беше да посетим адаптационната волиера на белоглавите и черни лешояди, както и да ги наблюдаваме сред дивата природа и завръщането им сред местната фауна. За съжаление, местните лешояди са изтребени през 70-те години на миналия век, може би без знанието на хората, които са извършили това, че лешоядите са санитарите на природата, които я лишават от разпространението на зарази, на болести", разказа Юлиян Борисов.

Беше проведена и беседа на различни теми, свързани с редките диворастящи растителни видове, както и защитените животински видове, обитаващи природния парк.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 17 ноември 2024 година

Първо ще разтворим книгата „Измерения на болката“ . Това са разкази на ужасите от доста интересни автори. Елена Павлова е един от тях и срещата ни е с нея. Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите" . МОН провъзгласи първи резултати от най-мащабна си програма за ученици..

публикувано на 17.11.24 в 12:31

Времето лети толкова бързо, защо да умираш?

В Деветата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към това, щото всеки един от нас да проумее преходността на този свят, да се обърне към Вечния Бог и приемайки Го в сърцето си, да придобие вечността и блажения живот. Чрез притчата за безумния богаташ, която днес четем, ни се дава за разберем, че всичко на..

публикувано на 17.11.24 в 08:00

Да проверим дали всичко, което търсим, се крие в библиотеката

„Какво търсите?“ С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки..

публикувано на 15.11.24 в 16:45

Отбелязваме Европейския ден на музикотерапията

В Европейския ден на музикотерапията, 15 ноември, говорим с Любомир Гешковски, музикотерапевт в Дневен център за деца и възрастни с увреждания „Зорница” във Враца. Разказва, че това е един много специален нов способ за въздействие. Води до подобряване на състояния, както и на реакции и възможности. В дневния център работи по собствена система за..

публикувано на 15.11.24 в 15:54

От страст към професия - как Мария превърна любовта към сладкарството в своя мисия

За днешната гостенка може да се каже, че за нея сладкарството е нещо повече от страст . Тя буквално израства, правейки торти от 15-годишна. Днес тя е на 32 и не може да си представи живота без правенето на сладки изделия. Първоначално го прави непрофесионално, но от три години това е нейната професия. Мария открива нейния сладкарски цех и го..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Живот, изпълнен с любов: Котето Мими, което получи втори шанс

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви разкажем една малко по-различна история. Една история с щастлив край. Историята е много дълга и са замесени много хора. Една среща между котето Мими със Силвана .  Силвана е израснала, заобиколена от много животинки и нейната любов към тях е неизмерима. Един ден, преди повече от 2 години, тя..

публикувано на 15.11.24 в 14:00

В Деня на четенето с призив: Нека четем всеки ден

След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г., в която се включват близо 180 000  участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето, днес тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. Организаторите..

публикувано на 15.11.24 в 13:00