Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови изследвания в доболничната помощ заплаща Здравната каса

Снимка: Радио Видин

Нови изследвания в извънболничната помощ са заложени в Националния рамков договор за медицинските дейности през периода 2023-2025 г. Той бе подписан на 1 септември и вече се изпълнява. Някои от новите моменти касаят медицинската дейност "Клинична лаборатория". Това обясни д-р Пламенка Иванова, специалист "Клинична лаборатория" и управител на Медицински център във Видин. 

"Не са нови показатели, но не са били реимбурсирани. Сега вече се плащат от касата и пациентите могат да се възползват от тях, след като имат направление от специалист, тъй като се водят високоспециализирани дейности. Личният лекар, за съжаление, няма как да им даде направление. Първият е биохимичен показател, който може да докаже и да даде оценка на една сърдечна недостатъчност, за идентифициране на пациенти в доболничната помощ с подозирана сърдечна недостатъчност, също така може да бъде като диференциално диагностичен тест при пациенти с остро настъпила диспнея (задух), за да се разграничи дали е от сърдечен произход. Другото значение на този показател е мониториране на терапевтичния ефект при хора със сърдечна недостатъчност. Другият показател е също за сърцето, той е маркер за остър миокарден инфаркт... Другото е туморен маркер, който е ранен маркер с висока специфичност и чувствителност по отношение на карцинома на яйчника..."

В новия Национален рамков договор е предвидено и изследването на витамин D, обясни още д-р Иванова:

"Всички знаем ползата за здравето на витамин D, така че той вече може да се назначава от специалист. При малките деца се назначава за предпазване от рахит, но напоследък с липсата на витамин D се свързват заболявания като диабет тип 2, депресии, сърдечно-съдови заболявания, при затлъстяване, при ракови заболявания дори се смята, че има значение,така че е важно да се изследват нивата на витамин D."

Витамин D е добре да се изследва поне веднъж годишно, като най-подходящо е това се прави в началото на пролетта поясни д-р Иванова. Според нея изследването на  витамин В12 също би било добре да бъде реимбурсирано от касата, тъй като също изяснява някои диагнози и хората доста често посещават лабораториите, за да си го направят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00