Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови изследвания в доболничната помощ заплаща Здравната каса

Снимка: Радио Видин

Нови изследвания в извънболничната помощ са заложени в Националния рамков договор за медицинските дейности през периода 2023-2025 г. Той бе подписан на 1 септември и вече се изпълнява. Някои от новите моменти касаят медицинската дейност "Клинична лаборатория". Това обясни д-р Пламенка Иванова, специалист "Клинична лаборатория" и управител на Медицински център във Видин. 

"Не са нови показатели, но не са били реимбурсирани. Сега вече се плащат от касата и пациентите могат да се възползват от тях, след като имат направление от специалист, тъй като се водят високоспециализирани дейности. Личният лекар, за съжаление, няма как да им даде направление. Първият е биохимичен показател, който може да докаже и да даде оценка на една сърдечна недостатъчност, за идентифициране на пациенти в доболничната помощ с подозирана сърдечна недостатъчност, също така може да бъде като диференциално диагностичен тест при пациенти с остро настъпила диспнея (задух), за да се разграничи дали е от сърдечен произход. Другото значение на този показател е мониториране на терапевтичния ефект при хора със сърдечна недостатъчност. Другият показател е също за сърцето, той е маркер за остър миокарден инфаркт... Другото е туморен маркер, който е ранен маркер с висока специфичност и чувствителност по отношение на карцинома на яйчника..."

В новия Национален рамков договор е предвидено и изследването на витамин D, обясни още д-р Иванова:

"Всички знаем ползата за здравето на витамин D, така че той вече може да се назначава от специалист. При малките деца се назначава за предпазване от рахит, но напоследък с липсата на витамин D се свързват заболявания като диабет тип 2, депресии, сърдечно-съдови заболявания, при затлъстяване, при ракови заболявания дори се смята, че има значение,така че е важно да се изследват нивата на витамин D."

Витамин D е добре да се изследва поне веднъж годишно, като най-подходящо е това се прави в началото на пролетта поясни д-р Иванова. Според нея изследването на  витамин В12 също би било добре да бъде реимбурсирано от касата, тъй като също изяснява някои диагнози и хората доста често посещават лабораториите, за да си го направят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24

Градски легенди за Мистер Сенко

Мистер Сенко е български илюзионист. Неговото истинско име е Евстати Христов Карайончев и е роден във Враца на 12 февруари 1905 година. Самият той казва за себе си в едно интервю в Златния фонд на БНР: "...Един артист трябва да слезе овреме от сцената...", заради това на 60 години се оттеглил и се отдал на мирен пенсионерски живот. Е,..

публикувано на 09.02.25 в 14:06

Нека отстраняваме фарисейското от нашите души със старание

Неделята, в която се намираме днес е Шестнадесета след Неделя подир Въздвижение - на Митаря и Фарисея. "Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен, а който се смирява, ще бъде въздигнат". (Лук.18:14 ) Великият пост, към който времето и тази година ни отвеждат, се предшествува от три подготвителни седмици, които според..

публикувано на 09.02.25 в 08:00
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00