Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полярните сияния - как възникват и могат ли да се прогнозират?

2
Снимка: Красимир Кисимов Фейсбук групата Meteo Balkans

Полярно сияние озари небето у нас преди дни. Изключително рядкото и красиво явление беше наблюдавано от различни краища на страната. Причината за оцветения в червено небосклон е силна магнитна буря, обясни за Радио Видин Пенчо Маркишки, физик от Института по астрономия при Българската академия на науките:

"Това се получава, когато имаме изхвърляне от Слънцето на тъй наречената "коронарна маса" - това е йонизирано вещество, разбирайте плазма, което пропътува разстоянието от Слънцето до Земята за няколко дни време. След това влиза във взаимодействие със земната магнитосфера, която всъщност е магнитно поле, един вид щит, който ни пази от външните въздействия... И когато тези заредени частици, влязат в съприкосновение със земната магнитосфера, те се ускоряват в някаква посока, съсредоточават се около полюсите... и правят това светене, което всъщност са полярните сияния... Някой път се случва обаче, едно изригване да е по интензивно, с повече изхвърлена коронарна маса и посоката на изригването е точно към Земята ... Може този поток да удари пряко и тогава вече интензитета на тези магнитни бури е много по-голям, като полярните сияния могат да се видят от по-ниски географски ширини. Такъв случай имахме преди дни... Самото явление е рядко за България. Мисля, че 2002 г. или 2005 г. забравих точно, от България пак се наблюдаваше полярно сияние, пак беше червено, то всъщност на такова голямо разстояние от полюса, не можем да видим друго полярно сияние, освен червено на цвят..."

Пенчо Маркишки допълни, че освен красиви подобни явления носят и определени опасности свързани с аварии в електричеството и смущения с радиовръзките, които биха могли да причинят:

"Опасни са. То даже е сигурно това твърдение- че ще ни удари силна буря. Въпросът не е дали, а кога. Тъй като в историята има много случаи, когато имаме поражения. Примерно, когато са се използвали телеграфи. Имаме случаи когато се индуцира напрежение в проводниците, в телеграфните линии, съответно те излизат от строя. Като такива случаи са ставали, както в Америка, така и в Европа.. Също през 1989 г. в Квебек, 6 млн. души остават без ток, съответно без отопление и осветление, пак заради силна магнитна буря, която изкарва от строя електропреносната мрежа ... Друго, което може да се случи е смущения в радиовръзките, това е много често наблюдавано явление. Нещо също неприятно, могат да бъдат повредени сателити в орбита ... Ние в нашето време разчитаме много на комуникации, буквално за всичко. И ако стане някоя подобна авария - да излязат примерно всички телефони или интернет за няколко дни, представяте ли си какъв срив ще бъде във всяка една сфера на нашия живот... Тази буря приключи, но прогнозирането не е много точно. Даже прогнозирането беше грешно определено. Има опити за такива предвиждания, даже ако влезете в сайта на Националния институт по геофизика, там също има 6 часова прогноза напред, тя е по-приемлива ... Пикът на слънчевата активност е догодина, така че има вероятност от подобни събития, видими не само от България, разбира се това е било наблюдавано в цяла Европа ... Относно влиянието на подобни бури върху здравето на хората - там нещата опират вече не само до медицина, а и до малко проучени процеси, как точно магнитното поле влияе върху хората, така че не може да се твърди подобно нещо, но определено много хора изпитва дискомфорт при такива явления." 

Пенчо Маркишки обясни, че препоръките при подобни магнитни бури са хората да стоят в затворени помещения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Бог е любов", с която трябва да живеем

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене" (Мат. 10:37) "В първата Неделя след Петдесетница, когато празнуваме снизхождането на Светия Дух и рождения ден на Църквата Христова, е определено да се празнуват заедно всички светии. Всички онези човеци, които със земния си живот са доказали, че са достойни за..

публикувано на 30.06.24 в 08:00
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24