Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологът Евгения Найденова: За историята на Оряхово между миналото и бъдещето

8
Снимка: Виктория Топалска

Оряхово е малко крайдунавско градче, носещо богата и древна история. Един от пазачите на неговата история е д-р Евгения Найденова, директор на Историческия музей на града. За своите заслуги и постижения в областта на културата и опазване на нашето наследство, д-р Найденова беше отличена с почетната награда от Министерството на културата "Златен век"- сребърен печат на цар Симеон Велики. Новината за това археологът получава точно в Деня на народните будители.


"Лично ми се обадиха на 1 ноември, Деня на будителите, да ми честитят празника и да ми съобщят тази прекрасна новина. Съобщи ми я Доротея Гюрджийска от Министерството на културата и съответно каза, че съм отличена, съответно ми съобщи и датата на церемонията, която с удоволствие приех и присъствах... Министърът на културата, Кръстьо Кръстев, лично предостави и връчи тези отличия на всеки един от петдесетте културни дейци-творци. За мен беше изключително висока чест да бъда в тази будителска аудитория, с толкова много именити български будители с голям принос за българската култура. Благодарна съм, че оцениха постиженията на нашия труд-това ни дава увереност да продължим нашата голяма мисия в малкото Оряхово. Все пак малкото Оряхово доказва, че заслужава да привлича вниманието на всички." - каза за Радио ВИДИН археологът.


Евгения Найденова отдава цели десетилетия на професията си. Тя стъпва в музея още през далечната 1995 година и споделя, че с всяка една година, прекарана там, тя трупа все повече и повече опит, а обичта към работата остава непоклатима и до днес. "Работя със същия ентусиазъм от първия момент, в който съм дошла, до ден днешен", признава Найденова и допълни, че това е един от най-равилните избори, които някога е правила.


Един от проектите, с които директорът на музея се гордее, това е интерактивната мултимедийна експозиция, разположена в реновираната зала на Екимджиевата къща в град Оряхово. Изложбата се казва "Марин Върбанов. Принцът от Оряхово." и е посветена на световноизвестния майстор на текстила, променил завинаги света на изкуството. Изложбата разказва с езика на съвременните технически средства за живота и творчеството на роденият в крайдунавския град професор Върбанов. 


"Изключителна радост и гордост за Оряхово е, че имаме такъв модерен, новаторски тип изложба. Тя стана благодарение на няколко институции. Още в началото, когато започнахме да говорим за идеята, за възможностите на проекта, възникна въпросът, че ни трябва подходяща зала и именно тогава господин Росен Добрев прие сърдечно тази идея и изцяло я подкрепи. След това Община Оряхово направи ремонт на залата и накрая общинският съвет гласува предоставянето й за използването за тази изложба. Самият проект, който е на музея, се финансира от Фондация "Америка за България", за което също съм изключително благодарна, защото те дадоха възможност това да се превърне в реалност. От дълго време се чувстваше необходимостта да представим творчеството на Марин Върбанов. Ние разполагаме само с една единствена торба-чан, но неговото творчество е мащабно. Разпръснато е на три континента, така че единствената възможност да представим по някакъв начин това новаторско изкуство е именно точно този тип. За наша радост и съвременните технологии са напреднали. Екипът, който се създаде, се справи блестящо... Имаме наистина едно културно бижу за Оряхово..."- разказа Евгения Найденова и добави, че този тип изложби са особено въздействащи върху публиката, затова ще продължават да ги реализират и в други насоки. 


В момента се работи по възобновяване на експозиция "Възраждане", където ще има също дигитален момент, сподели още директорът на музея, но запази в тайна подробностите за момента, в който ще финализират следващия си проект. Работи се по разработването на дигитални каталози, от които всеки посетител ще може да се запознае с допълнителна информация за всеки един експонат, дигитализиран от експозициите в музея. Идеята е по проект “Мост към нови публики”, финансиран от Национален фонд “Култура”. Иновацията ще дава възможност и да се сканира съответния QR код, който ще дава възможност на всеки да прочете допълнителна информация за експонатите от вкъщи. Основната идея на музея е миналото на града и наследството, което се съхранява, да бъде достъпно за всеки, благодарение на съвременните технологии. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Пътят на шеф Веселин Бойкинов към висшата кухня в Северозапада

"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..

публикувано на 15.01.25 в 17:30

Хора без дом посрещат зимата в Центъра за временно настаняване във Видин

Осем души са получили подслон и подкрепа от началото на зимата в Центъра за временно настаняване във Видин . До края на днешния ден още един човек ще бъде настанен и ще може да изкара зимата на топло. Приютените са мъже и жени, на възраст от 49 до 70 години. Двама от тях - мъже на 49 и 63 години, споделиха как са стигнали до решението да потърсят..

публикувано на 15.01.25 в 15:25

Токов удар повреди техника и наруши дейността на Община Бойница

Частично блокирана е работата на общинската администрация в Бойница . Обслужването на населението обаче не е възпрепятствано. Това увери кметът Анета Генчева , след като стана ясно, че токов удар на Бъдни вечер е причинил щети на част от техниката и отоплителните уреди в Общината. Засегнати са също училището, някои от социалните услуги в селото,..

публикувано на 15.01.25 в 14:00

Чудотворната икона на свети Ефрем Нови пристига във Видин

Документален филм, посветен на живота и чудесата, извършени от Свети Ефрем Нови - „Светецът светкавица", ще бъде представен утре във Видин. Лентата е създадена от водещия на новините „По света и у нас“ по БНТ Ангел Бончев. Същия ден в митрополитския храм "Св. Николай" ще бъдат донесени за поклонение иконата и чудотворните мощи на светеца. Кой е..

публикувано на 15.01.25 в 12:15